0

آیا کودکان نوپا به مولتی ویتامین نیاز دارند؟

مولتی ویتامین
بازدید 98

کودکانی که تغذیه متعادلی دارند و وعده‌های غذایی مناسب را می‌خورند، به ویتامین‌ها و مواد معدنی اضافی نیاز ندارند. با این حال، درباره ویتامین D، یک استثنا وجود دارد. زیرا بسیاری از نوزادان و کودکان کوچک این ماده مغذی مهم را به تنهایی از طریق شیر خشک یا شیر مادر دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل، پزشک اطفال ممکن است قطره ویتامین D را به شما برای کودکتان توصیه کند.

با اینکه بچه‌هایی که در بیشتر روزهای هفته غذاهای متنوع و کاملی می‌خورند، احتمالاً از نظر تغذیه‌ای خوب عمل می‌کنند، اما مواردی وجود دارد که ممکن است به مولتی‌ویتامین نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، بچه‌هایی که به نظر می‌رسد فقط با غذا بازی می‌کنند.

با پرسیدن از پزشک اطفال خود می‌توانید در این مورد راهنمایی بیشتری دریافت کنید؛ آیا ویتامین‌ها برای کودک نوپا شما مفید هستند یا خیر. بعضی از نوزادان ممکن است در رژیم غذایی خود مواد مغذی بیشتری دریافت کنند. به عنوان مثال، کودکانی که به دلیل عدم تحمل لاکتوز از شیر استفاده نمی‌کنند، ممکن است به کلسیم و ویتامین D اضافی نیاز داشته باشند. همچنین، کودکانی که رژیم گیاهی دارند و از گوشت، تخم مرغ یا لبنیات استفاده نمی‌کنند، ممکن است به ویتامین‌های B12 و D اضافی، ریبوفلاوین، کلسیم و آهن نیاز داشته باشند. در هر صورت، مشاوره و راهنمایی پزشک متخصص می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری صحیح کمک کند.

مصرف مولتی ویتامین برای کودکان نوپا چه مضراتی دارد؟

یکی از مزایای دیگر مولتی‌ویتامین‌ها این است که به شیوه‌ای جذاب برای کودکان ارائه می‌شوند. بسیاری از آن‌ها دارای شخصیت‌های کارتونی هستند و برخی دیگر به شکل شیرینی یا قرص عرضه می‌شوند. با این حال، مصرف دوزهای بسیار بالا از ویتامین‌های خاص مانند ویتامین‌های A، C و D ممکن است عوارضی مانند سردرد، بثورات و تهوع را به همراه داشته باشد. بنابراین، در مصرف مولتی‌ویتامین‌ها و دیگر مکمل‌های غذایی برای کودکان، حتماً نسبت به رعایت دستورات و توصیه‌های پزشک خود اطمینان حاصل کنید.

از کجا بدانیم که کودکان به مولتی ویتامین نیاز دارند؟

انتخاب یک مولتی‌ویتامین مناسب برای کودکان را در نظر بگیرید، این مطمئن می‌شود که کودک مقدار مناسبی از مواد مغذی را دریافت می‌کند.

دوز مورد نیاز را بررسی کنید و هرگز تلاش نکنید که مقدار ویتامین‌ها را دو برابر کنید، حتی اگر فکر می‌کنید کودک به آن نیاز دارد. به جای آن، فقط دوز توصیه شده را به کودک بدهید، زیرا مصرف زیاد مکمل‌ها ممکن است خطرناک باشد.

از کودک خود بخواهید که مکمل‌ها را “آب نبات” نام‌گذاری نکند، زیرا این اشتباه می‌تواند منجر به بلعیدن آن توسط کودک شود و مشکلاتی برایش ایجاد کند.

به رژیم غذایی کودک توجه کنید و تلاش کنید تا یک رژیم غذایی کامل و حاوی میوه‌ها، سبزیجات، محصولات لبنی، پروتئین‌های بدون چربی و غلات کامل برای او تهیه کنید.

چگونه اطمینان پیدا کنیم که کودک به مقدار کافی ویتامین مصرف می‌کند؟

بعد از یک سالگی، اشتهای کودک نوپا اغلب کاهش می‌یابد و عادی است که کمتر غذا بخورد. اگر کودک شما در این مرحله قرار دارد، می‌توانید از چندین استراتژی جدید استفاده کنید؛ به عنوان مثال، ارائه وعده‌های کوچکتر، آماده‌سازی غذاهای متنوع یا همراهی در خرید و پخت و پز غذاها. همچنین، درباره استفاده از مولتی‌ویتامین برای کودک خود بحث کنید و برنامه تغذیه او را با پزشک مشاوره کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *