0

نحوه برخورد با کودک بد دهان چگونه باید باشد؟

کودکان بد دهن
بازدید 94

تصور کنید که کودک پنج ساله شما به شما می‌گوید: “تو رئیس من نیستی که به من دستور بدهی!” یا فرزند پانزده ساله شما به شما می‌گوید: “تو خیلی احمق هستی، من به حرف‌های تو گوش نمی‌کنم!” بی‌ادبی و توهین کودکان یک مشکل جدی به حساب می‌آید. اگر نتوانید این نوع بی‌احترامی را در کودکان کنترل کنید، احتمالاً در بزرگسالی به افرادی بی‌ادب تبدیل خواهند شد. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید، احتمالاً می‌پرسید که چگونه باید با کودکان بی‌ادب برخورد کنید؟ چه کاری باید بکنید تا عادت بد دهانی کودکان را از بین ببرید؟ در ادامه این متن، توضیح می‌دهیم که چگونه باید با کودکان بی‌ادب برخورد کنید و چه کارهایی می‌توانید برای اصلاح عادت بد دهانی آنها انجام دهید.

آیا بد دهانی کودک طبیعی است؟

تقریباً همه کودکان در یک دوره‌ای این نوع رفتار را از خود نشان می‌دهند. به عنوان کودکان جوان، آنها اغلب در تلاش برای آزمایش محدودیت‌ها و به دست آوردن استقلال خود هستند و این گونه صحبت می‌کنند. پاسخ دادن به کودک در این سن معمولاً سخت نیست. با رشد سن کودک، بهانه‌های کمتری برای این رفتارهای گستاخانه وجود خواهد داشت و اکثر کودکان این مرحله از بد دهانی را پشت سر خواهند گذاشت. البته به عنوان والدین می‌خواهید با این رفتارها مقابله کنید، اما هیچ وقت نباید آنها را تحمل کنید.

راه هایی مقابله با کودک بد دهان

با این آموزش ها می توانید کودک بد دهان خود را قانع کنید که با احترام صحبت کند:

یک پاسخ “غیر فعال” را ارائه بدهید.

همانطور که می‌خواهید صحبت با احترام را به کودک خود آموزش دهید، باید از اینکه دست از تلاش بردارید مقاومت کنید. به جای آن، با استفاده از عبارتی خنثی پاسخ دهید که به کودک نشان دهد که تمام حرف‌های او را شنیده اید، اما نمی‌خواهید واکنشی نشان دهید. جملاتی که در این لحظه‌ها می‌توانید بگویید، شامل عباراتی مانند: “از نظرت خیلی ممنونم!” یا “خیلی جالبه!” می‌شود. اگر موقعیتی پیش آمده که به کودک می‌توانید آموزش دهید، می‌توانید ادامه داده و به همین ترتیب عمل کنید. به عنوان مثال، به رفتار گستاخ کودک در برخی از وظایف خانگی، می‌توانید بگویید: “بهتر است اینطور جواب دهی. الان مامان تلویزیون را خاموش می‌کند و به تو کمک می‌کنم!”

نادیده گرفتن کودک

یک روش دیگر برای پس‌گرفتن قدرت در فرزندپروری این است که انتخاب روش‌های دیگر را نادیده نگیرید. اگر کودک شما به راحتی بی‌احترامی و بددهانی را نادیده بگیرید، او به سرعت متوجه خواهد شد که نمی‌تواند توجه شما را جلب کند یا شرایط را تغییر دهد.

کافی است به سمت دیگری نگاه کنید یا بدون گفتن کلمه‌ای از او دور شوید. این روش پاسخ موثری است، به خصوص زمانی که می‌دانید کودک شما سعی در جلب توجه شما دارد و با رفتارش می‌خواهد شما را دچار شوک کند.

عدم پاسخ به کودک این پیام را ارسال می‌کند که توجهی که مد نظرش است را نمی‌تواند با رفتار و کلمات نامناسب به دست آورد. وقتی بچه‌ها رفتارهای مناسبی را نشان دادند، باید به آنها توجه کنید. هنگامی که همه آرام هستند، در مورد اهمیت استفاده از کلمات خوب و مناسب نسبت به یکدیگر گفتگو کنید.

در تمام موقعیت ها باید به کودک هشدار دهید.

گاهی اوقات بچه‌ها نیاز به تذکر دارند تا متوجه شوند رفتارشان مناسب نیست. در برابر رفتار بی‌ادبی کودک آرام باشید و به او بگویید: “این رفتار درست نیست. اگر دوباره بی‌احترامی کنی، حق نداری تو پارک بازی کنی و ما به خانه می‌رویم.” اگر کودکتان سعی می‌کند در حضور مهمان‌ها و دوستانتان با رفتارهای گستاخانه توجه شما را جلب کند، با حفظ خونسردی باید به او هشدار دهید. بسیار واضح است که این رفتار کودک قابل تحمل نیست، بنابراین بهتر است به او هشدار دهید که در صورت ادامه این رفتار، او را مجازات خواهید کرد.

الگو سازی احترام به دیگران

برای اصلاح رفتار کودک بددهان، می‌توانید یک قانون خانگی تعیین کنید که بر اهمیت رفتار مهربانانه و احترام به دیگران تأکید کند. سپس، تلاش کنید که به این قوانین پایبند باشید. اگر فرزندتان به طور مرتب مشاهده کند که شما با افراد مختلفی مانند مادرتان یا پیشخدمتان در یک رستوران، با بی‌ادبی رفتار می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید که فرزند شما درست رفتار کند.

در همه جنبه‌های زندگی خود، باید زبان محترمانه و مؤدبانه را به عنوان الگویی برای کودک تعمیم دهید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *