0

آیا استفاده از ژل روان کننده قابل حل در آب برای باردار شدن ضرر دارد؟

ژل روان کننده در بارداری
بازدید 124

آیا استفاده از ژل روان کننده قابل حل در آب برای تسریع فرآیند بارداری ضرر دارد و امکان حاملگی را مختل می‌کند؟ آیا این نوع روان‌کننده می‌تواند اسپرم‌ها را از بین ببرد؟ در واقع، باید بیان کنیم که استفاده از ژل روان کننده قابل حل در آب به منظور تسهیل بارداری گزینه مناسبی نیست، بلکه ممکن است معکوس اثر داشته باشد. در ادامه، توضیح خواهیم داد که چرا استفاده از این نوع ژل برای باردار شدن توصیه نمی‌شود.

آیا استفاده از ژل روان کننده قابل حل در آب، حامله شدن را به تأخیر می اندازد؟

تأثیر روان‌کننده‌ها بر باروری، به خصوص برای زوج‌هایی که تلاش در جهت بارداری می‌کنند، می‌تواند اهمیت بیشتری داشته باشد. خشکی واژن یک مشکل بسیار شایع در بین بانوان است که می‌تواند باعث درد و عدم راحتی در زنان شده و تمایل آن‌ها به ارتباطات جنسی را کاهش دهد. این موضوع در نتیجه، احتمال بارداری را کاهش می‌دهد.

بر اساس یک مطالعه گسترده، مشخص شده است که یکی از هر چهار زوج در هنگام تلاش برای بارداری از ژل روان کننده قابل حل در آب که برای باروری مناسب نیست استفاده می‌کنند. اما خوشبختانه امروزه با وجود افزایش تعداد روان‌کننده‌های مناسب برای باروری در بازار، احتمالاً بیشتر افراد آگاه هستند که باید از ژل‌های ضد اسپرم استفاده نکنند.

با این حال، اگر شما از جمله افرادی هستید که درباره صلاحیت ژل روان کننده قابل حل در آب برای بارداری اطلاعات کافی ندارید، تنها نیستید

چگونه روان کننده ها بر اسپرم تأثیر می گذارند؟

چندین مطالعه درباره تأثیر مختلف روان‌کننده‌ها بر روی اسپرم، حداقل در شرایط آزمایشگاهی، انجام شده است. پژوهشگران در تحقیقات خود بررسی کرده‌اند که:

 • روان‌کننده‌ها چقدر میزان شنا (تحرک) اسپرم را پس از قرار گرفتن در معرض آنها تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • آیا آسیبی به DNA موجود در هسته اسپرم‌ها رخ داده است یا خیر.
 • آیا نطفه‌ها هنوز زنده هستند یا نه.
 • یک مطالعه انجام شده است که تحرک اسپرم پس از قرار گرفتن در معرض انواع روان‌کننده‌های مناسب برای باروری، شامل ژل روان کننده قابل حل در آب معمولی، روغن بچه، روغن کانولا، روغن کنجد و روغن خردل را مقایسه کرده است.
 • با در نظر گرفتن شرایط بهترین درون بدن بانوان، بیشتر اسپرم‌های سالم در 15 تا 20 دقیقه به مخاط گردن رحم راه می‌یابند.

بنابراین، پژوهشگران بررسی کرده‌اند که پس از 0 دقیقه، 5 دقیقه، 30 دقیقه و 60 دقیقه قرار گرفتن در معرض محلول 10٪ روان‌کننده، چه درصدی از اسپرم‌ها هنوز در حرکت هستند. آنها به نتایج زیر رسیده‌اند:

 • ژل روان کننده مناسب برای باروری، با کاهش کم (اما قابل توجه) در حرکت اسپرم و کمترین آسیب برای اسپرم همراه بود.
 • ژل روان کننده قابل حل در آب معمولی بیشترین آسیب را به حرکت اسپرم وارد می‌کند و در بیشتر نمونه‌ها، پس از 60 دقیقه، حرکت اسپرم تقریباً به صفر کاهش می‌یابد.

ژل لوبریکانت مناسب باروری یا دوستدار اسپرم

روان‌کننده‌هایی وجود دارند که برای افزایش باروری طراحی شده‌اند. PreSeed و ConceivePlus از محبوب‌ترین روان‌کننده‌های اسپرم هستند.

آیا استفاده از سفیده تخم مرغ برای دخول ضرر دارد؟

احتمالاً برخی افراد از سفیده تخم مرغ خام به عنوان یک روان‌کننده شخصی استفاده می‌کنند، اگرچه تاکنون مطالعاتی در این زمینه انجام نشده است. از جهتی، هیچ گزارشی درباره عوارض این کار گزارش نشده است. با این حال، باید به خطر واکنش آلرژیک (در صورتی که حساسیتی به تخم مرغ دارید) و احتمال مسمومیت با سالمونلا توجه کنید.

آیا استفاده از آب دهان برای دخول ضرر دارد؟

استفاده از آب دهان برای دخول یکی از اقدامات نادرست‌ترین کارهاست که می‌توانید انجام دهید! خاصیت اسیدی بزاق دهان برای اسپرم مضر است و همچنین ممکن است باعث افزایش احتمال عفونت واژن شود. به علاوه، این عمل می‌تواند علاوه بر بوی نامطبوع، خارش و سوزش را به همراه داشته باشد و احتمال بارداری را کاهش می‌دهد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *