0

میزان رشد کودکان در هفتهٔ دوم ماه ۱۳

میزان رشد کودکان در هفتهٔ دوم ماه ۱۳
بازدید 137

کودک شما وارد هفتهٔ دوم از ماه ۱۳ بعد از تولدش شده است. در این مطلب، می‌توانید با بخشی از زندگی یک کودک در این هفته آشنا شوید.

در این هفته، زمان مناسبی است که یک قرار ملاقات جدید را به برنامهٔ زندگی فرزندتان اضافه کنید. این قرار ملاقات اولین باری است که با دندان‌پزشک داشته باشد. دندان‌پزشک کودکان، یک تخصصی است که مطب خاصی دارد که برای حضور کودکان مناسب است و توانایی نگه داشتن بچه‌های کوچک را دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که در اطراف این سن، بهترین زمان برای شروع این کار است، زیرا تقریباً نیمی از کودکان در سن پنج سالگی دچار پوسیدگی دندان می‌شوند.

این ملاقات شامل یک معاینهٔ کلی از دهان کودک شما است، که به هر گونه مشکلی که ممکن است پزشک بتواند در نگاه اول آن را تشخیص دهد، می‌پردازد. همچنین، این ملاقات به شما امکان می‌دهد تا راهنمایی در مورد مراقبت از دندان‌های در حال جوانه زدن کودکتان، پیشگیری از پوسیدگی و اطمینان از دریافت مقدار مناسب فلوراید را دریافت کنید. شما می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید یا یک دندانپزشک متخصص درمان کودکان را انتخاب کنید.

از زمانی که دندان‌های کودک شما ظاهر می‌شوند، باید شروع کنید به مسواک زدن آنها و این کار را به طور منظم انجام دهید. برای این کار، از یک مسواک کوچک و نرم و مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید، حدوداً به اندازهٔ یک دانه برنج. برای جلب توجه کودکتان در حین مسواک زدن، می‌توانید یک مسواک دیگر به او بدهید تا در دستش نگه دارد.

اضافه کردن شیر به تغذیه کودکان

در این هفته‌ها، شیر گاو به یک قسمت اساسی از رژیم غذایی کودک شما تبدیل می‌شود، البته با اطلاع و تأیید پزشک کودکتان. شیر کامل، به معنای شیری که چربی آن حذف نشده است، معمولاً به عنوان یک نوشیدنی مناسب در این سن انتخاب می‌شود. این به این دلیل است که کودکان نوپا برای رشد و تأمین انرژی قابل توجه خود به چربی نیاز دارند. همچنین، اگر شما اضافه وزن یا چاقی دارید یا سابقهٔ خانوادگی چاقی، کلسترول بالا یا بیماری قلبی عروقی دارید، پزشک کودکتان ممکن است توصیه کند که با شیر کم چربی شروع کنید.

در سن 24 ماهگی، شما می‌توانید به آرامی و بدون نگرانی کودکتان را از شیر کامل به شیر کم چرب یا حتی بدون چربی تغییر دهید. شیر گاو، زمانی که به میزان مناسبی مصرف شود، حاوی مواد مغذی زیادی است که کودک در دوران رشد لازم دارد. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که کودکان یک ساله روزانه حداقل 470 میلی‌لیتر و حداکثر 710 میلی‌لیتر شیر بنوشند.

بعضی از بچه‌ها عاشق نوشیدن شیر هستند و یک چالش برای والدین این است که جلوی مصرف بیش از حد آن را بگیرند. اگر یک کودک بیش از ۷۱۰ میلی‌لیتر شیر می‌نوشد، ممکن است خود را از شیر سیر کند و نتواند مقدار کافی از سایر مواد غذایی مهم را که برای یک رژیم غذایی متعادل لازم است، مصرف کند.

اما در سمت دیگر، برخی از کودکان از شیر گاو خوششان نمی‌آید. شیر گاو تفاوت‌هایی در بافت، طعم و حتی دمای آن نسبت به شیر مادر یا شیر خشک دارد. والدین کودکانی که علاقه‌ای به مصرف شیر گاو ندارند، می‌توانند در ابتدا شیر کامل را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنند و به کودکشان بدهند. به عنوان مثال، می‌توانید یک پیمانه شیر کامل و سه پیمانه از شیری که کودک به طور معمول می‌نوشد، مثلاً شیر مادر یا شیر خشک، را با هم مخلوط کنید تا بهتر برای کودک خوش طعم شود. سپس به تدریج مقدار شیر گاو را افزایش داده و در نهایت به صورت کامل شیر گاو را به جایگزین شیر قبلی کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *