0

چه زمانی کودک رو از شیر بگیریم؟

چه زمانی کودک رو از شیر بگیریم؟
بازدید 101

یکی از سوالاتی که مادران با آن روبرو می‌شوند، این است که زمان مناسب برای قطع شیردهی و جدا شدن کودک از شیر مادر چه زمانی است. علاوه بر فواید بسیار ارزشمندی که شیر مادر برای کودک دارد، به دلیل ایجاد پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد، این فرآیند می‌تواند برای مادران به چالش برانگیزی تبدیل شود. متخصصان توصیه می‌کنند که نوزاد حداقل تا دو سالگی شیر مادر را مصرف کند. ادامه شیردهی حداقل به مدت دو سال برای رشد سالم کودک اهمیت بسیاری دارد.

توصیه می‌شود که نوزاد در 6 ماه اول از تولد، به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شود و پس از آن، همراه با شیر مادر، با معرفی غذای کمکی آغاز کند. اگر کودک از شیر مادر تغذیه می‌شود و به طور متعادل غذاهای کمکی را دریافت می‌کند، شیردهی باید تا دو سالگی ادامه داشته باشد.

زمان گرفتن کودک از شیر مادر

زمان قطع شیردهی و جدا شدن کودک از شیر مادر، به اندازه سن کودک، اهمیت دارد. زمان ایده‌آل برای این مرحله، زمانی است که همه شرایط در خانه مناسب باشند، کودک دندان‌های خود را درآورده و شرایط دیگری نیز مطابق با نیازهای فیزیکی و روحی کودک فراهم شود. در چنین شرایطی، تصمیم قطع شیردهی از نوزاد تصمیم درستی خواهد بود. همچنین، اگر همواره احساس خستگی می‌کنید و هیچ چیزی به جز نیازهای جسمی و روحی توضیح نمی‌دهد، بهتر است درباره زمان قطع شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

روش از شیر گرفتن

پس از تصمیم‌گیری درباره زمان قطع شیردهی از شیر مادر، باید در مورد روش صحیح انجام این فرآیند تصمیم گرفته شود. در ادامه، می‌توانید از روش‌های زیر برای قطع شیردهی استفاده کنید:

 • کاهش تدریجی شیردهی: در این روش، کودک به تدریج از دوره شیردهی خارج می‌شود. در اینجا، توانایی و تاثیر مادر بسیار مهم است. مادر می‌تواند با تعیین ساعات شیردهی نوزاد در زمان‌هایی که کودک به شیر نیاز دارد، به تدریج از ساعات شیردهی در طول روز صرف نظر کند و در صورت مناسب بودن سن، کودک را با شیشه شیر یا غذای کمکی تغذیه کند. به این ترتیب، کودک بدون اینکه متوجه شود، از شیر جدا می‌شود.
 • برنامه‌ریزی بر اساس وعده‌های غذایی: می‌توانید فرآیند قطع شیردهی را با برنامه‌ریزی بر اساس وعده‌های غذایی کودک هماهنگ کنید. این روش به کودک کمک می‌کند به شرایط جدید عادت کند و فرآیند قطع شیردهی برایش آسان‌تر خواهد بود.
 • قطع شیردهی ناگهانی: قطع شیردهی ناگهانی می‌تواند کودک را ناراحت و بدخلق کند. ممکن است کودک از غذا خوردن امتناع کند، بیمار شود و اختلالات تغذیه‌ای رخ دهد. بنابراین، بهتر است فرآیند قطع شیردهی را به طور تدریجی و تحت نظارت انجام داد.

در هر صورت، قبل از انجام هر تغییری در رژیم غذایی کودک، مشاوره با پزشک خود بسیار مهم است تا روش مناسب و منطبق با نیازهای کودک را انتخاب کنید.

در طول این فرآیند باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مادر می‌تواند هر یک از این روش‌ها را که مناسب می‌داند، با در نظر گرفتن وضعیت نوزادش اعمال کند. بدیهی است که کدام روش انتخاب شود، مهم‌ترین شرط در اینجا این است که مادر از تصمیم خود عقب نگیرد. در این زمینه، مادر باید:

 • هرگز اجازه ندهد که کودک از سینه خود به عنوان پستانک استفاده کند.
 • شیردهی را به عنوان یک ابزار آرام بخش برای خواباندن یا آرام کردن نوزاد استفاده نکند.
 • در زمان قطع شیردهی، با محبت و شفقت به نزدیکی نوزاد بپردازد تا او احساس امنیت کند.
 • با در نظر گرفتن روش‌ها و هشدارهای فوق، می‌توانید فرآیند قطع شیردهی را بدون مشکل تجربه کنید.

در نهایت

زمان گرفتن کودک از شیر مادر بستگی به عوامل مختلفی دارد و هر کودک ممکن است در زمان‌های متفاوتی آماده گرفتن از شیر مادر شود. اما به طور کلی، می‌توان به موارد زیر توجه کرد:

 • میانگین سن: بین 12 و 24 ماهگی به عنوان مناسب‌ترین زمان گرفتن کودک از شیر مادر شناخته می‌شود. در این بازه سنی، بیشتر کودکان قادر به مصرف غذاهای جامد و تنوع بیشتر در رژیم غذایی خود هستند.
 • نشانه‌های آمادگی: نوزاد با نشان دادن برخی علائم، نشان می‌دهد که آماده نخوردن شیر مادر است. این شامل تقاضای کمتر برای شیر، توانایی خوردن غذاهای جامد، استفاده از لیوان یا فنجان و رشد و توسعه فیزیکی و روانی است.
 • مشورت با پزشک: مشورت با پزشک کودک بسیار مهم است. پزشک می‌تواند با بررسی وضعیت سلامتی کودک و رژیم غذایی او، زمان مناسب گرفتن او از شیر مادر را توصیه کند.

با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توانید زمان گرفتن کودک از شیر مادر را بدون مشکل تعیین کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *