0

راه‌های پیشگیری از ایجاد حفره در دندان‌های شیری چیست؟

حفره در دندان شیری
بازدید 68

توجه به میان وعده ها

خوردن میان‌وعده، یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است و ممکن است باعث فرسایش مینای دندان و ایجاد حفره شود. زمانی که شما و کودک نوپایتان به طور مداوم میان‌وعده می‌خورید، غذاها روی دندان‌ها نشسته و بزاق فرصت کافی برای پاکسازی آنها را نمی‌دهد. بنابراین، هنگامی که میان‌وعده را مصرف می‌کنید، به مصرف موادی مانند میوه‌های تازه، سبزیجات ترد، و محصولات لبنی که غنی از کلسیم هستند تمرکز کنید، تا بهبود انرژی مغذی کودک خود را فراهم کرده و از دندان‌هایش محافظت نمایید.

استفاده متعادل از شکر

استفاده معقولانه از شکر در رژیم غذایی کودکان حائز اهمیت است؛ زیرا اجتناب کامل از مصرف قندها ممکن نیست. اما باید سعی کنید مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید، به ویژه قندهای پردازش شده و قندهای طبیعی مصنوعی با ویژگی‌های چسبناک.

نوشیدن مایعات فراوان

والدین باید از ارائه شیر یا مایعات دیگر به جز آب به نوزادان خود به مدت طولانی خودداری کنند. دلیل این ممنوعیت این است که قندهای طبیعی یا اضافی موجود در مایعات یا غذا، توسط باکتری‌های موجود در دهان به اسید تبدیل می‌شوند که این اسید می‌تواند سطح خارجی دندان‌ها را فرسایش داده و باعث پوسیدگی آن‌ها شود.

استفاده از لوازم شخصی کودک را ممنوع کنید

اگر دارای تاریخچه حفره دندانی زیادی هستید، احتمال انتقال باکتری‌های موجب حفره به کودکتان بیشتر است. با اطمینان از اینکه ابزارهای دهانی خود را از کودک جدا نگه دارید و از اشیایی مانند مسواک و قاشق که احتمالاً موجودیت باکتری‌ها را دارند استفاده نکنید، می‌توانید این خطر را کاهش دهید. همچنین، سعی کنید به کودک اجازه ندهید انگشتان خود را در دهان شما قرار دهد.

از فنجان استفاده کنید

احتمالاً کودک شما هنوز هم علاقه‌مند به شیشه شیر خود است، اما شما می‌خواهید او را به نوشیدن از فنجان عادت دهید. بطری‌ها و فنجان‌های نوشیدنی که شیر یا آب میوه را در خود دارند می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند زیرا این اجازه را می‌دهند که مایع در دهان و روی دندان جمع شود.

قبل از خواب برایشان مسواک بزنید

قبل از خواب، اگر به کودک شیر می‌دهید، بهتر است دندان‌های کودک خود را با مسواک بزنید یا از گاز آغشته به آب گرم استفاده کنید تا باقی مانده شیر را قبل از خوابیدن پاک کنید.

از پستونک در خواب استفاده نکند

اگرچه کودک شما ممکن است از راحتی شیشه‌اش لذت ببرد، اما اجازه ندهید با شیشه شیر بخوابد. او ممکن است نوک پستان را در دهانش بگذارد و قطرات مایعی که بیرون می‌ریزد می‌تواند به اسید تجزیه شود که دندان‌ها را فرسایش می‌دهد. حتی اگر کودک شما هنوز دندان ندارد، شیشه شیر را برای خوابیدن ممنوع کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *