0

تمیز کردن زبان نوزاد چه اهمیتی دارد و چندبار در روز باید باشد؟

تمیز کردن زبان کودک
بازدید 93

به نظر می‌رسد که کودکانی که هنوز غذای جامد را نمی‌خورند یا هنوز دندان‌هایشان درنیاورده‌اند، نیازی به شستشوی زبان ندارند. اما باید توجه داشت که بهداشت دهان تنها برای بزرگسالان و کودکان بزرگسال لازم نیست، بلکه دهان کودکان نیز باید تمیز شود و بهتر است این کار را هر چه سریع‌تر انجام دهید. در زیر به آنچه باید در مورد مراقبت از دهان و تمیز کردن زبان نوزاد بدانید، و نحوه آموزش مراقبت از دندان‌ها به کودکان بزرگتر اشاره شده است.

تمیز کردن زبان نوزاد چه اهمیتی دارد؟

در دهان کودک، همانند دهان بزرگسالان، باکتری‌ها وجود دارند. با این حال، بزاق نوزاد کمتر از بزرگسالان است و این باعث می‌شود بقایای شیر به سختی از دهان نوزاد پاک شود و یک لایه سفید روی زبانش شکل بگیرد. با تمیز کردن زبان، این لایه نرم می‌شود و از بین می‌رود.

زبان نوزاد را با چی تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن زبان نوزاد، از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. این روش به کودک آشنایی با عملیات شستشوی دهان می‌دهد. با این اقدام، وقتی در آینده شروع به تمیز کردن دندان‌های کودک با مسواک می‌کنید، او شوکه نخواهد شد.

شستشوی و تمیز کردن زبان نوزاد

شستشوی زبان و لثه نوزاد کاری نسبتاً ساده است و برای انجام آن به وسایل زیادی نیاز نیست. تنها چیزی که لازم دارید، آب گرم و یک تکه پارچه یا گاز استریل است. برای شروع، دستان خود را با آب و صابون بشویید. سپس کودک را روی پاهای خود با سرش روی دستان شما قرار دهید و به طور آرام زیر آب گرم بچرخانید.

  • یک تکه پارچه یا گاز استریل را دور انگشت خود پیچیده و داخل آب گرم بگذارید.
  • با آرامش دهان کودک را باز کرده و به آرامی زبان او را با حرکات دورانی ماساژ دهید.
  • به آرامی انگشت خود را روی لثه‌ها و داخل گونه‌های کودک بکشید.

تمیز کردن زبان نوزاد چندبار در روز باید باشد؟

می‌توانید با استفاده از یک مسواک نرم انگشتی، به آرامی زبان و لثه نوزاد را ماساژ داده و بقایای شیر را از دهان او پاک کنید. در حالت ایده‌آل، باید حداقل دو بار در روز زبان کودک را پاک کنید.

گلیسرین و خمیردندان

گلیسرین یک ماده بی‌رنگ و شیرین است که به خمیردندان بافتی خامه‌ای ایجاد می‌کند. این ماده در برخی محصولات مراقبت از پوست و مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. گلیسرین ماده‌ای غیرسمی است و اگر از شش ماهگی شروع به مسواک زدن دهان کودک با مقدار کمی خمیردندان شود، بی خطر است.

اما برای شستشوی دهان نوزادان زیر شش ماه، نه گلیسرین و نه خمیردندان ضروری نیستند. اگرچه گلیسرین مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌کند، اما استفاده از خمیردندان ممکن است باعث بلع بیش از حد فلوراید توسط کودک شود.

تمیز کردن زبان نوزاد در صورت داشتن برفک

مهم است بدانید که پوشش سفید داخل دهان کودک همیشه به دلیل شیر نیست، بلکه ممکن است به خاطر مشکلی به نام برفک باشد. بقایای شیر و برفک به نظر مشابه هستند، اما تفاوت آنها در این است که می‌توانید بقایای شیر را از دهان کودک پاک کنید، اما برفک از دهان کودک پاک نخواهد شد.

برفک دهان یک عفونت قارچی است که در داخل دهان ایجاد می‌شود. این بیماری به واسطه عفونت کاندیدیازیس دهانی ایجاد می‌شود و باعث تشکیل لکه‌های سفید روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه‌ها و سقف دهان می‌شود.

برفک دهان نیازمند درمان با داروهای ضد قارچ است تا عفونت به مناطق دیگر منتقل نشود. بنابراین، اگر لکه‌های سفید از داخل دهان پاک نشد، بهتر است با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *