0

آنچه برای نگهداری از نوزاد نارس در خانه نیاز دارید

نوزاد نارس
بازدید 109

نگهداری و مراقبت از نوزاد نارس در محیط خانگی نسبت به نوزادی که پس از نه ماه بارداری به دنیا می‌آید، بسیار دشوارتر است و نیاز به تلاش بیشتری دارد. با تولد نوزاد نارس، بدون شک با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبرو می‌شوید، اما نکته مهم آن است که باید خود را از نظر ذهنی و جسمی برای انجام وظایف و کارهایی که برای نگهداری و مراقبت از نوزاد نارس لازم است، آماده کنید.

خود را برای شرایط اورژانسی آماده کنید.

اگرچه در مواقع اورژانسی می‌توانید با مرکز اورژانس تماس بگیرید و مشکل را حل کنید، اما همواره لازم است لیستی از شماره‌های تلفن ضروری و مورد نیاز برای موارد پیش‌بینی نشده را در دسترس خود داشته باشید، ساختاری که می‌توانید آن را در تلفن همراه خود نگهدارید. شماره تلفن پزشک اطفال را در تلفن همراه خود ذخیره کنید. همچنین، بهتر است نقشه‌ای از مسیر سریعترین راه برای رسیدن به نزدیکترین بیمارستان را در اختیار داشته باشید. برای مواقع اورژانسی، نیز باید اطلاعات کافی درباره مسیرهای جایگزین برای رسیدن به بیمارستان را داشته باشید.

شرایط را برای ملاقات کنندگان توضیح دهید.

درباره شرایط خود با دوستان و خانواده‌ای که با ما خوش نیت هستند و می‌خواهند پس از مرخصی از بیمارستان برای دیدن نوزاد به شما تبریک بگویند، بهتر است با آنها صحبت کنید و بگویید نیاز به کمی زمان برای تطبیق با شرایط جدید دارید. یا حداقل از آنها بخواهید که ملاقاتشان بیشتر از چند دقیقه طول نکشد. اینطوری شما زمان کافی برای تطبیق خود با برنامه‌ریزی‌ها و وظایف جدید خواهید داشت. اما همیشه به یاد داشته باشید که برای لمس نوزاد، آنها در هر شرایطی باید دست‌های خود را ضدعفونی کنند.

هنر قنداق کردن نوزاد را یاد بگیرید.

قنداق کردن را مانند هر مهارت دیگری قبل از اینکه نوزاد را از بیمارستان به منزل ببرید، باید یاد بگیرید. قنداق کردن به ویژه در مواردی که نوزاد دچار کولیک می‌شود، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

برخی غذاها را از قبل درست کرده و در فریزر نگه داری کنید.

با آوردن نوزاد دوست‌داشتنی خود به خانه، باید تمام انرژی و وقت خود را به نگهداری و مراقبت از او اختصاص دهید. با آماده‌سازی برخی غذاها و نگهداری آنها در فریزر، شرایط زندگی خود را آسان‌تر کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد هر بار به اندازه یک وعده غذا را در فر گرم کنید، بدین ترتیب نیازی نیست هر روز غذای تازه را آماده کنید.

شیوه های گوناگون شیر دادن به نوزاد را یاد بگیرید و تمرین کنید.

شیردهی به نوزاد به نظر می‌رسد یک امر بدیهی است و هر مادری قادر است آن را انجام دهد. اما شیردهی به نوزاد نارس نسبت به سایر نوزادان سخت‌تر است. اگر در بیمارستان پرستار وظیفه شیردهی به نوزاد را بر عهده دارد، قبل از مرخص شدن و رفتن به منزل، باید تمام روش‌های شیردهی که ممکن است در آینده از آنها استفاده کنید را به خوبی یاد بگیرید و به اندازه کافی تمرین کنید. شیردهی با شیر مادر، با شیشه شیر یا با استفاده از سرنگ، انواع روش‌های شیردهی هستند. اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می‌کنید، باید از تأمین کافی شیر خود اطمینان حاصل کنید.

دستورالعمل استفاده از داروهای نوزاد را یاد بگیرید.

معمولاً نوزاد نارس همراه با دارو از بیمارستان مرخص می‌شود و شما باید آنها را با دقت و طبق دستور پزشک به نوزاد بدهید. در این صورت باید بدانید کدام دارو را در چه زمانی باید به نوزاد بدهید. برای اعطای دارو به نوزاد، باید از نظر پرستار نظارت داشته باشید و قبل از مرخص شدن از بیمارستان، این مهارت را یاد بگیرید.

نحوه استفاده از تجهیزات پزشکی را به خوبی یاد بگیرید.

هنگام مرخصی نوزاد نارس، معمولاً برخی از تجهیزات پزشکی همراه با او به منزل ارسال می‌شود. در نگاه اول، استفاده از این تجهیزات ممکن است ترسناک و گیج‌کننده به نظر برسد. بنابراین، باید به سرعت نحوه استفاده و عیب‌یابی از تجهیزاتی که بر اساس نیاز نوزاد با او به منزل فرستاده می‌شود را یاد بگیرید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *