0

روزهای اول نوزاد در خانه بعد از زایمان

اوایل حضور نوزاد در خانه
بازدید 177

شیر خوردن، خوابیدن، مدفوع کردن و گریه کردن کارهایی هستند که هر نوزاد در طول روز و شب انجام می‌دهد. این فعالیت‌ها احتمالاً پس از مدتی برای شما ساده می‌شوند، اما در ابتدا ممکن است نتوانید به راحتی با همه آنها سر و کار داشته باشید و شاید سازگاری با این تغییرات جدید برای شما کمی دشوار باشد. اطلاعاتی درباره روزهای اولیه حضور نوزاد در خانه می‌تواند فشار و سختی این روزها را به‌طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین باید بدانید که هر نوزاد با سایر نوزادان متفاوت است و آنچه که بیشترین اهمیت را دارد، تغییرات ناگهانی است که می‌توانید آنها را تشخیص دهید و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک، با پزشک خود یا پزشک نوزاد خود تماس بگیرید. در این مقاله می‌توانید با نکاتی درباره تغذیه، سلامت و بهداشت در روزهای اول حضور نوزاد در خانه آشنا شوید.

شیر خوردن نوزاد

از آنجا که معده نوزادان بسیار کوچک است، آنها نیاز به مقادیر کمی شیر دارند، تقریباً ۳۰ تا ۹۰ میلی‌لیتر در هر وعده. بعضی از نوزادان هر دو تا سه ساعت یکبار شیر می‌خواهند و بعضی دیگر حتی بیشتر از این گرسنه هستند. بعضی نوزادان با گریه شدید گرسنگی خود را نشان می‌دهند و بعضی دیگر از راه‌های نازک‌تری مانند مکیدن انگشتان، لب‌های خود را چشیدن یا جست‌وجو کردن، نشانه گرسنگی خود را نشان می‌دهند.

جست‌وجو کردن به این معنی است که نوزاد لب‌های خود را به هم فشار می‌دهد و سرش را به سمت سینه یا شیشه‌ی شیر می‌چرخاند. در چند روز اول، نوزادان معمولاً یک قسمتی از وزن بدن خود را از دست می‌دهند که این اتفاق طبیعی است. اما تا وقتی که کودکتان وزن تولد خود را دوباره به دست آورد، شما باید هر دو ساعت او را تغذیه کنید. از آنجایی که نوزادان معمولاً همیشه خواب‌آلود هستند، ممکن است شما بخوابانیده نوزاد خود را بیدار کنید و با لمس ملایم یا صحبت کردن با او، او را در حین خوردن بیدار نگه دارید. همچنین، می‌توانید لباس‌ها و پوشک نوزاد را بردارید، سر یا پشت او را ماساژ دهید یا با او صحبت کنید. هدف این اقدامات این است که کودکتان وزن از دست رفته خود را بهبود بخشید.

اوایل خضور نوزاد در خانه

آروغ و استفراغ های نوزاد در اوایل

بعضی از نوزادان نیاز دارند که برای آروغ زدن تحریک شوند، اما بعضی دیگر به طور خودبه‌خود آروغ می‌زنند و کمک شما را به‌حداقل نیاز دارند. اگر کودک شما در حین خوردن شیر یا بعد از آن ناراحت یا گریه کند، این نشانه نیاز او به آروغ زدن است. همچنین می‌توانید زمانی که سینه را برای شیردهی تعویض می‌کنید یا بعد از هر ۶۰ یا ۹۰ میلی‌لیتر شیر یا هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از تغذیه یا زمانی که نوزاد غذا خوردن را تمام کرده است، او را به آروغ زدن تحریک کنید. پس از یک یا دو روز تغذیه نوزاد، الگوی مناسب تغذیه او را پیدا خواهید کرد.

نیازی نیست به پشت کودک خود مثل طبل ضربه بزنید. می‌توانید با یک ماساژ دایره‌ای ملایم یا ضربه‌های نرم و آهسته، او را به آروغ زدن تحریک کنید. برای این کار، می‌توانید سر کودک را روی شانه‌ی خود قرار دهید یا جایی بنشینید و با دست، قفسه سینه و چانه‌اش را نگه دارید یا شکم کودک را روی دامنتان قرار دهید. سکسکه یا استفراغ بدون فشار در طول تغذیه و بعد از آن بسیار طبیعی است و استفاده از یک پیش‌بند یا دستمال برای آروغ زدن و استفراغ نوزاد می‌تواند مفید باشد. اما اگر استفراغ کودک شما بیش از حد و با فشار همراه باشد و کودکتان همراه با آن، پشت خود را قوس می‌دهد یا گریه می‌کند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد و می‌بایست به طور فوری با پزشک تماس بگیرید.

ادرار و مدفوع نوزادان

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شود، در دو یا سه روز اول ممکن است یک یا دو پوشک را خیس کند. اما در روزهای بعد، ممکن است بین پنج یا شش بار یکبارمصرف یا شش تا هشت بار پوشک بچه را خیس کند. دلیل این تغییر در تعداد پوشک‌های یکبارمصرف به دلیل جذب بالاتر آنهاست. اما نوزادی که با شیر خشک تغذیه می‌شود، ممکن است بیشتر از این تعداد در روز ادرار کند. همچنین، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، معمولاً بیشتر از نوزادانی که شیر خشک می‌خورند، دفعات مدفوع بیشتری دارند، زیرا هضم شیر مادر زمان بیشتری نیاز دارد.

گریه های نوزاد

نوزادان گاهی اوقات گریه می‌کنند و شدت و مدت زمان گریه آنها متغیر است و در طول زمان تغییر می‌کند. در اولین چند روز، بسیاری از نوزادان خواب‌آلود و آرام هستند، اما از دو هفتگی به بعد، نوزاد معمولاً حدود دو ساعت در روز گریه می‌کند. گریه کردن معمولاً تا حدود شش یا هشت هفتگی نوزاد افزایش می‌یابد و سپس کاهش می‌یابد. با گذشت زمان، شما بهتر می‌فهمید که چرا کودک شما گریه می‌کند، اما در ابتدا می‌توانید به سادگی دلایل ابتدایی مانند پوشک کثیف، گرسنگی، خستگی و عدم راحتی را بررسی کنید تا علت گریه را پیدا کنید. اگر هیچکدام از این موارد نباشد، دلیل دیگری که ممکن است منجر به گریه نوزاد در اوایل زندگی در خانه شود، تحریک بیش از حد است. برخی از نوزادان زمانی که در محیط پرسروصدا و فعالیت زیاد هستند، گریه می‌کنند.

خواب نوزاد

معده کوچک نوزاد باعث می‌شود او نتواند برای مدت طولانی بخوابد، زیرا بعد از مدتی باید بیدار شود و شیر بخورد. نوزاد شما روزانه حدود ۱۶ تا ۱۸ ساعت می‌خوابد. می‌توانید به زمان و مکان خواب کودک توجه کنید تا الگوی خوابش را پیدا کنید. نوزادان قادر به خوابیدن تقریباً در هر مکانی هستند، مانند صندلی ماشین کودک، در آغوش، گهواره یا توی بغل شما. بسیاری از نوزادان ترجیح می‌دهند در آغوش کودک یا تخت خود خوابید، زیرا احساس تنگی فضا به یاد رحم شما را می‌آورد. یادتان باشد که هر جا و هر زمانی که کودک شما خوابید، همیشه او را در حالت خوابیدن در صفحه پشتی قرار دهید و همه پتوها، بالش، لحاف و اسباب‌بازی‌ها را از اطرافش بردارید. همچنین، هرگز کودک خوابیده را بدون نظارت روی کاناپه یا تخت رها نکنید، زیرا ممکن است خطر سقوط یا گیر کردن وجود داشته باشد، حتی اگر کودک هنوز نمی‌تواند خودش را به طور مستقل تثبیت کند

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *