0

کارهایی که نباید بعد از زایمان انجام داد؟

نباید های بعد زایمان
بازدید 140

پس از زایمان، کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید، مانند خوابیدن دوباره روی شکم و مصرف گوشت‌های فرآوری شده. با این حال، برخی نکات مهم وجود دارند که باید از انجام آنها پرهیز کنید. در ادامه، برخی از مهمترین کارهایی که باید پس از زایمان انجام ندهید، برای شما توضیح داده خواهد شد.

کارهایی که نباید بعد از زایمان انجام داد

مراقبت‌های پس از زایمان شامل فعالیت‌هایی است که باید و نباید در روزها و هفته‌های بعد از زایمان انجام دهید. می‌توان به برخی از مهمترین کارهایی که باید پس از زایمان انجام ندهید، اشاره کرد:

چیزی داخل واژن قرار ندهید

بر اساس تجربه زایمان، ممکن است از تغییراتی که واژن پس از زایمان می‌کند، مانند حجم خونریزی، شگفت‌زده شوید. از طرفی، ممکن است به سرعت به حالت قبلی خود بازگردید و به این فکر کنید که چه زمانی می‌توانید فعالیت‌هایی مانند رابطه جنسی یا استفاده از تامپون را آغاز کنید. بدون توجه به احساس شخصی، شما مجبورید تا زمانی که پزشک تعیین کرده است، از وارد کردن هر چیزی به داخل واژن خودداری کنید. این اتفاق معمولاً در معاینات هفته ششم پس از زایمان رخ می‌دهد.

اولین دلیل، خطر ابتلا به عفونت است. پس از زایمان، رحم همچنان در حال بهبودی است و در صورت انجام هر نوع عمل ترمیمی بر روی واژن، فرایند بهبودی همچنان ادامه خواهد داشت. استفاده از محصولات قاعدگی مانند تامپون یا کاپ می‌تواند باعث ایجاد عفونت در محل زخم‌ها شود.

خونریزی پس از زایمان ممکن است بین ۲ تا ۶ هفته ادامه داشته باشد. در این مدت، پیشنهاد می‌شود از پد استفاده کنید تا زمانی که پزشک استفاده از سایر محصولات قاعدگی را تایید کند. به منظمی پد خود را تعویض کنید و دست‌های خود را بشویید تا از ابتلا به عفونت جلوگیری شود.

درباره رابطه جنسی، هیچ دستورالعمل سخت و سریعی وجود ندارد و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند تا ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان صبر کنید. علت آن نیز مشابه استفاده از تامپون است، اما خطر عفونت پس از دو هفته از زایمان کاهش می‌یابد.

کارهایی که نباید بعد از زایمان انجام داد، زیاده روی نکنید

هنگامی که به شما می‌گویند وقتی نوزاد در خانه است، افراط نکنید و خنده تان را کنترل کنید، ممکن است شبانه‌روز شما با تعداد زیادی شیردهی، تعویض پوشک و کمبود خواب همراه باشد. اما استراحت و مراقبت از خود نیز امری بسیار مهم است. ممکن است متوجه شوید که در دوران بهبودی، اگر کار زیادی انجام دهید، خونریزی افزایش می‌یابد. لذا لازم است به بدن خود توجه کنید و فعالیت خود را کاهش دهید. انجام کارهای بیش از حد پس از زایمان می‌تواند منجر به جراحت، گرفتگی عضلات، احساس خستگی و اضطراب شود.

علاوه بر کارهای روزانه، ممکن است با انجام فعالیت‌های ورزشی، بدن شما شروع به خارش کند. پیاده‌روی آهسته در روزهای ابتدایی مشکلی ندارد، اما قبل از شروع به تمرینات ورزشی سنگین‌تر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، اگر در هنگام ورزش درد شدیدی احساس کردید، ورزش را متوقف کنید. از این زمان به عنوان بهانه‌ای برای استراحت بهره‌برداری کنید و تا جای ممکن، استراحت کنید (با رعایت توانایی و مجازات کودک).

کارهایی که نباید بعد از زایمان انجام داد، درد را نادیده نگیرید

بیشتر افراد پس از زایمان تا حدی احساس درد خواهند کرد، اما نوع و مدت زمان درد ممکن است متفاوت باشد. برای مثال، درد می‌تواند بین افراد متفاوت باشد و این به عواملی مانند تجربه قبلی زایمان، نوع زایمان (طبیعی یا سزارین) و هر گونه مشکلی که در طول زایمان و یا پس از آن بروز کرده باشد، بستگی داشته باشد. همچنین، ممکن است درد از مدت چند روز تا چند هفته طول بکشد و بین افراد و زایمان‌های مختلف تفاوت داشته باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *