0

انواع پوزیشن خواب نوزاد

نوزاد در خواب
بازدید 79

بعد از تولد نوزاد، شما با یک زندگی جدید مواجه می‌شوید که نیازهای بسیاری از شما را می‌طلبد. نوزاد زمان زیادی را از شما می‌گیرد و شما باید در همه زمینه‌ها بتوانید او را حمایت کنید. یکی از مواردی که بر روی استراحت شما تأثیر می‌گذارد، خواب نوزاد است. خوابیدن منظم نوزاد می‌تواند به شما کمک کند تا استراحت بیشتری داشته و بازدهی بیشتری در انجام وظایف روزمره داشته باشید. به همین دلیل، شما ممکن است نگرانی‌هایی درباره خواب نوزاد داشته باشید، مثلاً اینکه کدام پوزیشن خواب برای نوزاد مناسبتر است و چگونه می‌توانید نوزاد خود را به خواب ببرید تا بیشتر بخوابد و احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

در ادامه، انواع پوزیشن‌های خواب نوزاد را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم کدام یک از آنها مناسب‌تر است و چه مزایا و معایبی دارند.

پوزیشن های مختلف کودک برای نوزاد

مهم است که بدانید هر نوزادی با توجه به شرایط و ویژگی‌های خودش ممکن است در نحوه خوابیدنش با یک نوزاد دیگر تفاوت داشته باشد. برای مثال، یک نوزادی که قولنج دارد و از درد شکم رنج می‌برد، معمولاً خوابیدن در وضعیت شکم را ترجیح می‌دهد و با این پوزیشن راحت‌تر است. در عوض، برخی نوزادان از خوابیدن در گهواره لذت می‌برند. بنابراین، توصیه می‌شود تا با امتحان و آزمایش، پوزیشنی را که برای نوزادتان راحت‌تر است، پیدا کنید.

در ادامه، پنج پوزیشن معمول خواب نوزاد را بررسی خواهیم کرد. شما می‌توانید همه این پوزیشن‌ها را امتحان کنید و مشاهده کنید که کدام پوزیشن برای نوزادتان راحت‌تر است.

طاق باز

با رعایت نکات مهم خواب نوزاد، معمولاً بچه‌ها تمایل دارند به صورت طاق باز خوابیدن. اما برای این روش خوابیدن، باید شرایطی را فراهم کنید. به عنوان مثال، پشتی مناسبی برای نوزاد باید در اختیارش قرار گیرد و تشکی که استفاده می‌کنید باید نرم باشد. این روش خوابیدن به نوزاد کمک می‌کند تا بینی‌اش به بالا باشد و احتمال تنگی نفس کاهش یابد.

با این حال، این روش خوابیدن همچنین معایب خود را دارد. برخی بچه‌ها ممکن است در این حالت با درد در ناحیه شکم و قولنج بیشتری روبرو شوند، زیرا هیچ فشاری بر روی شکمشان وجود ندارد و نفخ کاهش پیدا نمی‌کند. بنابراین، در انتخاب روش خوابیدن برای نوزادتان، باید این معایب را در نظر بگیرید.

خواباندن قنداقی

در گذشته، قنداق کردن بچه‌ها رایج بود. اما در حال حاضر، قنداق‌های جدید و راحتی وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. قنداق کردن یک روش عالی برای کمک به بچه‌ها در رفع بدخوابی است. اصلاً نوزاد هنوز با شرایط بیرون از شکم مادر آشنا نیست و در زمان قنداق کردن، احساس می‌کند که در محیطی کم جا و گرم مانند شکم مادر قرار دارد. این عامل باعث ایجاد احساس امنیت بیشتر در نوزاد می‌شود.

اگر بچه‌تان را قنداق می‌کنید، احتمالاً متوجه شده‌اید که پس از این کار، بچه‌ها به آرامی خواب می‌آیند و ممکن است مدت زمان بیشتری نسبت به حالت عادی به خواب بروند. اما باید توجه داشته باشید که هر بچه ممکن است به روش‌های مختلف پاسخ دهد، بنابراین ممکن است قنداق برای همه بچه‌ها به یک شکل موثر نباشد. بهتر است هنگام استفاده از قنداق، نوزاد را با دقت مشاهده کنید و تأثیر آن را بر روی خواب و راحتی او بسنجید.

روی پهلو خوابیدن

یکی از روش‌های دیگر خوابیدن برای نوزادان، خوابیدن روی پهلوی چپ یا راست است. اگرچه این روش خوابیدن دوام طولانی ندارد و بچه‌ها معمولاً به حالت طاق باز برگشت می‌کنند، اما برخی از نوزادان ممکن است به این حالت عادت کنند.

بچه‌هایی که روی پهلو خواب می‌کنند، کمتر احساس خستگی می‌کنند و اگر خوابشان بر بدند، به راحتی می‌توانند حالت خوابشان را تغییر دهند و به حالت خوابیدن روی پشت برگردند. این روش بهتر از برخی روش‌های دیگر خوابیدن است. با این حال، اسکلت بدن بچه‌ها در این سن‌ها به اندازه کافی قوی نیست و خواباندن آنها روی دست ممکن است سخت باشد. بنابراین، بهتر است دست و پاهای بچه را در حالت متعادلی قرار داده و توجه کنید که بچه در جایی مطمئن و راحت خواب برود.

به شکم خوابیدن

روش خوابیدن روی شکم برای بسیاری از نوزادان جذاب است. دلیل این موضوع این است که بسیاری از نوزادان در سنین پایین با قولنج و درد شکم مواجه می‌شوند. به همین دلیل، وقتی بر روی شکم خواب می‌کنند، این دردها تا حد زیادی تسکین می‌یابند و به نوزاد اجازه می‌دهد تا به مدت زمان بیشتری با آرامش خوابیده و استراحت کند. با این حال، باید با احتیاط از این روش خواب برای نوزاد استفاده کنید.

در انتخاب روش خواب روی شکم برای نوزاد، باید محتاطانه عمل کنید. سر کودک را به یک جهت بچرخانید تا تنفس آسانتری داشته باشد. همچنین، باید مطمئن شوید که گردن نوزاد بیش از حد به بالا یا پایین نمی‌چرخد تا ناحیه گردنی درد ندهد. توجه و مراقبت درستی در انتخاب و استفاده از این پوزیشن خواب برای نوزاد بسیار مهم است.

خواب در گهواره

کریر و گهواره، با حرکت رفت و برگشتی که دارند، کودک را برای خواب آماده می‌کنند، و به همین دلیل یکی از محبوب‌ترین روش‌های خوابیدن برای نوزادان است که آنها را در کریر یا گهواره قرار می‌دهند. با استفاده از این روش، می‌توانید بسیار سریع نوزاد را به خواب ببرید. اکثر بچه‌ها این روش را پسندیده و به آن عادت می‌کنند.

باید توجه داشت که در مورد پوزیشن خواب برای نوزاد، باید روش‌های مختلف را امتحان کرده و مشاهده کنید که بچه‌تان با کدام پوزیشن راحت‌تر است. حتی ممکن است در طول زمان، نوزاد شما علاقه‌مند به یک پوزیشن خاص باشد و سپس حالت خوابش را تغییر دهد. بنابراین، مهم است که به نیازها و ترجیحات خاص نوزاد خودتان توجه کنید و روش مناسبی را برای خوابیدن او انتخاب کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *