0

آزمایش خون hCG چیست؟

ازمایش بتا hcg
بازدید 176

گنادوتروپین جفتی (hCG) یک هورمون است که در طی دوران بارداری توسط بدن زنان تولید می‌شود. می‌توان در نمونه خون از 10 تا 11 روز پس از لقاح وجود هورمون hCG را تشخیص داد. در بارداری‌های سالم، سطح این هورمون به سرعت افزایش می‌یابد. در این متن، با تست گنادوتروپین جفتی انسان، دلایل انجام آزمایش hCG، انجام آزمایش hCG در زمان‌های غیر بارداری، انجام آزمایش hCG در مردان، روش انجام آزمایش خون hCG و تفسیر نتایج آن آشنا می‌شوید.

آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG چیست؟

آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) سطح هورمون hCG در نمونه خون را سنجیده می‌کند. این آزمایش برای تشخیص و ارزیابی بارداری استفاده می‌شود. اگر سطح هورمون بیش از حد طبیعی باشد، می‌تواند بارداری را تأیید کند. همچنین، در مواردی که نگرانی‌هایی درباره بارداری وجود دارد، ممکن است این آزمایش انجام شود. پزشکان ممکن است به آزمایش خون hCG با نام‌های دیگری اشاره کنند، مانند:

 • آزمایش خون بتا اچ‌سی‌جی (beta-hCG)
 • آزمایش خون کمی برای تشخیص بارداری
 • آزمایش خون کمی hCG
 • آزمایش سریال کمی بتا اچ‌سی‌جی
 • آزمایش تکراری کمی بتا اچ‌سی‌جی
 • آزمایش خون کمی بتا اچ‌سی‌جی سرمی

تفاوت‌های مهمی بین آزمایش خون hCG و تست ادرار hCG وجود دارد که می‌توانید آن را بدون نسخه خرید. تست ادرار بتا-اچ‌سی‌جی یک آزمایش کیفی است که فقط وجود یا عدم وجود hCG در نمونه را نشان می‌دهد. همین موضوع برای آزمایش خون کیفی hCG نیز صحیح است.

هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی

به علاوه، آزمایش hCG یا بتا-اچ‌سی‌جی یک آزمایش کمی است که نه تنها نشان می‌دهد که آیا این هورمون وجود دارد یا خیر، بلکه مقدار دقیق آن را نیز تعیین می‌کند. در مقابل، آزمایش‌های ادرار ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند میزان آبی که در بدن دارید و زمانی که آزمایش انجام می‌دهید، قرار بگیرند. اما آزمایش خون hCG می‌تواند حتی در زمانی که سطح hCG بسیار پایین است، نتایج قطعی و دقیقی ارائه دهد.

هورمون hCG در دوران بارداری توسط سلول‌های جفت در حال رشد تولید می‌شود. جفت کیسه‌ای است که پس از لقاح تخمک را تغذیه می‌کند و به دیواره رحم متصل می‌شود.

سطح هورمون hCG را می‌توان در نمونه خون از 10 یا 11 روز پس از لقاح تشخیص داد. در بارداری‌های سالم، سطح این هورمون به سرعت افزایش می‌یابد. هر 48 تا 72 ساعت، سطح hCG دو برابر می‌شود و در حدود هشت تا 11 هفته پس از لقاح به اوج خود می‌رسد. سپس سطح hCG کاهش می‌یابد و در ادامه بارداری ثابت می‌ماند.

دلیل انجام تست hCG

تست تأیید بارداری برای چک کردن و ارزیابی بارداری استفاده می‌شود. اگر سطح هورمون بالاتر از حد طبیعی باشد، احتمالاً نشانه‌ای از بارداری است. آزمایش hCG می‌تواند برای تشخیص بارداری استفاده شود، اما این آزمایش در بارداری‌های روزمره معمولاً لازم نیست و انجام آن ضروری نیست. بسیاری از پزشکان به جای آزمایش hCG از سونوگرافی ترانس واژینال (TV) برای تأیید بارداری استفاده می‌کنند.

تخمین سن جنین: آزمایش hCG همیشه قادر به تعیین دقیق سن بارداری نیست. با این حال، نتایج آزمایش همراه با تاریخ آخرین قاعدگی، می‌توانند به پزشک اطلاعاتی بدهند، زیرا محدودهٔ مورد انتظار hCG در هر هفته از سه ماههٔ اول بارداری متفاوت است.

تشخیص احتمالی سقط جنین: وقتی آزمایش hCG به دلیل نگرانی درباره مشکلاتی مانند سقط جنین انجام می‌شود، ممکن است آزمایش به صورت مکرر هر دو تا سه روز تکرار شود تا سرعت افزایش سطح hCG را مشخص کند. در اوایل بارداری، افزایش بیشتر سطح hCG نسبت به مقدار آن در خون، اطلاعاتی به پزشک می‌دهد. افزایش آهسته سطح این هورمون ممکن است نشان‌دهنده خطر بالای سقط جنین باشد.

قبل از شروع برخی درمان‌های پزشکی: در بعضی موارد، قبل از انجام برخی درمان‌های پزشکی که ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند، از آزمایش خون hCG برای غربالگری بارداری، یعنی تشخیص باردار بودن یا نبودن، استفاده می‌شود. برخی از درمان‌های بالقوه آسیب‌زا شامل تصویربرداری با اشعه ایکس می‌شوند. اگر آزمایش hCG نشان دهنده بارداری باشد، متخصصان مراقبت‌های سلامت مطمئن می‌شوند که شخص مورد حفاظت قرار می‌گیرد و جنین تحت تأثیر این درمان‌های پزشکی قرار نمی‌گیرد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *