0

علت تکرر ادرار در کودکان چیست؟

علت تکرر ادرار در کودکان
بازدید 145

تکرار ادرار، یک عارضه است که به نظر می‌رسد مشکل خاصی به جز ادرار مکرر در توالت برای کودک شما ایجاد نمی‌کند. اما باید بدانید که در برخی موارد، تکرار ادرار در کودکان ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر مانند عفونت ادراری باشد. در ادامه این مقاله، به شما توضیح خواهیم داد که آیا در صورت تکرار ادرار در کودکان، نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد یا خیر؟

تکرر ادرار کودکان

هنگامی که کودک تب یا درد دارد، یا احساس سوزش ادراری می‌کند، بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید. اما آیا تکرار ادرار نیز دلیلی برای مراجعه به پزشک است؟

با توجه به توصیه‌های متخصصان، اگر کودک بالای 5 سال بیش از 8 بار در روز ادرار داشته باشد، این می‌تواند به عنوان تکرار ادرار در کودکان در نظر گرفته شود. اگرچه همیشه این موضوع نگران‌کننده نیست، اما حتی اگر تکرار ادرار با علایم دیگری همراه نباشد، بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

در هنگام مراجعه، مفید است گزارشی از اجابت مزاج و میزان مواد غذایی مصرفی کودکتان داشته باشید. پزشک ممکن است در طول مراجعه از شما سوالاتی مانند آیا فرزندتان تکرار ادرار دارد و حجم ادرار در هر مرتبه بالاست یا خیر، بپرسد.

آیا کودک شما در طول شب هم بیدار می‌شود تا ادرار کند؟ آیا پس از اینکه از پوشک خارج شده است، حادثه‌های خاصی رخ داده است؟ آیا کودک احساس نیاز به ادرار می‌کند، اما نمی‌تواند ادرار کند؟

همچنین، پزشک کودک شما را معاینه کرده و آزمایش ادرار را تجویز خواهد کرد تا احتمال بروز مشکلاتی مانند دیابت یا عفونت ادراری را بررسی کند. در صورتی که با وجود این موارد، پزشک اطفال قادر به تشخیص دقیق علت تکرار ادرار در کودکان نشود، ممکن است کودک را به اورولوژیست یا نفرولوژیست اطفال ارجاع دهد تا ساختار مثانه و مشکلات کلیوی کودک بررسی شود.

دلایل احتمالی تکرر ادرار در کودکان چیست؟

بعضی اوقات، دلیل تکرار ادرار در کودکان ممکن است مصرف بسیار زیاد مایعات باشد، حتی زمانی که کودک تشنه نباشد و به این وضعیت عادت کرده باشد. همچنین، یبوست می‌تواند باعث تکرار ادرار شود.

دلایل جدی تکرر ادرار در کودکان

اختلال در تخلیه:

گاهی اوقات، کودکان برای بازگشت به بازی عجله دارند و به همین دلیل اجازه نمی‌دهند تا مثانه به‌طور کامل خالی شود. در این شرایط، آن‌ها ممکن است اختلالاتی در تخلیه داشته باشند. اگر مشکل در این قضیه باشد، باید کودک را ترغیب به تخلیه کامل مثانه کنیم و برنامه‌ای را برای او تنظیم کنیم تا تنها هر 2-3 ساعت یکبار بتواند از توالت استفاده کند.

ولوواژینیت:

یک مشکل دیگر که می‌تواند منجر به تکرار ادرار شود، عفونت و التهاب در ناحیه مهبل دختران است که به آن ولوواژینیت می‌گویند. این موضوع به دلیل عدم رعایت بهداشت و شستشو درست مهبل پس از ادرار یا استفاده از دوش واژینال رخ می‌دهد. همچنین، بالانیت نوعی عفونت است که در پسران دیده می‌شود.

دیابت قندی:

نوع یک دیابت، یا دیابت جوانان، یک شرایط پزشکی است که می‌توان با استفاده از آزمایش خون و ادرار آن را تشخیص داد. در این آزمایش، سطوح کتون‌ها، گلوکوز و قند خون بررسی می‌شوند. کودکان مبتلا به دیابت در هر بار ادرار، حجم زیادی از مایعات را از دست می‌دهند و به همین دلیل مصرف آب آنها نیز بالاست. کاهش وزن نیز از علائم دیگر این بیماری است.

عفونت ادراری:

کودکان مبتلا به عفونت ادراری، علاوه بر تکرار ادرار، با تب، درد و سوزش نیز مواجه می‌شوند و رنگ ادرار آنها خونی یا کدر است. این بیماری نیز می‌تواند با استفاده از آزمایش ادرار تشخیص داده شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *