0

دلایل خونریزی واژینال در بارداری

خونریزی واژن در بارداری
بازدید 172

در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول، خونریزی واژینال ممکن است رخ دهد که معمولاً نشانه‌ای از مشکل جدی نیست. با این حال، زیرا خونریزی در برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از مشکل جدی باشد، بهتر است علت آن توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین، در صورت وجود هر گونه خونریزی واژینال، برای حفظ سلامتی خود و نوزادتان بهتر است با پزشک تماس بگیرید. در این مقاله، با علل خونریزی در سه ماهه اول و آخر بارداری و اقدامات پس از آن آشنا خواهید شد.

دلایل خونریزی سه ‌ماه اول بارداری

در طول سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان ممکن است با نوعی خونریزی واژینال روبرو شوند. برخی از دلایل خونریزی واژینال در این دوره عبارتند از:

لانه‌گزینی جنین

در بازه زمانی شش تا دوازده روز پس از لقاح، زنان باردار ممکن است لکه‌های خونی را از واژن خود مشاهده کنند. این لکه‌ها معمولاً کم‌رنگ هستند و ممکن است برای چند ساعت تا چند روز ادامه یابند. دلیل ایجاد این لکه‌ها، تعبیه تخمک بارور در رحم مادر است. به دلیل عدم آگاهی بیشتر زنان درباره بارداری خود، ممکن است این لکه‌ها را با شروع عادت ماهانه اشتباه گرفته شوند. این خونریزی معمولاً همراه با علائم دیگری همراه نیست.

سقط جنین

از آنجا که سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری رایج است، احتمال وجود دارد که خونریزی در این دوره نشانه‌ای از سقط جنین باشد. اما این بدان معنی نیست که اگر زن در سه ماهه اول خونریزی واژینال داشته باشد، فرزندش سقط شده است. به خصوص اگر علائم دیگر سقط جنین مانند انقباض و درد شدید در پایین شکم یا خروج بافت از واژن نداشته باشد.

حاملگی های خارج از رحم

عارضه حاملگی خارج از رحم در زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور خارج از رحم و معمولاً در لوله‌های رحمی لانه‌گزینی می‌کند. این اتفاق ممکن است باعث خونریزی شود، اما شیوع آن کمتر از سقط جنین است. این وضعیت بسیار خطرناک است، زیرا تخمک بارور نمی‌تواند به درستی خارج شده و در خارج از رحم رشد کند. در چنین شرایطی، تخمک باید از بدن مادر خارج شود که می‌توان این کار را از طریق عمل جراحی یا با استفاده از داروها انجام داد.

تغییرات دهانه رحم

در دوران بارداری، جریان خون در دهانه رحم افزایش می‌یابد. رابطه جنسی یا معاینات پزشکی مانند پاپ اسمیر که باعث تماس با دهانه رحم می‌شود، ممکن است خونریزی واژینال را ایجاد کند. این نوع خونریزی عموماً نگران کننده نیست و معمولاً پس از مدت کوتاهی توقف می‌یابد.

عفونت

هر نوع عفونتی در واژن، دهانه رحم یا عفونت‌های آمیزشی مانند کلامیدیا، سوزاک، هرپس و تبخال تناسلی می‌تواند خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری را ایجاد کند. در صورت وجود هرگونه عفونت، پزشک باید به سرعت برای درمان آن تدابیر لازم را انجام دهد.

علت خونریزی وتژینال در ماه های اخر بارداری

هر نوع خونریزی غیرطبیعی در فاز پایانی بارداری ممکن است بسیار خطرناک باشد، زیرا ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی در سلامت مادر یا جنین باشد. به همین دلیل، مناسب است در صورت وقوع هرگونه خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل خونریزی واژینال در اواخر بارداری عبارتند از:

نزدیک شدن به زایمان

خروج بخشی از مخاط موجود در دهانه رحم یا موکوس در دوران بارداری نشانه‌ای از آمادگی رحم برای زایمان است. این اتفاق ممکن است چند روز قبل از آغاز درد‌های زایمان یا هنگام زایمان رخ دهد.

جدا شدن زودرس جفت

در حالات نادر، ممکن است قبل از زمان زایمان یا در طی زایمان، جفت زودتر از موعد از دیواره رحم جدا شود. این مشکل می‌تواند باعث خونریزی شود. جدا شدن زودرس جفت ممکن است وضعیت خطرناکی برای مادر و جنین ایجاد کند. علائم دیگر جدا شدن زودرس جفت شامل درد شکم و پشت، حساسیت رحم و خروج لخته از واژن می‌باشد.

زایمان زود رس

خونریزی واژینال در اواخر بارداری ممکن است نشانه‌ای از آماده شدن بدن برای زایمان باشد. در این حالت، چند روز یا چند هفته قبل از شروع زایمان، ترشحاتی که دهانه رحم را مسدود کرده‌اند، شروع به خارج شدن می‌کنند و معمولاً همراه با کمی خونریزی همراه هستند. اگر خونریزی و علائم زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ دهند، احتمال زایمان زودرس بالاست و باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. علائم دیگر زایمان زودرس شامل انقباضات رحم، ترشحات واژینال، فشار شکمی و درد در پایین کمر می‌باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *