0

وزن مناسب کودک

وزن مناسب کودک
بازدید 62

وزن مناسب نوزاد

نوزادان معمولاً در هفته اول حدود ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود را از دست می‌دهند؛ اما باید پس از هفته دوم شروع به افزایش وزن کنند. رشد نوزادان با سرعت فوق‌العاده‌ای اتفاق می‌افتد و تا چهار تا شش ماهگی، وزن آنها معمولاً دو برابر وزن تولدشان می‌شود. این جهش رشد معمولاً در هفته دوم و زمانی بین هفته سوم و ششم رخ می‌دهد. ممکن است متوجه شوید که کودک شما در طول این فازهای رشد، گرسنه‌تر است. در این صورت، بیشتر غذا به او بدهید تا نیازهای کالری اضافی او را برآورده کنید. به طور معمول، یک نوزاد تا یک سالگی وزن تولد خود را سه برابر می‌کند.

وزن مناسب کودکان نوپا

ممکن است متوجه شوید که کودک پیش دبستانی شما اشتهای کمتری دارد. این موضوعات طبیعی هستند و کاهش اشتها ممکن است نشانه‌ای از رشد کندتر باشد. شما می‌توانید با ارائه غذاهای سالم برای وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها، ادامه دهید و در نگرانی قرار نگیرید اگر کودک پیش دبستانی شما گاهی اوقات از خوردن غذا امتناع می‌کند.

وزن مناسب کودکان دبستانی

شاخص توده بدنی (BMI) محاسبه‌ای است که با استفاده از وزن و قد کودک شما، میزان چربی بدن را اندازه‌گیری می‌کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) چهار دسته وضعیت وزنی بر اساس صدک BMI تعریف کرده است. مقادیر BMI بین صدک ۵ تا ۸۵ به عنوان وزن طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اگر فرزند شما زیر صدک ۵ باشد، او به عنوان فردی با وزن کم در نظر گرفته می‌شود. اگر بین صدک ۸۵ تا ۹۵ باشد، اضافه وزن دارد. همچنین، نمودارهای رشد ممکن است برای رصد وزن کودک شما استفاده شوند و فرزند شما باید با گذر از سن، در همان صدک مربوطه در نمودار رشد باقی بماند. بیشتر کودکان در بازه سنی ۲ تا ۱۰ سال با نرخ رشد نسبتاً ثابتی رشد می‌کنند.

وزن مناسب نوجوانان

در بازه سنی ۹ تا ۱۵ سالگی، کودک شما یک جهش رشد دیگر را تجربه خواهد کرد که به عنوان نشانه بلوغ محسوب می‌شود. این فرایند ممکن است دو تا پنج سال به طول بیانجامد. وزن مناسب برای نوجوان شما بستگی به قد او و زمان وقوع جهش رشد او دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *