0

موارد مهم در روزهای پایانی بارداری

خانم بارداری که به پنجره نگاه می کند.
بازدید 31

زنان از زمانی که متوجه بارداری خود می‌شوند، باید رژیم غذایی خود را رعایت کرده و در طول این دوره از غذاهای سالم استفاده کنند. بنابراین، در روزهای آخر بارداری نیز باید رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشند. بخشی از نکاتی که باید در روزهای پایانی بارداری رعایت کنید، مربوط به نحوه خوابیدن و آمادگی قبل از زایمان است. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره نکات مهم در روزهای پایانی بارداری صحبت کنیم.

کارهایی که باید در روزهای آخر بارداری انجام داد

شاید برای بسیاری از زنان باردار سوال پیش بیاید که در روزهای آخر بارداری چه نکاتی را باید رعایت کنند. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. قبل از اینکه بخواهید به رعایت این نکات بپردازید، ابتدا باید نوع زایمان خود را مشخص کنید؛ زیرا نکاتی که در روزهای آخر بارداری باید رعایت شوند، به نوع زایمان بستگی دارند.

برای مثال، زنانی که قرار است به صورت طبیعی زایمان کنند، باید روزانه 3 تا 4 ساعت پیاده‌روی کنند؛ زیرا این کار باعث حرکت سر جنین و شل شدن دهانه رحم می‌شود و در نتیجه زایمان راحت‌تر انجام می‌شود. در مقابل، زنانی که قصد دارند به صورت سزارین زایمان کنند، باید فعالیت فیزیکی خود را به حداقل برسانند و روزانه حدود 40 دقیقه پیاده‌روی کنند.

هرچه زنان فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشند، فشار روی دهانه رحم آن‌ها بیشتر می‌شود و زایمان سزارین به سخت‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود. در کل، زنان باردار نیاز به استراحت مطلق ندارند و می‌توانند در طول دوره بارداری به ایروبیک سبک و حرکات نرمشی بپردازند.

ورزش

خانم‌های باردار می‌توانند برای داشتن زایمانی راحت‌تر، در روزهای آخر بارداری ورزش کنند. البته همه خانم‌های باردار در طول دوره حاملگی نمی‌توانند این کار را انجام دهند. در این بخش قصد داریم بررسی کنیم که انجام حرکات ورزشی برای چه کسانی ممنوع است.

خانم‌هایی که به روزهای پایانی بارداری خود نرسیده‌اند، نباید ورزش کنند؛ زیرا انجام این کار می‌تواند باعث زایمان زودتر از موعد شود. همچنین، افرادی که در طول دوره بارداری خود لکه‌بینی دارند، نباید ورزش کنند.

مراقبت از پوست

در روزهای آخر بارداری، مراقبت از پوست یکی از نکات حیاتی است که زنان باید آن را رعایت کنند. تا یک یا دو هفته قبل از زایمان، بهتر است که سینه‌های خود را با استفاده از روغن بادام تلخ یا روغن زیتون ماساژ دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا از زخمی شدن سینه‌های خود در زمان شیردهی جلوگیری کنید. همچنین، برای جلوگیری از زخم شدن پوست سینه پس از شیردهی و جلوگیری از خونریزی، مهم است که همیشه این منطقه را به خوبی مرطوب نگه دارید.

تغذیه مناسب

تغذیه در روزهای آخر بارداری بسیار اهمیت دارد. زنان باردار هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوند، باید غذاهای سبک‌تر و معدشان را پر نکنند. خصوصاً برای زنانی که قصد دارند به صورت سزارین زایمان کنند، بهتر است معده آن‌ها خالی باشد. مصرف موادی که طبع سرد دارند، به زنان باردار توصیه می‌شود؛ زیرا این مواد می‌توانند احتمال زردی نوزاد را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

رنگ کردن مو

پزشکان و متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کنند که در روزهای آخر بارداری از رنگ کردن مو خودداری شود. رنگ‌های معمولی که حاوی آمونیاک هستند، برای زنان باردار ضرر دارند. بنابراین، خانم‌های بارداری که قصد رنگ کردن موهای خود را دارند، بهتر است از رنگ‌های طبیعی و بدون آمونیاک استفاده کنند. البته، در طول دوره بارداری، تنها یک‌بار مصرف این نوع رنگ‌ها توصیه می‌شود.

استحمام

زنان در روزهای آخر بارداری خود بهتر است هر روز دوش بگیرند؛ این کار باعث می‌شود که آمادگی بیشتری برای زایمان پیدا کنند. اما زنانی که در هفته‌های 37 تا 49 بارداری هستند، بهتر است از وان آب استفاده نکنند. اگر در حین استفاده از وان، کیسه آب شکننده شود، خانم‌های باردار ممکن است این مسئله را نادیده بگیرند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *