0

علت مشکل بلع در کودکان چیست؟

مشکل بلع در کودکان
بازدید 87

در زبان عامیانه، دیسفاژی به معنی مشکل بلع در کودکان است. وقتی کودک عزیز شما با این مشکل روبرو می‌شود، به راحتی نمی‌تواند غذا و مایعات را از طریق دهان به مسیر اصلی بلع بفرستد. در این شرایط، عبور غذا از گلو به مری و معده معمولاً با مشکل مواجه می‌شود. به همین دلیل، به عنوان مادر عزیز، می‌توانید با خواندن این مقاله کوتاه، با دلیل اصلی بروز مشکل بلع در کودکان و روش‌های درمان این مشکل، آشنا شوید.

علت اصلی بروز مشکل بلع در کودکان چیه؟

ابتدا باید بدانید که بلع در چهار مرحله اصلی رخ می‌دهد. حالا زمانی می‌توانیم بگوییم که کودک ما مشکل بلع غذا دارد که در یک یا چند مرحله از این فرآیند اختلالی ایجاد شود. بروز اختلال در بلع غذای کودک می‌تواند یک مشکل طولانی مدت و مزمن باشد و یا به طور ناگهانی برای کودکان رخ دهد. اگر در شرایطی قرار گرفتید که کودک شما به طور ناگهانی با مشکل بلع غذا مواجه شده است، بهتر است ابتدا احتمال برخورداری از موانعی در مسیر بلع غذای کودک، به ویژه در مری را در نظر بگیرید. اما اگر مشکل بلع همراه با تب باشد، احتمال دارد که کودک شما در ناحیه گلو دچار عفونت باشد. در نهایت، باید به این نکته توجه کنید که خود مشکل بلع در کودکان عموماً نشانه‌ای از وجود یک مشکل دیگر در سلامتی کودک عزیز شماست.

کدام کودکان بیشتر در معرض بروز مشکل بلع هستند؟

لطفاً توجه داشته باشید که گاهی بیماری‌ها می‌توانند عاملی برای بروز بلع ضعیف در کودکان باشند. در ادامه، به عنوان مادر عزیز، به بررسی برخی از عواملی که می‌توانند باعث بروز مشکل بلع در کودکان شوند، می‌پردازیم. یکی از دلایل اصلی بلع ضعیف در کودکان، زاییده شدن نارس است. همچنین، مشکلات مادرزادی مانند شکاف لب و کام می‌توانند منجر به ایجاد این مشکل در کودکان شوند. عوامل دیگری مانند تحت فشار قرار گرفتن مری توسط اجزای دیگر بدن، مشکلات دندانی مانند اوربایت (تداخل بین دندان‌های بالا و پایین)، تاخیر در رشد، بیماری‌هایی که بر تاب‌آوری عصبی و عضلانی تأثیت می‌گذارند، از دیگر عواملی هستند که می‌توانند به بروز این مشکل در کودکان منجر شوند. بیماری ریفلاکس معده (بازگشت غذا از معده به مری)، گیر کردن اجسام خارجی در مسیر بلع، انجام عمل تراکئوستومی (سوراخ‌گونه برای تنفس)، بزرگی زبان و لوزه‌ها، و همچنین ناهنجاری در استخوان‌های جمجمه و ساختارهای دهان و گلو نیز ممکن است باعث ایجاد اختلال در عمل بلع کودک شوند.

علائم دیسفاژی یا مشکل بلع در کودک چیه؟

مشکل بلع ممکن است در هر کودکی علائم متفاوتی را ایجاد کند. با این حال، در کلیت، برخی از علائمی که بیشتر در کودکان رخ می‌دهند، وجود دارند. در ادامه، برای شناخت بهتر، برخی از این علائم را بررسی می‌کنیم. گاهی اوقات، مادران ممکن است تغییراتی در ساختار بدن کودک مشاهده کنند، از جمله قوس شدن یا سفت شدن بدن. زمانی که با این علائم مواجه می‌شوید، باید احتمال وجود مشکل در بلع را در نظر بگیرید. همچنین، گاهی کودکان پس از خوردن و نوشیدن از درد در قفسه سینه شکایت می‌کنند.

احساس خفگی و سرفه شدید بعد از خوردن و نوشیدن، علائم رایجی برای مشکل بلع در کودکان هستند. همچنین، بچه‌ها ممکن است از مشکلاتی مانند چسبیدن غذا یا مایعات در گلو یا وجود یک جسم خارجی در مسیر بلع شکایت کنند که نشانه‌هایی از اختلال در بلع کودک هستند. نق زدن در زمان تغذیه و خوردن آهسته غذا توسط کودک نیز باید جدی گرفته شود. ابتلا بیش از حد کودک به بیماری‌های عفونتی تنفسی و مشکل در مکیدن و بلعیدن غذا یا قورت دادن مکرر یک لقمه غذا نیز ممکن است نشانه‌های دیگری از مشکلات بلع غذا در کودک باشند. با این حال، شاید علامتی که مادران را بیشتر نگران می‌کند، کاهش وزن کودک و عدم هوشیاری او در هنگام غذا خوردن باشد. در نهایت، اگر کودک با هر یک از این علائم در هنگام تغذیه مواجه شود، توصیه می‌شود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا مراحل مراقبت و تشخیص را انجام دهد.

روش تشخیص دیسفاژی در کودک چیه؟

وقتی برای بررسی علت مشکل بلع غذا در کودک به یک متخصص مراجعه می‌کنیم، در ابتدا متخصص اقدام به بررسی وضعیت سلامت کودک می‌کند. برخی اوقات، برای اطمینان حاصل کردن از عدم وجود عفونت خاصی در بدن کودک، متخصص ممکن است آزمایش خون برای کودک شما تجویز کند. همچنین، برای بررسی های دقیق تر، در بعضی موارد لازم است اقدام به تصویربرداری و حتی انجام آزمایشات تکمیلی شود. بنابراین، در این شرایط، همکاری با پزشک متخصص خود بسیار مهم است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *