0

مقدار شیرخشک مورد نیاز نوزاد چقدر است؟

مقدار شیر خشک مورد نیاز برای نوزاد
بازدید 174

در صورتی که از شیرخشک برای تغذیه نوزاد استفاده می‌کنید، ممکن است تشخیص مقدار مناسب شیرخشک مورد نیاز کودک برای شروع کمی دشوار باشد. برای تعیین مقدار مناسب شیرخشک، وزن کودک و نحوه رشد او اهمیت دارد. اما اگر دستورالعمل‌های پزشک کودکتان را رعایت کرده و به طور منظم جهت مراقبت از نوزادتان مراجعه کنید، احتمالاً کودک شما میزان غذای کافی را دریافت کرده و رشد سالمی خواهد داشت. در این مقاله می‌توانید درباره آغاز تغذیه با شیرخشک، مقدار شیرخشک مصرفی بر اساس سن نوزاد، مقدار شیرخشک مصرفی بر اساس وزن کودک و نشانه‌های مصرف شیر بیش از حد در نوزادان بیشتر بدانید.

شروع تغذیه نوزاد با شیرخشک

به طور کلی، نوزادان زمانی شیر می‌خورند که گرسنه هستند و تا زمانی که سیر شوند، ادامه می‌دهند. اما نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می‌شوند، معمولاً وزن بیشتری نسبت به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، دارند. اشتهای نوزادان ممکن است متفاوت باشد و نیازهای غذایی آنها هم به طور روزانه و ماهانه تغییر می‌کند.

مقدار شیرخشک کافی برای یک نوزاد که تنها با شیرخشک تغذیه می‌شود، در یک دوره ۲۴ ساعته معمولاً حدوداً بین ۹۵۰ تا ۱۰۵۰ سی‌سی یا میلی‌لیتر است. هنگامی که نوزاد شروع به خوردن غذای جامد می‌کند، ممکن است نیاز به کاهش مقدار شیرخشک داشته باشد. پزشک شما می‌تواند اطلاعات لازم درباره رشد پیوسته و مقدار مناسب شیرخشک برای کودکتان را به شما بدهد. اگر کودک شما ترکیبی از شیر مادر و شیرخشک می‌خورد، می‌توانید با پزشک خود در مورد استفاده صحیح از شیرخشک به عنوان مکمل غذایی در هنگام شیردهی و دریافت راهنمایی‌های دقیق‌تر صحبت کنید.

میزان شیرخشک مصرفی بر اساس سن نوزاد

اگر نوزاد شما با شیرخشک تغذیه می‌شود، در هفته اول می‌توانید هر زمان و به هر تعدادی که نوزادتان نیاز دارد، به او شیر بدهید. اما پس از آن، مهم است که نوزاد را بیش از حد شیرخشک ندهید تا وزن سالمی داشته باشد. بیشتر نوزادان تازه متولد، هر چند ساعت یکبار نیاز به شیرخشک دارند. در هفته اول، می‌توانید با 30 تا 60 سی‌سی شیرخشک در هر وعده شروع کنید و به تدریج این مقدار را به 60 تا 90 سی‌سی در هر 3 تا 4 ساعت یکبار افزایش دهید. همچنین، با رشد نوزاد و بزرگ شدن معده‌اش، وعده‌های غذایی کمتر و مقدار بیشتری از شیرخشک می‌خورد. به عنوان مثال، در حدود یک ماهگی ممکن است در یک دوره 24 ساعت، پنج یا شش شیشه 120 سی‌سی و در شش ماهگی، چهار یا پنج شیشه 180 تا 240 سی‌سی شیرخشک مصرف کند.

همچنین، کودک شما ممکن است در دوره‌های رشد، گرسنه‌تر از حد معمول باشد. این دوره‌ها معمولاً در سنین ۱۰ تا ۱۴ روزگی، ۳ هفتگی، ۶ هفتگی، ۳ ماهگی و ۶ ماهگی رخ می‌دهند. در نهایت، کودک احتمالاً تا سالگرد تولد خود، میزانی مشابه چهار تا پنج شیشه شیر مصرف خواهد کرد. به عبارت دیگر، تا زمانی که بتواند همراه با سه وعده غذای جامد و دو وعده میان‌وعده در روز، شیر گاو را مصرف کند.

میزان شیرخشک بر اساس وزن نوزاد

کودک شما ممکن است در دوره‌های رشد، احساس گرسنگی بیشتر از حد معمول کند. این دوره‌ها به طور معمول در فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۴ روزگی و همچنین در سن سه هفتگی، شش هفتگی، سه ماهگی و شش ماهگی رخ می‌دهند. در نهایت، بسیار ممکن است که کودک تا رسیدن به سالگرد تولدش، مقداری مشابه چهار تا پنج شیشه شیر مصرف کند. به عبارت دیگر، تا زمانی که بتواند همراه با سه وعده غذای جامد و دو وعده میان‌وعده در روز، شیر گاو را هم مصرف کند.

همینطور، به یاد داشته باشید که این اعداد یک قانون قطعی نیستند و فقط یک راهنمای کلی برای تعیین میزان متوسط شیرخشک مورد نیاز کودک شما هستند. تغذیه روزانه کودک شما بسته به نیازهای فردی او متفاوت خواهد بود و همچنین ممکن است در برخی روزها کمی بیشتر و در برخی روزها کمی کمتر از شیر نیاز داشته باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *