0

کودک 2 سال تا چه حد باید صحبت کند؟

کودک 2 سال تا چه حد باید صحبت کند؟
بازدید 68

بسیاری از والدین والدین این سؤال را مطرح می‌کنند که حرف زدن کودک دو ساله باید در چه مرحله‌ای باشد؟ این والدین نگران هستند که آیا کودکشان دچار تأخیر در حرف زدن شده است یا خیر. حرف زدن کودک دو ساله به رشد زبانی کودک و محیطی که در آن بزرگ شده است وابسته است. بنابراین، نمی‌توانیم سن مشخصی را برای حرف زدن کودک در نظر بگیریم. همچنین، یک معیار مشخص و ثابت برای حرف زدن کودکان وجود ندارد. به عنوان مثال، یک کودک ممکن است در سن دو سالگی بتواند به اندازه یک کودک سه ساله حرف بزند. در ادامه این مقاله، می‌خواهیم به طور مفصل در مورد حرف زدن کودک دو ساله صحبت کنیم.

نحوه حرف زدن کودک 2 سال

تخصصی‌های گفتاردرمانی اعتقاد دارند که حرف زدن کودک دو ساله باید در محدوده‌ی ۵۰ تا ۳۰۰ کلمه باشد. به عبارت دیگر، یک کودک دو ساله حداقل باید بتواند ۵۰ کلمه را بیان کند. همچنین، این کودکان باید بتوانند جملات دو کلمه‌ای و سه کلمه‌ای را بسازند. به عنوان مثال، ممکن است بتوانند بگویند “بابا بریم”، “مامان آب بده”، “بیا بازی” و غیره. در واقع، کودک دو ساله حداقل باید بتواند جملات دو کلمه‌ای را تلفظ کند. با رسیدن به سن ۳ سالگی، دایره لغات و واژه‌های آن به بیش از ۱۰۰۰ کلمه افزایش می‌یابد. همچنین، می‌توانند به راحتی جملات ۴ تا ۵ کلمه‌ای را بیان کنند.

بعضی از والدین ممکن است درباره حرف زدن کودک دو ساله خود بیش از حد حساس باشند. اما بهتر است حساسیت بیش از حد را کنار بگذارید. اینکه کودک شما دیر حرف می‌زند، لزوماً به این معنی نیست که در گفتار خود مشکلی دارد. به عبارت دیگر، ممکن است شما یک گیاه دیرگل داشته باشید. بنابراین، سعی کنید هیچ فشار و استرسی در این زمینه نه به خودتان و نه به کودکتان وارد نکنید.

تاخیر در حرف زدن کودک 2 ساله

گاهی اوقات، به دلایل خاصی، ممکن است حرف زدن کودک دو ساله تاخیر داشته باشد. به عبارت دیگر، این کودک دو ساله نمی‌تواند حداقل ۲۰ کلمه را به زبان بیاورد یا مثلاً جملات حداقل دو کلمه ای بسازد. در این صورت، ممکن است کودک مورد نظر دچار تاخیر در حرف زدن باشد. تاخیر در حرف زدن کودک دو ساله، مشکلی نیست که باید نگران آن باشید. اما باید به آن اهمیت بدهید. یعنی نه آن را بی‌تفاوتی کنار بگذارید، نه نشان دادن حساسیت بیش از حد.

اگر فکر می‌کنید کودکتان در حرف زدن مشکل دارد، مناسب است علائم و وضعیت حرف زدن او را به یک متخصص گفتار درمانی گزارش کنید. متخصصان گفتار درمانی با تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه دارند، قادرند به خوبی تاخیر در حرف زدن کودکتان را تشخیص دهند.

تاخیر در حرف زدن کودک 2 ساله

دلایل تاخیر در حرف زدن کودک دو ساله بسیار متنوع هستند. به بیان دیگر، عدم حرف زدن کودک می‌تواند به دلایل متعددی باشد. در ادامه این بخش، به برخی از این دلایل مهم اشاره خواهیم کرد:

  • برخی مشکلات دهانی، مانند مشکل در زبان یا کام، می‌توانند مانع از حرف زدن کودک دو ساله شوند. بنابراین، اگر کودک شما مشکل دهانی دارد، مناسب است برای درمان آن اقدام کنید.
  • مشکلات شنوایی ارتباط مستقیمی با مشکلات گفتاری کودک دارند. کودکانی که به خوبی شنوایی ندارند، نمی‌توانند ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کنند. بنابراین، اگر کودک شما به صدای شما واکنش نشان نمی‌دهد، احتمالاً مشکل شنوایی دارد.
  • اختلالاتی مانند اوتیسم می‌توانند تأثیر منفی بر حرف زدن کودک دو ساله داشته باشند.
  • مشکلات عصبی و ناتوانی ذهنی از دیگر دلایل تاخیر در حرف زدن کودک هستند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *