0

واکسن آبله‌مرغان برای کودکان

واکسن آبله مرغان
بازدید 133

اختیار تزریق واکسن آبله‌مرغان ممکن است به نظر غیرضروری برسد، زیرا آبله‌مرغان (واریسلا) معمولاً یک بیماری نسبتاً خفیف در دوران کودکی است و برخی والدین فکر می‌کنند که بهتر است فرزندان خود را در معرض آبله‌مرغان قرار دهند تا این بیماری را به طور طبیعی تجربه کرده و ایمنی طبیعی را از آن به دست آورند. اما اکنون بیشتر کارشناسان به دلایل زیر توصیه می‌کنند که واکسن آبله‌مرغان تزریق شود:

آبله‌مرغان یک بیماری ساده نیست. اگر فرزند شما به آبله‌مرغان مبتلا شود، احتمالاً با تاول‌های خارش‌دار و دردناک همراه با تب و خستگی شدید روبرو خواهد شد. در صورت عفونت تاول‌ها، ممکن است نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک باشد. علاوه بر این، تاول‌ها ممکن است زخم‌های دائمی روی بدن، به ویژه در صورت خراش ورودی، و احتمالاً روی صورت، باقی بگذارند. اگر این ابتلا در دوره حضور در مهدکودک یا مدرسه رخ دهد، کودک مجبور است تا زمانی که تمام تاول‌های خشک شوند (که حدود یک هفته طول می‌کشد) در خانه بماند.

آبله‌مرغان می‌تواند جدی و حتی منجر به مرگ شود. قبل از توسعه واکسن، این بیماری هر سال باعث بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان می‌شد و موجب مرگ صدها نفر می‌شد. عوارض جانبی ناشی از آن شامل عفونت‌های شدید پوستی و التهاب ریه (سینه‌پهلو) می‌شود و بیشترین تلفات مربوط به افرادی است که در سایر جنبه‌های سلامتی خوبی داشته‌اند.

واکسن آبله‌مرغان به کودکان از شدت بالای این بیماری محافظت می‌کند. تزریق دو دوز این واکسن تقریباً ۹۸ درصد در جلوگیری از ابتلا به آبله‌مرغان مؤثر است و کودکانی که واکسینه شده‌اند و به آن مبتلا می‌شوند، تنها علائم بسیار خفیفی را تجربه می‌کنند. این به معنای داشتن کمتر از ۵۰ تاول، عدم تب و کوتاه‌تر بودن مدت بیماری است.

واکسن می‌تواند در حفاظت از فرزند شما در برابر یک بیماری مرتبط به نام زونا نیز مؤثر باشد. تقریباً یک نفر از هر سه بزرگسالی که در اوایل زندگی به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند، ممکن است با این راش پوستی دردناک و نازکروی روبرو شوند.

زونا زمانی ظاهر می‌شود که ویروس آبله‌مرغان که برای همیشه در سیستم عصبی مرکزی باقی می‌ماند، فعال شده و دوباره فعالیت می‌کند. افرادی که در برابر آبله‌مرغان واکسینه شده‌اند، ممکن است هنوز هم زونا بگیرند، اما نسبت به افرادی که بدون واکسن از این بیماری رنج می‌برند، علائم آن کمتر شدید و خفیف‌تر خواهد بود.

زمان مناسب برای دریافت واکس آبله مرغان

برای دریافت واکسن آبله‌مرغان، توصیه می‌شود دو دز از آن را دریافت کنید که بین آنها حداقل سه تا چهار ماه فاصله داشته باشد. سن توصیه شده برای دریافت واکسن آبله‌مرغان به ترتیب زیر است:

بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی
بین چهار تا شش سالگی
همچنین، در برخی کشورها، واکسن آبله‌مرغان ممکن است همراه با واکسن‌های سرخک، اوریون و سرخجه، که با نام MMR شناخته می‌شوند، در یک واکسن به نام MMRV (ام‌ام‌آروی) ترکیب شوند.

آیا واکسن آبله‌مرغان از نوع ویروس زنده است؟

واریسلا یک واکسن زنده و ضعیف‌شده است، به این معنی که این واکسن حاوی ویروس زنده است که به صورت ضعیف شده است و احتمال ایجاد بیماری در بدن کمتر است. به جای آن، ویروس در سلول‌های بدن تکثیر می‌شود و این باعث می‌شود که بدن پاسخ ایمنی به آن داشته باشد و این پاسخ ایمنی برای محافظت در برابر آبله‌مرغان واقعی مؤثر خواهد بود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *