0

چگونه شانس باردار شدن در دوران شیردهی را افزایش دهیم؟

افزایش شانس بارداری
بازدید 165

برای کاهش فاصله سنی بین فرزندان، برخی خانواده‌ها ممکن است در دوران شیردهی تصمیم به بارداری مجدد بگیرند. اما قبل از اینکه تصمیمی در این زمینه بگیرید، حتماً به خاطر داشته باشید که بارداری مجدد قبل از وقتی که بدن مادر بهبود یابد، ممکن است مناسب نباشد. به عبارت دیگر، بارداری مجدد در زمانی که کودک هنوز شیر می‌خورد، ممکن است باعث قطع شیرخوارگی کودک و شروع تغذیه با شیر خشک شود که جایگزین مطلوبی برای شیر مادر نیست. اگر والدین به هر حال اصرار بر بارداری مجدد دارند و می‌خواهند این کار را انجام دهند، باید درباره چگونگی انجام آن و تأثیر آن بر کودکان خود اطلاعات کافی داشته باشند.

شیردهی و توقف تخمک‏‌گذاری

باردار شدن در طول دوران شیردهی ممکن است کمی پیچیده باشد، زیرا شیردهی به طور عمومی از بارداری جلوگیری می‌کند. اما این همیشه به این معنی نیست که بارداری در حالی که شیردهی می‌کنید غیرممکن است. اگر شبانه روز به کودک خود شیر می‌دهید، احتمالاً بازگشت پریود شما بعد از زایمان بیشتر زمان می‌برد. اما اگر شیر خشک به کودک خود می‌دهید یا در شب به او شیر نمی‌دهید، عادت ماهانه شما معمولاً در مدت سه یا چهار ماه برمی‌گردد. بیشتر متخصصان معتقدند که شیردهی باعث توقف ترشح هورمون‌هایی می‌شود که فرایند تخمک‌گذاری را آغاز می‌کنند.

بنابراین، هر چه دوره شیردهی بیشتر طول بکشد (که این تصمیم درست و محترمانه‌ای برای مادران است)، باردار شدن سخت‌تر می‌شود. تخمک‌گذاری شما ممکن است چند ماه پس از شروع شیردهی رخ دهد. اما اگر عادت ماهانه شما آغاز نشود، شما حتی از تخمک‌گذاری خود آگاه نخواهید شد. برای محاسبه دقیق زمان تخمک‌گذاری، شما باید حداقل یک یا دو دوره عادت ماهانه را تجربه کنید تا بتوانید زمان تخمک‌گذاری و به تبع آن زمان مناسب برای بارداری را مشخص کنید. بنابراین، بهتر است عجله نکنید و منافع شیردهی را از خود و کودکتان نادیده نگیرید.

افزایش احتمال بارداری در دوران شیردهی

اگر قصد دارید در دوره شیردهی باردار شوید، روش‌هایی برای افزایش احتمال بارداری در این زمان و همچنین تسهیل بازگشت چرخه تخمک‌گذاری به حالت طبیعی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، اجتناب از شیردهی به کودک در طول شب یا حداقل شش ساعت در شب است. البته این روش برای یک نوزاد تازه متولد شده به هیچ وجه مناسب نیست. انجام این کار به بازگشت چرخه تخمک‌گذاری کمک می‌کند و هورمون‌ها را به سرعت به حالت عادی بازمی‌گرداند.

شروع معرفی سرلاک یا مواد غذایی جامد به کودک و تلاش برای کاهش زمان شیردهی در طول روز می‌تواند مفید باشد. اصلاح این روند باعث می‌شود که بدن به پیامی درباره پایان دوره شیردهی برسد و هر چه سریع‌تر به چرخه تخمک‌گذاری طبیعی بازگردد. برخی از زنان چرخه تخمک‌گذاری خود را به سرعت باز می‌گردانند و برای باردار شدن مشکلی ندارند، اما در برخی دیگر از زنان، چرخه تخمک‌گذاری تا به حالت عادی برنمی‌گردد تا دوره شیردهی به پایان برسد.

حتما به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه به کودکان زیر شش ماه، به تشخیص خودتان و دیگران، مواد غذایی جامد یا هر چیزی غیر از شیر مادر ندهید. همچنین قبل از شروع مواد غذایی کمکی، حتما نظر پزشک کودکتان را جویا شوید. به یاد داشته باشید که باردار شدن مجدد باعث قطع شیردهی می‌شود و با این کار، کودکتان را از فواید تغذیه مناسب محروم کرده‌اید. بنابراین، بهتر است با در نظر گرفتن نکات مهم درباره سلامت کودک و بهبود شما، تصمیم به اقداماتی بگیرید و سلامت کودکتان را فدای داشتن فاصله سنی کم در بچه‌ها نکنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *