0

واکسن گارداسیل چیست؟ و چرا باید بزنیم؟

واکسن گارداسیل
بازدید 175

به طبق آمار و اطلاعاتی که از سازمان‌های بهداشتی و پزشکی بین‌المللی دریافت شده، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV مسئول بیش از ۹۹ درصد سرطانهای دهانهٔ رحم است و هر ساله زنانی را که به هزاران نفر می‌رسد از دست می‌دهد. اما با استفاده از واکسیناسیون گسترده در جوامع، می‌توان پیشگیری از انتشار این ویروس و کاهش ابتلا و محافظت از ابتلا به عفونت‌های جدید ویروس و همچنین از تمامی سرطان‌های ناشی از HPV در مردان و زنان سراسر جهان را انجام داد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در چند سال اخیر واکسن گارداسیل را به عنوان یک واکسن کمکی برای مقابله با انواع ویروس پاپیلوم انسانی در افراد ۲۷ تا ۴۵ ساله تأیید کرده است، هرچند که قبلاً تأکید می‌شد که تا سن ۲۶ سالگی واکسیناسیون انجام شود. در این مقاله با سن و شرایط دریافت واکسن گارداسیل و همچنین اثربخشی آن اطلاعاتی را خواهید یافت.

واکسن گارداسیل چیست؟

ویروس پاپیلومای انسان یا HPV، یک گروه بسیار رایج از ویروس‌ها است که برخی از آنها از طریق روابط جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می‌شوند و می‌توانند شریک جنسی را آلوده کنند. انواع HPV به دو دسته کم‌خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند.

به گفتهٔ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، هر ساله میلیون‌ها نفر به HPV آلوده می‌شوند و هزاران زن تشخیص داده شده‌اند که مبتلا به سرطان دهانهٔ رحمی هستند که به برخی از انواع HPV برمی‌گردد و برخی از آنها حتی جان خود را از دست می‌دهند. در عین حال، عفونت‌های HPV معمولاً هیچ علامتی نمی‌دهند و اکثر افراد برای مدتی حتی نمی‌دانند که آلوده هستند. اگر زمان بگذرد، این می‌تواند منجر به رشد غیرطبیعی بافت شود و در صورت عدم درمان، ممکن است به سرطان منجر شود.

بیشتر افراد در یک مرحله‌ای از زندگی خود با نوعی از ویروس HPV آلوده می‌شوند. برخی از افراد بدون نیاز به درمان خاص به طور طبیعی با توجه به قدرت سیستم ایمنی بدنشان به سلامتی خود باقی می‌مانند. اما در برخی از افراد آلوده، به خصوص در مورد نوع پرخطر HPV، عفونت در بدن برای مدت طولانی باقی می‌ماند و سیستم ایمنی قادر به مقابله مؤثر با ویروس نیست که این می‌تواند به مشکلات جدی‌تر منجر شود. همچنین، ویروس‌های HPV با برخی از انواع سرطان در مردان و زنان مرتبط هستند، بنابراین پیشگیری از بیماری‌ها و سرطان‌های مرتبط با HPV اهمیت زیادی دارد.

برای اثربخشی بهتر و بیشترین بهره‌مندی از ایمنی ایجادشده متعاقب تزریق واکسن‌ها، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به انجام واکسیناسیون تا قبل از ۲۶ سالگی تأکید می‌کند. بنا به توصیهٔ این مرکز، نوجوانان و جوانانی که بیشتر از ۲۶ سال سن دارند و سری واکسن‌‌های HPV را شروع نکرده یا به پایان نرسانده‌اند نیز به واکسیناسیون نیاز دارند.

در برخی افراد بیش از ۲۶ سال، واکسیناسیون توصیه نمی‌شود. دلیل این امر این است که احتمال آلودگی به ویروس در این سنین بیشتر است و واکسیناسیون فقط برای پیشگیری از ابتلا مفید است و نمی‌تواند عفونت‌های قبلی را درمان کند. لطفاً توجه داشته باشید که برنامه واکسیناسیون در هر کشور بر اساس استانداردهای آن کشور است و برای شرایط و نیازهای مربوط به واکسیناسیون در برابر این ویروس، زمان شروع و تعداد دزهای مورد نیاز، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

میزان اثر بخشی واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل قابلیت کمک به محافظت در برابر زگیل تناسلی را دارد و می‌تواند بیش از ۹۰ درصد از سرطان‌های مرتبط با HPV را شامل سرطان دهانهٔ رحم، سرطان آلت تناسلی، برخی از سرطان‌های دهان و گلو یا سر و گردن، سرطان ناحیهٔ تناسلی و مقعد را پیشگیری کند. از زمان شروع واکسیناسیون در سال ۲۰۰۶، درصد دختران نوجوان و زنان جوانی که عفونت انواع HPV مولد زگیل تناسلی و این سرطان‌ها را داشتند، به شدت کاهش یافته است. همچنین، تعداد موارد پیش‌سرطانی دهانهٔ رحم که اغلب با سرطان دهانهٔ رحم مرتبط هستند، در زنان جوان به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *