0

چرا کودک من شیرخشک را بالا می آورد؟

بالا اوردن شیر
بازدید 94

تصور کنید که کوچولوی شما با خوشحالی شیر خشک خود را می‌نوشد و در کمترین زمان ممکن شیشه شیر را تمام می‌کند. اما کمی بعد از تغذیه، تمام شیر را با استفراغ بیرون می‌ریزد. علل مختلفی برای استفراغ شیر خشک وجود دارد، اما مهم است به یاد داشته باشید که استفراغ شیر خشک در بیشتر موارد طبیعی است. نوزادان گاهی اوقات پس از مصرف شیر خشک یا شیر مادر، استفراغ می‌کنند. این به دلیل آن است که سیستم گوارش آن‌ها هنوز در حال یادگیری است که چگونه با شیرهای خوشمزه‌ای که به داخل شکمشان می‌رود، برخورد کند. با این حال، اگر فرزند شما به طور مداوم و مکرر شیر خشک را استفراغ می‌کند، مناسب است این مسئله را به پزشک کودکان خود اطلاع دهید.

علائم استفراغ بعد از خوردن شیر خشک

بچه دار شدن، به معنای عادت کردن به تف کردن و یا استفراغ مواد نرم و له شده از طریق دهان است. اگرچه تف و استفراغ ممکن است در نگاه اول به یکدیگر شباهت داشته باشند و برای پاک کردن آنها از روی ژاکت و مبل، نیاز به زحمت مشابهی داشته باشید، اما در عمل، این دو فرآیند بسیار متفاوت هستند.

تف کردن شیر، فرآیندی آسان و ملایم است. نوزاد شما ممکن است حتی در حین انجام این کار به شما لبخند بزند، زیرا آب دهان از دهانش به شکل مایعی روان می‌جاری می‌شود.

بیرون ریختن آب دهان در نوزادان سالم، به ویژه در زیر یک سالگی، طبیعی است. از طرف دیگر، استفراغ نیاز به تلاش بیشتری دارد، زیرا از عمق معده فرزند شما رخ می‌دهد. این نشانه این است که معده کودک شما “نه” می‌گوید، نه اکنون، لطفاً، نه!

شاید ببینید که فرزندتان قبل از پرتاب استفراغ تلاش زیادی می‌کند و عقب می‌نشیند. این شرایط به این دلیل رخ می‌دهد که استفراغ با فشرده سازی عضلات معده رخ می‌دهد

همچنین، احتمال وجود دارد که پس از استفراغ، فرزند شما ناراحت‌تر به نظر برسد. علاوه بر این، استفراغ ظاهر و بویی متفاوت دارد. این به این دلیل است که معمولاً شیر خشک، شیر مادر یا غذا (اگر کودک شما مواد جامد می‌خورد) با مایع معده مخلوط می‌شود و بنابراین ظاهر و بوی آن متفاوت خواهد بود. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که کودکتان استفراغ کرده یا تف می‌کند، به دنبال علائم دیگر استفراغ باشید، مانند:

  • گریه کردن
  • نق زدن
  • قی کردن
  • قرمز شدن
  • قوس دادن به پشت

با این وجود، به نظر نمی‌رسد که تعاریف دقیقی از این دو واژه در بین پزشکان، مراقبان و سایر افراد وجود داشته باشد. همچنین، علائم استفراغ کردن و تف کردن ممکن است با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. به عنوان مثال، تف کردن گاهی اوقات ممکن است شدید باشد و به عکس، استفراغ گاهی اوقات بدون درد به نظر برسد.

علل بالا آوردن شیر خشک

تغذیه بیش از حد

زمانی که کودک شما از شیشه شیر می‌خورد، به طور عمومی راحت‌تر از زمانی است که از سینه به او شیر می‌دهید و به همین دلیل ممکن است بیش از حد غذا بخورد. همچنین، سرعت مصرف شیر از شیشه بسیار بیشتر است. با در نظر گرفتن این موضوع و با توجه به اینکه شیر خشک همیشه در دسترس است، احتمال وجود دارد که به طور تصادفی به فرزندتان شیر بیشتری نسبت به نیاز او بدهید.

بالا آوردن شیر خشک در اثر درست آروغ نزدن

نوزادان دارای معده‌ای کوچک هستند. یک نوزاد 4 تا 5 هفته‌ای می‌تواند هر بار فقط 3 تا 4 اونس (88 تا 118 سی سی) شیر را در معده خود نگه دارد. به همین دلیل، نوزادان نیاز دارند تا در دفعات متعدد، اما با حجم کمتر، شیر بنوشند. مصرف بیش از حد شیر خشک (یا شیر مادر) در یک نوبت شیردهی می‌تواند معده فرزند شما را بیش از حد پر کند و این شیر اضافی فقط به صورت استفراغ خارج می‌شود!

برای کمک به جلوگیری از قورت دادن بیش از حد هوا و استفراغ نوزاد پس از شیردهی با شیر خشک، شیشه شیر فرزند خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که از یک بطری کوچکتر استفاده می‌کنید که بیش از حد شیر درون خود جای نمی‌دهد. همچنین، مطمئن شوید که سوراخ نوک سر شیشه خیلی بزرگ نیست و همچنین اجازه ندهید که وقتی شیشه خالی است، فرزندتان به مکیدن آن ادامه دهد.

رفلاکس نوزاد یا شیرخوار

فرزند شما ممکن است مانند بزرگسالان، رفلاکس اسیدی، سوء هاضمه و گاهی اوقات بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) داشته باشد، زیرا معده و لوله‌های غذا هنوز به نگه داشتن شیر عادت نکرده‌اند.

رفلاکس در شیرخواران زمانی رخ می‌دهد که شیر به سمت گلو و دهان فرزند شما حرکت می‌کند. این معمولاً فقط باعث می‌شود شیر به صورت تف کردن و بدون درد بیرون بریزد، اما در عین حال می‌تواند گلوی فرزند شما را تحریک کند و باعث تهوع و استفراغ شود.

گاهی اوقات، شیردهی با حجم کمتر می‌تواند به جلوگیری از رفلاکس نوزاد کمک کند. اگر این روش موثر نبود، نگران نباشید! بیشتر بچه‌های کوچک تا یک سالگی از رفلاکس بهبود می‌یابند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *