0

بالا بودن شکم در بارداری و دلایل آن

شکم بالا در حامله گی
بازدید 144

بزرگ شدن شکم یک نمایش فیزیکی از بارداری است که، اگرچه از روزهای ابتدایی شروع نمی‌شود، اما با تدریج بزرگ شدن جنین و در نتیجه گسترش و بزرگ شدن رحم، به آرامی ظاهر خواهد شد. تماشای این تغییر اندازه و رشد پیوسته شکم در طول بارداری، بسیار هیجان انگیز و جذاب است.

اگر توجه کنید، متوجه خواهید شد که شکم برخی از مادران شبیه به یک توپ بسکتبال به نظر می‌رسد، برای برخی دیگر نوک تیز دارد، برخی دیگر شکم پهن است و برای برخی دیگر در بالا قرار دارد و برخی دیگر در پایین و به شکل افتاده است. همه این شرایط ممکن است کاملاً طبیعی باشند، زیرا در واقع اندازه شکم در طول بارداری یک شاخصه واحد نیست. به همین دلیل، حتی پزشکان و ماماهای با تجربه‌ترین نیز نمی‌توانند فقط با دیدن اندازه و شکل شکم شما، درباره وضعیت بارداری نظر دقیقی بدهند.

بنابراین، سعی کنید به یاد داشته باشید که همانطور که بدن هر زن در نحوه تغییر و واکنش به بارداری خود منحصر به فرد است، شکم هر زن نیز به صورت منحصر به فرد خودش است. در طول بارداری، شکل و اندازه شکم بسته به عواملی مانند قد، وزن، شرایط قبلی، توده عضلانی، سن بارداری، اندازه و موقعیت جنین، تعداد جنین‌ها و عوامل دیگر تغییر خواهد کرد.

شکم مادر باردار در سه ماهه اول

احتمال وجود دارد که در طول سه ماهه ابتدایی بارداری، هیچ تغییر قابل مشاهده‌ای در شکم خود تجربه نکنید. در این مورد نیازی به نگرانی نیست و باید آرام باشید، زیرا این شرایط کاملاً طبیعی هستند و واقعیتاً رشد شکم از سه ماهه دوم شروع می‌شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است به دلیل نفخ، تجمع گاز یا حتی یبوست که ناشی از تغییرات هورمونی است، به نمایان شدن و بزرگتر به نظر رسیدن شکم خود بپردازید. اما این فقط یک وهم است و با رفع مشکلات مذکور، این مسئله حل خواهد شد!

شکم مادر باردار در سه ماهه دوم

در پایان سه ماهه اول و با ورود به سه ماهه دوم، می‌توانید به تدریج و در هفته‌های 12 تا 16 بارداری، انتظار بزرگ شدن شکم خود را داشته باشید. با این حال، زمانی که شکم شما بزرگ می‌شود، بستگی به عواملی مانند قد و وزن شما، تجربه بارداری قبلی، قوت عضلات شکمی و رباط‌های نگهدارنده رحم، و تعداد جنین‌ها دارد و ممکن است متغیر باشد.

در حدود هفته 20 بارداری، شکم به حدی بزرگ می‌شود که حتی افراد اطراف نیز می‌توانند با دیدن آن از روی لباس، به راحتی تشخیص دهند.

شکم مادر باردار در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم بارداری، به ویژه در ماه‌های پایانی، شکم به حدی بزرگ می‌شود که به راحتی از روی لباس قابل تشخیص است، اما اندازه و شکل آن برای هر مادر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. این تفاوت‌ها باعث شده‌اند که باورهای خرافی و شایعات مختلفی شکل بگیرند، از جمله باوری که شکم بالا بودن در ماه آخر بارداری به معنای داشتن دختر درون رحم است. در داستان‌ها و باورهای قدیمی، به خصوص نزدیکان مادران، این تصور وجود دارد که بالا بودن شکم در ماه آخر بارداری به معنای داشتن دختر است. برخی دیگر نیز این مسئله را با زایمان سخت مرتبط می‌کنند و ممکن است شما را نگران کنند.

دلایل بالا بودن شکم در بارداری در ماه آخر

شکم برخی از مادران در طول تمام دوره بارداری بالا قرار می‌گیرد، در حالی که برای برخی دیگر، بالا بودن شکم در ماه‌های پایانی بارداری بیشتر مشهود است. براساس نتایج مطالعات صورت گرفته روی مادران باردار، دلایل مهمی که به بالا بودن شکم در بارداری می‌انجامند، عبارتند از:

  • اندازه و وزن جنین: رشد جنین و افزایش اندازه آن می‌تواند باعث بالا شدن شکم در بارداری شود. جنین در طول ماه‌های پایانی بیشتر رشد کرده و فضای بیشتری در رحم به خود اختصاص می‌دهد.
  • تعداد جنین‌ها: در صورتی که بارداری چندقلو باشد و بیش از یک جنین در رحم وجود داشته باشد، شکم بیشتر بزرگتر خواهد شد.
  • ساختار بدنی و قد شما: عواملی مثل قد و ساختار بدنی شما می‌تواند تأثیرگذار باشد. برخی از زنان قد بلندتر و با تنها بلندتر ممکن است شکم بزرگتری داشته باشند.
  • قوت عضلات شکمی: در صورتی که عضلات شکم قوی تر باشند، شکم کمتر به بیرون می‌آید و ممکن است کمتر برجسته شود.
  • سابقه بارداری قبلی: در مواردی که قبلاً بارداری تجربه کرده‌اید، عضلات شکم و رباط‌های نگهدارنده رحم ممکن است کمی کشیده شده و شکم کمتر بالا بیاید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *