0

چرا کودکان خود را می زنند؟ علت آن چیست؟

خودزنی کودکان
بازدید 89

شاید شما داستان‌های کودکان پیش‌دبستانی را شنیده باشید که در حین بازی با یکدیگر، گاز می‌گیرند. همچنین، شاید شاهد باشید که یک کودک دو ساله در وسط یک سوپرمارکت، مادرش را زده است. از نظر رشد، همه اینها به طور کاملاً طبیعی است. کودکان نوپا آدم‌های کوچکی هستند که احساسات بزرگی دارند و گاهی اوقات تنها راه آن‌ها برای بیان احساساتشان به ما بزرگترها، داد و فریاد است. آن‌ها ممکن است بدخلق، خسته، گرسنه یا فقط عصبانی باشند. اما اگر کودک شما نوپا، عصبانیت خود را بر روی خودش تجربه کند، این می‌تواند ترسناک باشد. ممکن است شاهد باشید که کودکتان با دست خود به سرش ضربه می‌زند یا سر خود را به دیوار می‌کوبد.

چرا کودکان به سر خود ضربه می زنند؟ آیا این مورد طبیعی است یا جای نگرانی دارد؟

در اینجا دلایلی برای تبدیل شدن فرزند شما به یک باشگاه مبارزه انفرادی و روش‌هایی که می‌توانید انجام دهید تا به او کمک کنید، آورده شده است. در اینجا عواملی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این نوع واکنش در کودک نوپا شما شوند:

فقدان مهارت های ارتباطی

اگر کودک شما احساسات بزرگی مانند عصبانیت، حسادت، ترس یا سردرگمی را درون خود حس می‌کند، اما دایره لغات و کلمات او هنوز کامل نشده است، ضربه زدن می‌تواند تنها راهی باشد که می‌تواند به شما بگوید در ذهن کوچکش چه می‌گذرد. همچنین، آن‌ها ممکن است به دلیل ناتوانی در بیان احساسات خود از خودشان ناراحت باشند و این می‌تواند یک واکنش طبیعی باشد که با ناامیدی سر خود را به هر جا بزنند.

چرا کودکان به سر خود ضربه می زنند؟ خود تسکینی یا حسی جویی

بعضی از کودکان نسبت به سایران، بیشتر به تجربه‌های حسی فیزیکی علاقه‌مند هستند یا کمی حس درد می‌کنند. به عنوان پاسخ، آن‌ها ممکن است به ضربه زدن به خود روی آورند تا نیاز خود به تحریک فیزیکی را برآورده کنند. برخی از کودکان در مواقعی که استرس دارند یا خسته هستند، از حرکات فیزیکی تکراری به عنوان راهی برای تسکین خود استفاده می‌کنند.

چرا کودکان به سر خود ضربه می زنند؟ واکنش نشان می دهد

کودکان نوپا کوچک، خودشیفته‌هایی هستند. آن‌ها واقعاً دوست دارند توجه ویژه شما را جلب کنند و تقریباً هر کاری برای جلب آن انجام می‌دهند. اگر شما برای اولین بار به ضربه زدن خودشان واکنش قوی نشان دادید، ممکن است این رفتار را تکرار کنند تا همواره واکنش شما را ببینند. (بدون قضاوت، بیشتر والدین نسبت به ضربه زدن فرزندانشان به سر خود واکنش منفی نشان می‌دهند.)

چرا کودکان به سر خود ضربه می زنند و برای جلوگیری از آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

قبل از اینکه بتوانید راه‌حل‌های بلندمدت را اعمال کنید، باید راه‌حل‌های کوتاه‌مدت را برای جلوگیری از آسیب در لحظه پیدا کنید. اگر کودک شما سر خود را به قوت می‌کوبد، اطمینان حاصل کنید که لبه‌ها و گوشه‌های تیز پوشانده شده‌اند. همچنین، ممکن است تصمیم بگیرید بازوهای خود را محکم، اما نه خیلی محکم، دور او بپیچید تا از ادامه این رفتار جلوگیری کنید. (برای کودکانی که به دنبال احساس ایمنی هستند، یک آغوش گرم می‌تواند بخشی از آرامش مورد نظرشان را به آنها بدهد!)

در طول مدت طولانی، شما چندین گزینه دارید. در شرایط خاص، بهتر است این رفتار را نادیده بگیرید. به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید فرزندتان این کار را می‌کند تا واکنش شما را جلب کند، احتمالاً وقتی متوجه می‌شود که دیگر توجه شما را جلب نمی‌کند، از این رفتار دست برمی‌دارد.

با این حال، در موقعیت‌های دیگر، ممکن است بخواهید استراتژی‌های زیر را امتحان کنید تا ببینید آیا هر یک از آنها می‌توانند این رفتار را متوقف کنند یا خیر.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *