0

خون در مدفوع کودک وعلائم وجود خون در مدفوع کودکان نوپا چیست؟

خون در مدفوع کودکان
بازدید 113

دیدن خون در مدفوع کودک ممکن است نگران‌کننده باشد، اما دلایل وجود خون در مدفوع بچه‌ها همیشه جدی نیست. در واقع، دیدن خون در مدفوع اتفاقی نسبتاً شایع است. شقاق مقعد، که شامل پارگی‌های ریزی است که معمولاً به دلیل مدفوع سفت در مقعد ایجاد می‌شود، رایج‌ترین علت دیدن خون در مدفوع کودکان نوپا است. این ممکن است در کودکانی که با یبوست مواجه هستند رخ دهد. همچنین، برخی از غذاها، نوشیدنی‌ها و داروهای تجویز شده می‌توانند رنگ مدفوع را تغییر داده و آن را شبیه به خون نمایان کنند. به ندرت، وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه‌ای از وجود یک بیماری زمینه‌ای جدی باشد. در این مقاله، به تمامی احتمالات ممکن در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

علائم وجود خون در مدفوع کودکان نوپا چیست؟

خون در مدفوع کودکان نوپا، بسته به علت ممکن است به شکل‌ها ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد. رنگ و شدت خون می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که خون دقیقاً از کجا برمی‌آید. خون قرمز روشن معمولاً نشانه خونریزی در دستگاه گوارش تحتانی مانند خونریزی مقعدی است، در حالی که مدفوع سیاه و قیرمانند معمولاً از خونریزی معده یا جای دیگری در دستگاه گوارش فوقانی منشأ می‌گیرد. با بررسی این علائم، پزشکان قادرند به تشخیص دقیق‌تری برسند.

دلایل وجود خون در مدفوع کودک نوپا:

موارد زیر شامل دلایل وجود خون در مدفوع کودکان نوپا است:

شقاق:

در 90 درصد موارد، شقاق مقعدی مسئول وجود خون در مدفوع بچه‌ها است. شقاق مقعدی به معنای وجود یک پارگی کوچک در پوشش داخلی مقعد است. دفع مدفوع سفت یا بزرگ و یبوست می‌تواند باعث کشیده شدن و پارگی پوشش نازک مقعد شود. همچنین، اسهال نیز علتی دیگر است که ممکن است پوشش داخلی مقعد را تحریک کرده و باعث ایجاد شقاق مقعدی شود.

در صورتی که فرزند شما دچار شقاق مقعدی شده باشد، ممکن است پس از پاک کردن، روی مدفوع یا دستمال توالت رگه‌هایی از خون قرمز روشن مشاهده کنید. شقاق مقعدی همچنین می‌تواند باعث درد و خارش در ناحیه مقعد شود و این درد و خارش در زمان تخلیه مدفوع بدتر خواهد شد.

عفونت:

عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و انگلی در دستگاه گوارش می‌توانند باعث اسهال خونی در کودکان نوپا شوند. عفونت‌های باکتریایی شایع شامل سالمونلا، ای کولای و شیگلوز هستند.

روتاویروس یک عفونت ویروسی شایع است که می‌تواند در کودکان نوپا رخ دهد. همچنین، ژیاردیا لامبلیا یک انگل شایع است که تمام افراد در هر رده سنی، از جمله نوزادان و کودکان نوپا، می‌توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. اگر فرزند شما به یکی از این عفونت‌ها مبتلا شده باشد، ممکن است تب بالا و درد شکم را تجربه کند و حالت بی حالی و تحریک‌پذیری نیز داشته باشد.

بیماری التهابی روده:

بیماری التهابی روده (IBD) یک بیماری مزمن است که باعث التهاب در روده می‌شود. دو نوع اصلی IBD وجود دارد که هر دو با عملکرد غیرطبیعی سیستم ایمنی همراه هستند:

بیماری کرون: این بیماری می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد، را درگیر کند. التهاب می تواند در هر بخشی از روده ایجاد شود و به طول روده امتداد یابد. بیماری کرون ممکن است با تشکیل زخم‌ها، ترشحات و تغییرات در جداره روده همراه باشد.

کولیت التهابی: این نوع IBD فقط روده بزرگ را درگیر می‌کند. در این بیماری، التهاب معمولاً از لایه داخلی روده بزرگ شروع می‌شود و می‌تواند به صورت پوچ‌ها، ترشحات و التهابات در دیواره روده همراه باشد.

هر دو نوع بیماری التهابی روده باعث علائمی مانند اسهال مزمن، درد شکم، خونریزی رکتال، کاهش وزن و خستگی می‌شوند. درمان بیماری التهابی روده معمولاً شامل داروها، تغذیه مناسب، کنترل استرس و در موارد شدید‌تر، عمل جراحی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *