0

آموزش استفاده از توالت به کودک در زمان کوتاه

آموزش توالت رفتن کودکان
بازدید 146

قبل از هر چیز، باید بدانید که برای آموزش به کودکان در مورد استفاده از توالت، لازم نیست عجله کرد. اما برخی افراد به دلایلی مانند حفاظت از محیط زیست یا به دلایل شخصی ممکن است بخواهند این آموزش را زودتر شروع کنند. روشی که برای کودکان زیر سه سالی که آماده یادگیری استفاده از توالت هستند و والدینی که می‌توانند یک آخر هفته به آموزش استفاده از توالت اختصاص دهند، مناسب است.

آموزش تواتل رفتن بدون پوشک

این روش می‌تواند برای کودکان از ۱۵ ماهگی به بعد موثر باشد، اما برای کودکان زیر ۲۸ ماه سودمندتر است. پس از این سن، بچه‌ها ممکن است بیشتر مقاومت نشان دهند و به آموزش استفاده از توالت سخت‌تر باشند. این روش برای کودکان زیر ۲۸ ماه تقریباً تضمین شده است، اما با نزدیک شدن به سه سالگی، احتمال موفقیت آن کاهش می‌یابد. پس از آموزش سه روزه در طول آخر هفته، کودکان قادر خواهند بود از لگن کودک به صورت مستقل برای ادرار و مدفوع استفاده کنند و تعداد حوادث کاهش خواهد یافت.

همچنین این روش و تکنیک نیاز به تعهد، تمرکز و فداکاری والدین دارد. این یک روش “بدون پوشک” است، به این معنی که تا سه ماه پس از شروع آموزش استفاده از توالت، کودک باید در خانه، از کمر به پایین برهنه باشد و در محیط‌های دیگر مانند مهدکودک، فقط شلوارهای گشاد و بدون لباس زیر بپوشد. استفاده از پوشک و شورت آموزشی در زمان چرت زدن و خواب شب مشکلی ندارد، اما اگر بیشتر به آنها اتکا کنید، پیشرفت خود را ممکن است خنثی کنید.

نکات قبل از شروع آموزش استفاده از توالت کودکان

قبل از شروع حتما سعی کنید موارد زیر را در نظر گرفته باشید:

تشخیص علائم آمادگی

لطفاً گوش به زنگ علائمی که نشان می‌دهد فرزندتان آماده استفاده از توالت است. این علائم شامل موارد زیر می‌شود:

 • خشک ماندن برای حداقل دو ساعت متوالی.
 • درخواست استفاده از توالت.
 • خودداری از پوشیدن پوشک.
 • دفع مدفوع در زمان منظمی از هر روز.

داشتن وقت کافی

لطفاً برنامه خود را خالی کنید و برنامه‌ریزی کنید تا یک آخر هفته کامل را با تمرکز بر آموزش استفاده از توالت بگذرانید. این به این معناست که تمام فعالیت‌های معمول آخر هفته را لغو کنید و مطمئن شوید که همسرتان یا شخص دیگری می‌تواند حداقل در دو روز اول در هر شرایطی به شما کمک کند.

توضیح دادن

اگر فرزند شما حداقل دو سال دارد، لطفاً کودک خود را برای کنار گذاشتن پوشک آماده کنید. حدود یک هفته قبل از شروع آموزش، یک بسته پوشک را به کودک نشاندهید و توضیح دهید که به زودی دیگر نیازی به پوشیدن آنها نخواهد بود، زیرا می‌تواند مدتی در خانه برهنه باشد. این تغییر را به عنوان یک پیشرفت جذاب و هیجان‌انگیز به او نشان دهید.

استفاده از رقص

با همسرتان یک “رقص توالت” خلاق ایجاد کنید. هدف از این فعالیت این است که موفقیت‌های فرزندتان را جشن بگیرید و به او انگیزه بیشتری بدهید. رقص می‌تواند به هر شکلی باشد که شما می‌پسندید، از رقص بازیکنان فوتبال بعد از گل زدن تا یک رقص دلقکی همراه با پخش آهنگ. انتخاب شماست که چه نوع رقص و جشنی متناسب با شخصیت خود و فرزندتان را ایجاد کنید.

نحوه آموزش توالت رفتن به کودک خود

در روز اول

هنگامی که کودکتان بیدار می‌شود، لطفاً شما هم از رختخواب بلند شوید. او را از کمر برهنه کنید و در طول روز، به همین حالت بگذارید. به تناوب با همسرتان یا شخص دیگری، کودک را تحت نظر قرار دهید تا نشانه‌های نیاز او به استفاده از توالت را مشاهده کنید. وقتی کودک به توالت نیاز دارد، او را سریعاً به سمت توالت هدایت کنید و در همین حال به او بگویید: “جیش می‌ره تو لگن”. در طول روز، علاوه بر وعده‌های غذایی معمول و سالم، میان‌وعده‌های خوراکی سالم یا میوه بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید تا همه به فرصت‌های استفاده از توالت دسترسی داشته باشند.

در هر زمانی که کودک شما حتی چند قطره ادرار یا مدفوع را درون لگن ریخت و به جای ریختن روی زمین، موفق شد در لگن ریخت، او را تشویق کنید. می‌توانید رقص لگن خود را اجرا کنید و همچنین می‌توانید با عباراتی مانند “بزن قدش” و سایر روش‌های تشویق و تمجید دیگر او را تحسین کنید.

اگر کودکتان حادثه‌ای داشت و نتوانست به لگن برسد، هنگام تمیز کردن آن به او بگویید: “جیش می‌ره تو لگن”. هرگز فریاد نزنید یا او را به خاطر آن خجالت ندهید، زیرا این اتفاق در هر صورت ممکن است رخ دهد.

به فرزندتان بگویید که وقت آن رسیده است که قبل از خواب روزانه و قبل از خواب شب از لگن استفاده کند. اما از او نپرسید که آیا می‌خواهد این کار را انجام دهد یا خیر، زیرا احتمالاً پاسخ منفی خواهد داد.

قبل از خوابیدن کودکتان، به او پوشک بپوشانید مگر اینکه مطمئن باشید که خشک خواهد ماند.

روز دوم

 • لطفاً دستورالعمل‌های روز اول را دنبال کنید.
 • بعد از بیدار شدن از خواب در روز دوم، پس از ادرار کردن فرزندتان در لگن، همه با هم برای پیاده‌روی بیرون بروید.
 • برنامه‌ریزی کنید که بیش از ۳۰ دقیقه بیرون بمانید و یک لگن را همراه خود ببرید.
 • بچه‌تان را با شلوار گشاد و بدون پوشک، شورت آموزشی یا لباس زیر بپوشانید.
 • همچنین، لباس یدکی برای فرزندتان همراه ببرید تا اگر در طول پیاده‌روی حادثه‌ای رخ داد، لباس تمیزی برای او داشته باشید.

روز سوم

 • لطفاً دستورالعمل‌های روز اول را دنبال کنید.
 • بعد از بیدار شدن در روز دوم، حدود ۳۰ دقیقه همانند روز قبل بیرون بروید.
 • هر بار از فرزندتان بخواهید قبل از خروج از خانه از لگن استفاده کند.
 • کودک خود را با شلوار گشاد و بدون هیچ چیزی در زیر آن بپوشانید.
 • همچنین، یک دست لباس و یک لگن کوچک مسافرتی را به عنوان احتیاط همراه داشته باشید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *