0

علائم و نشانه‌های واژن سالم چیست؟

نشانه‌های واژن سالم
بازدید 68

شناخت نشانه‌های واژن سالم: آیا واژن شما واقعاً سالم است؟ در این مقاله، پنج علامتی که نشان می‌دهد واژن شما در حالت سلامت کامل قرار دارد، بررسی می‌شود. در این مورد، شما باید به اندازه کافی آگاه باشید تا بفهمید دقیقاً درباره وضعیت آنجا چه اتفاقی می‌افتد! این موارد، نشانه‌هایی هستند که به واقعیتی اشاره می‌کنند: شما دارای واژنی سالم هستید!

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که واژن شما چگونه در حالت طبیعی خود عمل می‌کند؟ در حقیقت، علاوه بر مطالعه در مورد مشکلات واژن و نحوه پیش‌بینی ناسالم بودن آن، ممکن است به مواردی که نشان‌دهنده سلامت واژن شما هستند، توجه کرده باشید.

این موارد شامل تغییرات در رنگ، بو و مقدار ترشحات واژن، خارش واژن، و خونریزی بین دوره‌های قاعدگی، بعد از رابطه جنسی یا پس از یائسگی می‌شود. با این نشانه‌های واضح، شما می‌توانید به راحتی وقت و انرژی خود را صرف فهمیدن مواردی که درباره آنچه در واژنتان اتفاق می‌افتد و راه‌حل‌های آن صرف کنید. اما گاهی اوقات، به دلیل پیچیدگی موضوع، پیدا کردن آنچه صحیح و درست است و اعتماد به سلامت واژن خود، یک فرصت برای جشن گرفتن می‌شود. بنابراین، اکنون به مواردی که نشان‌دهنده عملکرد صحیح واژن می‌باشند، توجه فرمایید.

علائم واژن سالم

اکنون به مواردی که نشان‌دهنده عملکرد صحیح واژن می‌باشند، توجه فرمایید.

ترشحات طبیعی

وجود ترشحات واژن به طور معمول نشان‌دهنده‌ی سلامت واژن شماست و می‌تواند اطلاعات مهمی درباره آن ارائه دهد. ترشحات طبیعی واژن توسط غدد واژن و دهانه رحم تولید می‌شوند. اگرچه ترشحات طبیعی واژن در زنان ممکن است از شخص به شخص متفاوت باشد، اما این ترشحات به طور عمومی شفاف یا به رنگ شیری هستند. آنها بویی خفیف دارند که نه نامطبوع است و نه بد. علاوه بر این، ترشحات طبیعی واژن رنگ غیرعادی ندارند و باعث خارش نمی‌شوند. اگر تجربه شما نشان می‌دهد که موارد فوق مطابق با شرایط شماست، این نشان می‌دهد که واژن شما سالم بوده و به طور صحیح عمل می‌کند!

عدم خارش واژن

واژن سالم باید بدون خارش باشد. خارش واژن معمولاً ناشی از عفونت‌ها، یائسگی، مواد تحریک کننده یا ممکن است نتیجه برخی از اختلالات پوستی یا بیماری‌های مقاربتی (بیماری‌های آمراضی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند) باشد. خارش واژن ممکن است منجر به سوزش، قرمزی و تورم در ناحیه واژن و پیراستومی (منطقه اطراف واژن) شود. این وضعیت نشانگر وجود واژنی سالم نیست!

بوی آشنا

هرکسی قادر به حس کردن بوی واژن نیست، اما واژن شما بدون بو نیست. واژن می‌تواند بوهای مختلفی داشته باشد، از ملایم تا شیرین یا حتی مسی. اگر بوی واژن شما تند و نامطبوع است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و معاینه شوید. باید به خاطر داشت که بوی واژن ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر کند.

رابطه جنسی بدون درد

اگر لباس کشی واژن کافی نباشد، زن ممکن است در طول رابطه جنسی درد احساس کند. همچنین، برخی زنان ممکن است به دلیل عواملی مانند واژینیسموس، عفونت یا مشکلات دهانه رحم، در طول رابطه جنسی با درد شدید روبرو شوند. با این حال، اگر در طول رابطه جنسی هیچ گونه دردی احساس نمی‌کنید، واژن شما به طور کامل سالم است.

سلامت واژن

وجود یک طیف گسترده از عفونت‌ها می‌تواند بر فرج یا واژن تأثیر بگذارد و باعث درد و گاهی احساس گرما در این منطقه شود. درد در واژن نشانگر وجود یک مشکل است و بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا علت درد واژن را بررسی کنید.

علاوه بر این، در مورد حفظ سلامت واژن به یاد داشته باشید که پوست واژن بسیار حساس است. بنابراین، شما باید به طور منظم مراقبت های لازم را انجام دهید تا واژن خود را سالم و بهداشتی نگه دارید!

نکات بهداشتی

بنابراین، نکات بهداشتی که هر زن برای حفظ واژن سالم باید رعایت کند، شامل موارد زیر است:

 • به طور منظم، صبح و عصر، ناحیه تناسلی خود را با آب تمیز به دقت شستشو دهید. می‌توانید از شامپوهای مخصوص شستشوی واژن استفاده کنید که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند و کیفیت بالایی دارند.
 • بعد از هر رابطه جنسی، حتماً ناحیه تناسلی خود را شستشو دهید.
 • هرگز دوش واژینال نگیرید، زیرا نگه داشتن آب مستقیم در واژن می‌تواند تعادل فلور واژن را بهم بریزد و باعث واژینیت شود.
 • در دوران قاعدگی، پد خود را بدون تأخیر تعویض کنید، به ویژه اگر از تمپون استفاده می‌کنید، تعویض تمپون را فراموش نکنید.
 • بعد از ادرار کردن، عمل مسح را از جلو به عقب (از واژن تا مقعد) انجام دهید. در صورت انجام آن در جهت مخالف، میکروب‌های موجود در ناحیه مقعد می‌توانند عفونت واژن را ایجاد کنند.
 • همیشه ترجیحاً از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • حتماً هر روز لباس زیر خود را تعویض کنید.
 • اگر مشکوک هستید که همسرتان عفونت تناسلی دارد، از رابطه جنسی خودداری کنید یا در بدترین حالت از کاندوم استفاده کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *