0

نقاط عطف رشد کودکان ۱۳ تا ۱۸ ماه

نقاط عطف رشد کودکان ۱۳ تا ۱۸ ماه
بازدید 138

وقتی با نمودار رشد مشاهده می‌کنید که کودک نوپای شما در این سال به مراحل خاصی از رشد می‌رسد، به یاد داشته باشید که این نمودار فقط یک راهنمای کلی است. هر کودکی منحصربه‌فرد است و با سرعت خودش رشد می‌کند. بازه زمانی طبیعی برای رشد کودکان بسیار گسترده است و احتمالاً نیازی به نگرانی ندارید، مگر اینکه علائمی از علائم هشداردهنده‌ای که در زیر ذکر شده است را مشاهده کنید.

نقاط عطف رشد

در سن دو سالگی، کودک شما استوارتر و پایدارتر روی پاهایش می‌ایستد. گام‌های لرزان و متزلزل او از دیروز، حالا تبدیل به راه رفتن، صعود و نزول از پله‌ها، ایستادن روی پنجه‌های پا، پرتاب توپ و شاید حتی دویدن بهتری شده است. همچنین، فرزندتان تبدیل به یک کوهنورد حرفه‌ای می‌شود و به هر چیزی که می‌بیند بالا می‌رود، از جمله مبل و صندلی.

مهارت‌های زبانی او نیز در حال رشد است، اگرچه او بیشتر از آنچه که بتواند بیان کند، می‌فهمد. تا دو سالگی، ممکن است توانایی او در بیان حداقل چند کلمه ساده را داشته باشد و تا دوازده ماهگی، می‌تواند کلمات را در عبارات و جملات کوتاه استفاده کند.

کودک شما به سرعت کلمات جدید را از کتاب‌ها و شنیدن مکالمات دیگران یاد می‌گیرد. او می‌تواند دستورات دو مرحله‌ای مانند “کتاب را بردار و برای من بیاور” را درک کند و دنبال کند.

همچنین، کودک نوپای شما شروع به شناخت شکل‌ها و رنگ‌ها کرده است. او با مداد روی کاغذ خط می‌کشد، برج‌هایی از چهار قطعه لگو یا بیشتر می‌سازد، توپ را پرتاب می‌کند و از پر کردن و خالی کردن ظروف لذت می‌برد. ممکن است در ابتدا علائمی را مشاهده کنید که نشان دهنده چپ‌دست بودن یا راست‌دست بودن او باشد، اما این علائم در حال حاضر به طور قطعی نشان دهنده دستی بودن او نیستند.

کودک شما در حال رشد است و می‌خواهد همهٔ کارها را خودش انجام دهد. او می‌خواهد لباس خودش را بپوشد و درباز کند، با فنجان و قاشق چنگال، نوشیدنی و غذا بخورد و دست‌های خودش را بشوید. همچنین، کودک ممکن است علاقه‌مند به یادگیری استفاده از دستشویی باشد. او از شما تقلید می‌کند و با اسباب‌بازی تلفن صحبت می‌کند، غذا به عروسکش می‌دهد یا تظاهر به رانندگی ماشین می‌کند و از این فعالیت‌ها لذت می‌برد.

در این مرحله از رشد، اضطراب جدایی احتمالاً بیشتر می‌شود، اما تا حدود ۲۴ ماهگی، او بازی کردن و وقت‌گذرانی با دیگر کودکان و مراقبانش راحت‌تر خواهد بود. در همین حین، استقلال او در حال افزایش است و ممکن است مخالفت کند یا نافرمانی کند.

کمک و نقش شما در رشد کودک

وقتی با کودکتان صحبت می‌کنید، توجه داشته باشید که هرگز او را سرزنش نکنید به خاطر استفاده‌ٔ نادرست از کلمات. به جای آن، به او بگویید که شکل صحیح کلمه‌ای که اشتباه گفته است را بگوید. هنگامی که او به چیزی که می‌خواهد با دست اشاره می‌کند، او را تشویق کنید که از کلمات درخواست کند به جای اشاره با دست. همچنین، می‌توانید با او تمرین کنید که اسم اعضای بدن و نام اشیای آشنا را یاد بگیرد.

بهتر است بازی کردن با عروسک و تشویق کودک به فعالیت‌هایی مثل غذا دادن به عروسکش را تمرین کنید. می‌توانید از او بخواهید اسباب‌بازی‌ها را با قرار دادن آنها در دسته‌های مشابه، مانند اسباب‌بازی‌های قرمز یا اسباب‌بازی‌های نرم، مرتب کند. همچنین، می‌توانید او را تشویق کنید تا غذا خوردن را با استفاده از فنجان، قاشق و چنگال تمرین کند. همچنین، مطمئن شوید که او وقت زیادی را بیرون از خانه سپری می‌کند. می‌توانید او را به پارک، شهربازی یا باغ وحش ببرید تا بازی کند، حرکت کند و آزادانه اطراف را بگردد.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در سن ۱۳ تا ۱۸ ماهگی

هر کودک به سرعت خودش رشد می‌کنه، اما اگر کودک نوپای شما یکی از شرایط زیر رو داره، بهتره با دکتر فرزندتون صحبت کنید:

 • در ۱۸ ماهگی نمی‌تونه راه بره.
 • نمی‌فهمه چطور از اشیای روزمره استفاده کنه.
 • تا ۱۸ ماهگی حداقل شش کلمه رو بلد نیست.
 • تا ۲۴ ماهگی نمی‌تونه جملات دو کلمه‌ای بسازه.
 • نمی‌تونه کلمات و کارهای دیگران رو تقلید کنه.
 • دستورات ساده رو دنبال نمی‌کنه.
 • مهارت‌هایی که قبلاً داشته رو از دست می‌ده.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *