0

OCD چیست؟ علت + درمان

OCD چیست؟ علت + درمان
بازدید 73

اختلال وسواسی-جبری (OCD) مشابه حضور یک مهمان در ذهن فرد است که هیچ کس حضورش را نمی‌خواهد ولی همیشه آماده است تا وسواس را به آن یادآوری کند.

وسواس مشابه یک شخص است که هر جا بروید، شما را دنبال می‌کند و به شما می‌گوید: “آیا فراموش کرده‌اید که در ماشین را ببندید؟” یا “آیا واقعاً مطمئن هستید که دستانتان را به خوبی شسته‌اید؟” حتی ممکن است به شما بگوید که باید همه چیز را به تعداد خاصی انجام دهید. سپس همان فرد به شما می‌آید و می‌گوید: “بروید و دستانتان را یک بار دیگر بشویید؛ شاید این بار به خوبی شسته شوند.” یا “باید چیزها را تا زمانی که احساس کنید که به درستی و منظمی چیده شده‌اند، تغییر دهید.”

این اختلال باعث پیچیدگی زندگی می‌شود، اما خبر خوب این است که با کمک متخصصانی مانند روان‌شناس یا پزشک، می‌توانید با آن مقابله کنید و بهبود یابید. بنابراین، اگر خودتان یا فردی دیگر در اطرافتان با این مشکل روبرو هستند، نباید آن را رها کنید و باید به آنها کمک کنید.

علل اختلال OCD در کودکان

چرا بچه‌ها ممکنه این اختلال وسواسی-جبری یا OCD رو داشته باشن؟

معایب خانوادگی ممکن است شامل این باشد که مادر، پدر یا حتی هر دوی آنها در حدی OCD داشته باشند. به عنوان مثال، فرض کنید پدر عادت دارد همیشه تمام چیزها به ترتیب و به درستی باشند. کودک نیز ممکن است از طریق این روند عادت کند.

فشارهای زندگی می‌تواند شامل مشکلات در مدرسه، دوستان یا حتی تغییرات در خانواده باشد. بچه‌ها گاهی اوقات ممکن است استرس بیابند و به عنوان یک راه برای کنترل استرس، این اختلال به آنها دست بدهد.

ژنتیک نیز می‌تواند نقشی در این بازی کند. اگر کسی در خانواده یا افراد نزدیک به شما OCD داشته باشند، احتمالاً به صورت ژنتیکی نیز در معرض خطر قرار می‌گیرید. به عبارتی دیگر، این اختلال ممکن است از نسل به نسل منتقل شود.

بنابراین، به یاد داشته باشید که این اختلال یک وضعیت طبیعی نیست و ممکن است به دلایل مختلفی وجود داشته باشد. با امکانات موجود در اختیار متخصصان و با حمایت خانواده، می‌توان به کودکان کمک کرد تا با این مشکلات روبرو شده و زندگی خود را آسان‌تر کنند.

روش های درمان این اختلال در کودکان

چطور می‌شه برای درمان OCD به کودکان کمک کرد:

بازی‌های درمانی: با کمک روان‌شناس یا متخصص، انجام این بازی‌ها می‌تواند به مرور زمان به کودکان کمک کند تا با وسواس‌های خود مقابله کنند و یاد بگیرند چگونه از این افکار فرار کنند.

تشویق به تغییر رفتار: وقتی کودکان کارهایی انجام می‌دهند که باعث افزایش وسواسشان می‌شود، باید به آرامی به آنها نشان داد که چگونه این الگوها را تغییر دهند.

آموزش به والدین: والدین نقش مهمی در این روند دارند. آموزش به والدین درباره‌ی نحوه دقت به نیازها و ترس‌های کودکانشان می‌تواند در درمان کودکان موثر باشد.

انجام تمرینات ورزشی: انجام تمرینات ورزشی به کودکان کمک می‌کند تا به تدریج با وسواس‌های خود روبرو شوند و به آرامی از آنها دوری کنند.

استفاده از سیستم جایزه: می‌توان از سیستم جایزه برای تشویق کودکان به مقابله با وسواس و تغییر رفتارهای خود استفاده کرد.

مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که اگر کودکی در خانواده یا اطرافمان اختلال وسواس-اجباری (OCD) دارد، نباید فکر کنیم که این یک مشکل بزرگ و غیرقابل حل است. با حمایت و درمان مناسب، می‌توان این موضوع را کنترل کرده و کودکان را در مسیر زندگی شاد و آرامتر قرار داد. اگر کودکی در اطراف شما با این مشکل روبرو است، حتماً با یک دکتر یا روان‌شناس مشورت کنید. با یک برنامه درمانی مناسب و حمایت خانوادگی، او می‌تواند از این وسواس‌ها خلاص شده و دنیای کودکی خود را با آرامش تر تجربه کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *