0

نحوه تشخیص اختلال رشد در کودکان

اختلال در رشد کودکان
بازدید 136

همه کودکان افراد منحصربه‌فردی هستند و به سبک و زمان خاص خودشان رشد می‌کنند. بنابراین، تأخیر یا پیشرفت در مراحل رشد کودکان کاملاً طبیعی است و نباید نگران آن شوید. اما در بعضی موارد، این تأخیرها ممکن است مهم باشند، بنابراین همیشه به درون خودتان اعتماد کنید. به عنوان والدین، شما بیشتر از هر کسی با رفتار و توانایی‌های کودکتان آشنا هستید. بنابراین، اگر فکر می‌کنید مشکلی وجود دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا ابهامات را رفع کنید.

علت تاخیر رشد در کودکان چیست؟

بعضی از کودکان در یک مهارت خاص مانند راه رفتن با چهار دست و پا تأخیر دارند، اما سایر مهارت‌هایشان به تناسب زمانی معمول یا حتی پیشرفت بیشتری دارند. اگر کودک شما در این دسته قرار دارد، احتمالاً تأخیرش فقط به این معنی است که در یادگیری مفهوم کلمات یا صحبت کردن تمرکز بیشتری داشته است، به طوری که مغزش در حال حاضر کمتر اهمیتی به راه رفتن با چهار دست و پا می‌دهد و در آینده، وقتی کودک آماده باشد، دوباره به این مهارت تمرکز خواهد کرد.

تأخیر رشد زبانی و گفتاری کودک چیست؟

به رشد زبانی کودکتان با دقت توجه کنید. برخی عوامل مانند مشکل در شنوایی، مشکل در مغز یا سیستم عصبی، و مشکل در حنجره، گلو، بینی یا دهان می‌توانند باعث تأخیر در گفتار و ارتباط کودک شوند. اگر کودک تا سن 12 ماهگی به اشیا اشاره نمی‌کند، صداهای مختلف را تقلید نمی‌کند، یک یا دو کلمه یاد نگرفته است، وقتی به چیزی اشاره می‌کنید، انگشتتان را دنبال نمی‌کند، به لبخند شما پاسخ نمی‌دهد یا نمی‌تواند کلمهٔ خود را درک کند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در طی سنی که کودکان در آن مهارت‌های زبانی را پیدا می‌کنند، طیف وسیعی از توانایی‌ها وجود دارد. بنابراین، تشخیص تأخیرهای ارتباطی و شناختی در کودکان ممکن است حتی برای کارشناسان هم چالش‌برانگیز باشد. اما شناسایی زودهنگام یک تأخیر در توسعه می‌تواند از وقوع مشکلات بلندمدت جلوگیری کند.

تأخیرهای جزئی در این زمینه رایج هستند و ممکن است به این معنا باشند که کودکتان نیاز به بیشترین زمان برای تمرین و تقویت ارتباط با شما یا دیگران دارد. این نوع تأخیرها اغلب بدون نیاز به درمان خاص است و با انگیزه‌بخشی کمی از سوی اعضای خانواده قابل رفع هستند. می‌توانید هر زمان که می‌توانید، رشد زبانی کودک را تشویق کنید. به عنوان مثال:

درباره عکس‌های کتاب‌ها صحبت کنید و اسم آنها را بگویید. وقتی در ماشین یا در حال پیاده‌روی هستید، می‌توانید برای کودکتان شعر یا ترانه‌ای بخوانید. هر چقدر که می‌توانید، با کودکتان با تن صدای معمولی و طبیعی صحبت کنید، زیرا صحبت کردن به درستی، مهم‌ترین کمکی است که می‌توانید به کودکتان بکنید.

اگر فکر کنم کودکم یک تأخیر تکاملی دارد چه باید بکنم؟

اگر در رفتار یا صحبت کردن کودکتان چیزی وجود دارد که شما را نگران کرده یا اگر رفتار او بسیار متفاوت از رفتار کودکان همسن و سالش است، می‌توانید تمام مشاهدات خود را یادداشت کنید. با این کار، شما دقیقاً می‌دانید که چه چیزی دیده‌اید یا حس کرده‌اید و سپس می‌توانید این مشاهدات را به پزشک خود اطلاع دهید. اگر فکر می‌کنید چیزی درست نیست، فرض نکنید که با بزرگ شدن کودک، مشکل خود به خود حل می‌شود. بهتر است هر نگرانی را با یک متخصص کودکان مطرح کنید.

پزشک ممکن است بتواند به سرعت ترس‌های شما را برطرف کند یا از شما بخواهد که ارزیابی تکاملی انجام دهید. او ممکن است شما را به یک پزشک متخصص در زمینه تکامل کودکان ارجاع دهد؛ اما حتی اگر این کار را نکند، شما همچنان می‌توانید خودتان به یک پزشک با این تخصص مراجعه کنید، زیرا مشاوره گرفتن از یک پزشک دیگر هیچ ضرری ندارد.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *