0

منظور از شیر خوردن بیش از حد نوزاد چیست؟

شیر خوردن زباد کودکان
بازدید 106

نوزاد سالم، نوزادی است که تغذیه مناسبی دارد. اغلب والدین باور دارند که هیچ چیزی شیرین‌تر از ران‌های چاق یک نوزاد نیست. اما به دلیل اینکه مصرف شیر به میزان بیش از حد و در نتیجه چاقی نوزادان در حال افزایش است، منطقی است که از زمان نوزادی مراقب تغذیه عزیزمان باشیم. آیا مصرف شیر به میزان بیش از حد در نوزادان ممکن است؟ و آیا باید نگران مقدار غذایی که نوزاد می‌خورد باشیم؟ در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم که شیر خوردن بیش از حد در نوزادان به چه معناست و در چه زمانی باید نگران این موضوع باشیم.

شیرخشک در مقایسه با شیرمادر

وقتی به پیشگیری از مصرف بیش از حد غذا در نوزادان می‌پردازیم، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نسبت به نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می‌کنند، مزیت بیشتری دارند. آکادمی اطفال آمریکا معتقد است که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، بهتر می‌توانند مصرف غذا را بر اساس نیازشان کنترل کنند، زیرا شیر مادر بر اساس نیازهای آنها تنظیم می‌شود.

والدین اطلاعات کافی درباره میزان مصرف شیر مادر توسط نوزاد خود ندارند، در حالی که والدینی که برای نوزاد خود شیر خشک درست می‌کنند، تلاش می‌کنند تا بطری را به طور کامل به پایان برسانند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، قادر به کامل هضم شیر مادر هستند. این تأثیری بر روی نحوه استفاده بدن نوزاد از کالری‌ها دارد. بنابراین، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، به مخاطرات کمتری در مورد مصرف بیش از حد غذا افتاده‌اند.

در تغذیه با بطری، والدین ممکن است وسوسه شوند مکمل‌هایی مانند سریال برنج یا آبمیوه را به شیرخشک نوزاد اضافه کنند. اما نوزاد در شش ماه اول تولد نباید به غیر از شیر مادر یا شیرخشک هیچ ماده‌ای مصرف کند. هیچ نیازی به مواد اضافی مانند نوشیدنی‌های شیرین نیست. در صورتی که نوزاد به میوه علاقه دارد (در صورتی که با سنش سازگار باشد)، بهتر است از میوه‌های تازه استفاده کنید. در صورت تمایل به مصرف غذاهای شیرین بسته‌بندی شده، باید به میزان متعادلی مصرف شود.

می توانم به شیر خشک بچه سرلاک اضافه کنم؟

افزودن سرلاک برنج به شیشه شیر خشک هیچ ارزش غذایی به رژیم غذایی نوزاد اضافه نمی‌کند. بهتر است بدون مشورت پزشک، آن را به شیر خشک اضافه نکنید.

آیا تپل بودن نوزاد به معنای شیر خوردن بیش از حد است؟

اگر نوزاد شما ران‌های تپلی دارد، نگران نباشید! داشتن ران‌های تپل ممکن است نشانه‌ای از خوبی باشد. این نمی‌نشاند که نوزاد چاق است یا در آینده با مشکل چاقی مواجه خواهد شد.

برای جلوگیری از شیر خوردن بیش از حد چه کنیم؟

برای پیشگیری از تغذیه بیش از حد، والدین باید اقدامات زیر را انجام دهند:

  • اگر امکانش وجود دارد، نوزاد را از طریق شیر مادر تغذیه کنند.
  • اجازه دهید که نوزاد شیر خوردن را متوقف کند اگر خواست.
  • به نوزاد آبمیوه یا نوشیدنی‌های شیرین ندهید.
  • از حدود شش ماهگی، غذاهای سالم و تازه را به نوزاد بدهید.

آکادمی اطفال آمریکا والدین را تشویق می‌کند تا تا دو سالگی نمودار رشد نوزاد را بررسی کنند و متخصص اطفال باید در هر جلسه معاینه وزن و رشد نوزاد را بررسی کند. اما مشکلات چاقی تا دو سالگی ظاهر نمی‌شود. در همین حال، استفاده از عادات تغذیه سالم در نوزاد ضروری است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *