0

علت خندیدن نوزاد در خواب چیست؟

علت خندیدن نوزاد در خواب
بازدید 104

خندیدن نوزاد در خواب، که به آن هیپنوجلی (hypnogely) هم گفته می شود، یک پدیده رایج است که اغلب در نوزادان مشاهده می شود و والدین را به یادداشت اولین خنده فرزندشان در دفتر خاطرات تشویق می کند! به طور کلی، خندیدن در حالت خواب بی ضرر است، اما در موارد کمی، می تواند نشانه ای از یک مشکل عصبی باشد. با ادامه خواندن این مقاله، شما همه چیز را درباره خندیدن نوزاد در خواب خواهید فهمید.

درک خواب در هنگام تماشای خنده در خواب بسیار مهم است. دو نوع اصلی خواب وجود دارد: خواب حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر-REM. در طول یک شب، شما چندین چرخه از خواب REM و غیر-REM را تجربه می‌کنید. خواب غیر-REM در سه مرحله رخ می‌دهد:

مرحله ۱: این مرحله از بیداری به خواب رفتن است. این مرحله بسیار کوتاه است و در طی آن تنفس کند می‌شود، عضلات شروع به رخت‌شدن می‌کنند و فعالیت مغزی کاهش می‌یابد.

مرحله ۲: این مرحله خوابی است که قبل از ورود به خواب عمیق رخ می‌دهد. در این مرحله، فعالیت قلبی و تنفسی کندتر می‌شود و عضلات بیشتری از قبل رخت‌شده‌اند. حرکات چشم در زیر پلک‌ها متوقف می‌شوند و فعالیت مغز با دوره‌های پراکنده‌ای از فعالیت الکتریکی کندتر می‌شود.

مرحله ۳: این مرحله آخرین مرحله خواب است که برای احساس شادابی لازم است. این مرحله بیشتر در نیمه اول شب رخ می‌دهد. در این مرحله، ضربان قلب، تنفس و فعالیت مغز در نقطه کندترین خود قرار دارند.

هنگامی که الگوی تنفس شما نامنظم است و ضربان قلب و فشار خون شما مشابه زمانی است که بیدار هستید، دست‌ها و پاهای شما به طور موقت فلج می‌شوند. این اتفاق به دلیل این است که فعالیتی که ممکن است در رویاهایتان انجام دهید، در دنیای واقعیت انجام نمی‌شود.

خندیدن در خواب عموماً در طول خواب REM رخ می‌دهد، اگرچه در برخی موارد نیز خندیدن در خواب غیر-REM رخ می‌دهد. گاهی اوقات به این پدیده پاراسومنیا نیز گفته می‌شود، که یک نوع اختلال خواب است که باعث حرکات، ادراکات یا احساسات غیرعادی می‌شود که در طول خواب رخ می‌دهند.

چه چیزی باعث می شود که یک فرد در خواب بخندد؟

خندیدن در خواب به طور عمومی مشکلی ایجاد نمی‌کند. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۳ نشان داد که خندیدن در خواب اغلب یک پدیده فیزیولوژیکی بی‌ضرر است که در همان زمان با خواب REM و رویا رخ می‌دهد. اگرچه خندیدن در خواب ممکن است در طول مرحله غیر-REM نیز رخ دهد، اما این موضوع بسیار نادر است.

اختلالات رفتاری خواب REM

به ندرت، خنده در طول خواب ممکن است نشانه‌ای از مسئله جدی‌تری باشد، مانند اختلال رفتاری خواب REM. در این اختلال، فلج اندام‌های شما در طول خواب REM رخ نمی‌دهد و بنابراین شما قادر به فیزیکی اجرا کردن رویاهایتان هستید. این اختلال همچنین می‌تواند شامل صحبت کردن، خندیدن و فریاد زدن در خواب باشد و در صورت بیدار شدن در طول این وقایع، شما قادر خواهید بود خوابتان را به یاد بیاورید. اختلال رفتاری خواب REM ممکن است با برخی از اختلالات دیگر همراه باشد، از جمله زوال عقل مرتبط با بیماری لوئی و بیماری پارکینسون.

پاراسومنیا

خنده در خواب همچنین می‌تواند با پاراسومنیاهای برانگیختگی (برانگیختگی گیج‌کننده) خواب غیر-REM مرتبط باشد که به نوعی نیمه خواب و نیمه بیدار بودن شباهت دارد. این پاراسومنیاها شامل راه رفتن در خواب و وحشت در خواب است. این تجارب به طور کلی کوتاه‌تر هستند و اغلب کمتر از یک ساعت طول می‌کشند. این موارد در کودکان رایج‌تر هستند، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهند. احتمال وقوع پاراسومنیا در شرایطی که ذکر شده است، می‌تواند افزایش یابد.

آیا موارد شدید خندیدن نوزاد در خواب با صدای بلند طبیعی است؟

در شرایط بسیار نادر، برخی از نوع‌های تشنج می‌توانند در نوزادان رخ دهند و باعث قهقهه‌های غیرقابل کنترل، با نام تشنج ژلاستیک یا صرع ژلاستیک می‌شوند. این تشنج‌ها تشنج‌های کوتاهی هستند که در حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشند و ممکن است از دوران نوزادی تا حدود ۱۰ ماهگی شروع شوند. این نوع تشنج‌ها ممکن است در زمانی رخ دهند که فرزند شما در حال در آغوش گرفتن خواب است، یا ممکن است در زمانی که بچه‌ها در حال خواب هستند رخ دهند و به احتمال زیاد آن‌ها را از خواب بیدار کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *