0

همه چیز در مورد برفک دهان نوزاد

همه چیز در مورد برفک دهان نوزاد
بازدید 72

قبل از بررسی موضوع اصلی، بیایید به طور کامل توضیح دهم که چرا برفک در بخش داخلی دهان نوزادان به وجود می‌آید. برفک دهان، یک عفونت شایع در بخش داخلی دهان نوزادان است. علت اصلی این عارضه، یک نوع قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است.

حالا در ادامه این مقاله، به صورت دقیق‌تر به بررسی دلایل بروز برفک دهان در نوزادان می‌پردازیم. در ابتدا باید بگویم که برفک دهان به طور عمومی بدون دلیل خاص و به صورت ناگهانی در دهان نوزادان ایجاد می‌شود. با این حال، ضعف سیستم ایمنی بدن نوزادان و عدم تکامل آن می‌تواند عامل اصلی تشدید رشد این قارچ‌ها در دهان نوزادان باشد. به خاطر داشته باشید که وقتی میزان برفک دهان نوزاد از حالت طبیعی خارج شده و مقدار آن افزایش می‌یابد، می‌تواند منجر به ایجاد عفونت در دهان نوزاد عزیز شما شود.

بررسی برخی از مهمترین علائم برفک در دهان نوزادان

ابتدا باید بدانید که شایع‌ترین علامت بروز برفک دهان، ظهور لکه‌های خاکستری در بخش داخلی گونه، سقف دهان و یا روی زبان است. با این حال، در برخی موارد تشخیص این علامت برای مادران کمی دشوار است. علت این امر این است که برفک دهان ظاهراً شبیه به لکه‌های شیر مادر است. با این حال، تفاوت آن‌ها با لکه‌های شیر در این است که با لمس، این لکه‌ها در مورد برفک دهان از بین نمی‌روند.

مادران عزیز باید بدانند که بروز برفک دهان در نوزادان به طور معمول بدون درد و علائم ناراحتی در کودک عزیزشان است. با این حال، در برخی موارد، برخی از نوزادان که مبتلا به برفک دهان هستند، ممکن است در بخش‌های خاصی از پوست بدنشان مانند کشاله‌های ران و باسن، لکه‌های قرمز و براقی را داشته باشند. این لکه‌های قرمز ممکن است در ناحیه پوشک، قسمت پایین شکم و بالای ران کودکان عزیز پراکنده باشند.

علت برفک دهان نوزاد چیست؟

برای بررسی علت بروز برفک دهان، باید به خاطر داشته باشید که این بیماری معمولاً در نوزادانی که مادر آن‌ها آلوده به نوعی عفونت قارچی است، دیده می‌شود. در واقع، مادر با تغذیه کودک، این عفونت قارچی را به کودک انتقال می‌دهد. این عفونت ممکن است در دهان، سینه و یا مجاری شیر مادر در سینه‌ها وجود داشته باشد. زنانی که مبتلا به عفونت قارچی هستند، معمولاً علائمی را در بدن و سینه‌های خود تجربه می‌کنند.

روش درمان برفک دهان چگونه است؟

باید به خاطر داشته باشید که برفک خفیف معمولاً به طور خودبخود و بدون نیاز به درمان دارویی خاصی رفع می‌شود. با این حال، اگر برفک دهان پس از چند روز بهبود نیابد، والدین باید حتماً به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه کنند تا موضوع مورد بررسی قرار گیرد. به طور معمول، متخصصان درمانی برای درمان مشکل، داروهای مایع ضد قارچی به کودک شما تجویز می‌کنند. این داروها معمولاً چهار بار در روز مصرف می‌شوند و پس از رفع عفونت قارچی، مصرف آن‌ها تا دو روز ادامه می‌یابد.

باید به خاطر داشته باشید که برای افزایش تأثیربخشی دارو، آن باید به طور کامل نواحی آلوده به برفک را پوشش دهد. مادران عزیز، اجرای درست روش درمان می‌تواند نقش مهمی در کاهش شدت بیماری در کودکان شما داشته باشد. بنابراین، به اجرای دقیق دستورات پزشک توجه کنید. همچنین، در زمان درمان بیماری، مادران باید نسبت به نظافت سینه‌ها و نیپل‌های خود حساسیت بالایی داشته باشند. شستشوی سینه با آب گرم و استفاده از پدهای ضدعفونی کننده راهکار مناسبی برای افزایش سطح بهداشت در سینه‌های شما مادران عزیز است.

حالا سوال اصلی اینه که آیا می‌شه از بروز برفک دهان پیشگیری کرد؟

اگر شیر خشک به نوزادتان می‌دهید یا از پستانک استفاده می‌کنید، بعد از هر بار استفاده، نوک شیشه شیر و پستانک‌ها را با آب داغ یا در ماشین ظرفشویی به طور کامل تمیز کنید. این کار به این معنی است که اگر مخمر روی نوک بطری یا پستانک وجود داشته باشد، کودک شما مجدداً به مخمر آلوده نمی‌شود. همچنین، به عنوان مادر عزیز، همیشه باید به خاطر داشته باشید که شیر و بطری‌های آماده را در یخچال نگهداری کنید تا از رشد مخمر جلوگیری کنید.

اگر از طریق سینه خودتان به کودک خود شیر می‌دهید و نوک سینه‌های شما قرمز و دردناک است، احتمالاً مبتلا به یک نوع عفونت قارچی روی نوک پستان‌هایتان هستید. در نتیجه، ممکن است این آلودگی‌ها را در زمان شیردهی به کودکتان منتقل کنید. اگر علائم ظاهری را تجربه می‌کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در این شرایط، پزشک ممکن است توصیه کند که در زمانی که کودک با محلول ضد قارچ درمان می‌شود، از پماد ضد قارچ بر روی نوک سینه‌ها استفاده کنید.

در صورت مواجه با شرایط زیر حتما با پزشک تماس بگیرید

اگر شما از شیر سینه برای تغذیه کودک خود استفاده می‌کنید و علائم زیر را مشاهده می‌کنید، حتماً برای جلوگیری از بروز برفک دهان نوزاد با پزشک خود مشورت کنید:

  • ظهور ضایعات سفید و دردناک در داخل دهان کودک شما که پس از گذشت چند روز بهبود نمی‌یابد.
  • بروز برفک دهان در کودک شما که بیشتر از 9 ماه سن دارد و اغلب به این عارضه مبتلا می‌شود.

توصیه می‌شود در این موارد با پزشکتان مشورت کنید تا بهبودی کودکتان را تسریع کنید و از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *