0

چند هفتگی می‌توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

ضربان قلب کودک
بازدید 144

قلب جنین از هفتهٔ ششم بارداری شروع به تپیدن می‌کند. اگر شما سونوگرافی داشته باشید، ممکن است در هفتهٔ هشتم بارداری بتوانید برای اولین بار ضربان قلب کودکتان را بشنوید و ببینید. اگر سونوگرافی نداشته باشید، احتمالاً در یکی از ویزیت‌ها و معاینات دوران بارداری به کمک یک دستگاه به نام داپلر، ضربان قلب جنین را خواهید شنید. پزشک ممکن است از هفتهٔ ۱۰ بتواند با این دستگاه ضربان قلب جنین را پیدا کند، اما این معمولاً در هفتهٔ ۱۲ جنین رخ می‌دهد. زمانی که می‌توان ضربان قلب جنین را پیدا کرد، به وضعیت جنین در رحم، وزن شما و دقت محاسبهٔ موعد زایمانتان بستگی دارد.

صدای ضربان قلب جنین

بسیاری از مادران می‌گویند که تپش قلب فرزندشان در رحم شبیه صدای دویدن و تاخت رفتن اسب‌هاست. اولین بار که می‌شنوند، می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. ضربان قلب یک جنین سالم در رحم معمولاً بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه است. اگر ضربان قلب بسیار سریع یا کندتر از این باشد، ممکن است نشان‌دهندهٔ وجود یک مشکل قلبی در کودک باشد، اما تشخیص نهایی را پزشک می‌تواند بدهد و این ارقام بیشتر یک آمار کلی هستند.

دالپر چیست؟

داپلر جنین یک نوع مانیتور دستی است که از امواج فراصوتی استفاده می‌کند. پزشک شما می‌تواند از این دستگاه برای پیدا کردن ضربان قلب جنین استفاده کند. او ژل مخصوصی روی شکم شما می‌زند و سپس دستگاه را روی آن قرار می‌دهد تا نقطه‌ای را پیدا کند که در آنجا می‌تواند ضربان قلب جنین را بشنود. سپس داپلر امواج صوتی را به سمت قلب جنین ارسال می‌کند و امواجی که از قلب جنین برمی‌گردند را دریافت می‌کند. سپس صدای ضربان قلب جنین را به طوری تقویت می‌کند که شما بتوانید آن را بشنوید.

آیا دستگاه دالپر خانگی مناسب است؟

ممکن است شما به خودتان یک داپلر بخرید و در خانه از آن برای ردیابی ضربان قلب جنین استفاده کنید. اما این کار هم آنقدر که به نظر می‌رسد ساده نیست و هم اثرات بلندمدت قرارگیری مکرر جنین در معرض اشعه‌های فراصوتی که این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند هنوز به طور کامل مشخص نیست. همچنین، برخی کارشناسان باور دارند که خرید داپلر خانگی اشتباه و نادرست است، زیرا پیدا کردن ضربان قلب جنین نیاز به آموزش و تمرین زیادی دارد. بنابراین، در هر صورت، این ایده خوبی نیست.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *