0

داکسی سایکلین در بارداری و شیردهی آیا بی خطر است؟

قرص داکسی سیکلین
بازدید 342

اگر شما دچار عفونت شده‌اید، باید به شما بگوییم استفاده از ترکیب تزریقی داکسی‌سایکلین در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، مگر آنکه برای سلامتی شما مفید باشد. در اکثر موارد، ترکیبات خوراکی این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود، مگر اینکه فواید آن‌ها بر مضرات آن‌ها پیشی گیرد. همچنین، استفاده از کپسول ۴۰ میلی‌گرم داکسی‌سایکلین در دوران بارداری نیز توصیه نمی‌شود. اکثر این داروها در رده D قرار دارند و به طور کلی مصرف داکسی‌سایکلین در دوران بارداری ممکن است باعث آسیب جنینی شود.

آیا مصرف داکسی سایکلین در بارداری برای جنین خطر دارد؟

در مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده است، نشانه‌هایی از مسمومیت جنینی مشاهده شده است و همچنین اثرات این سم بر فرایند شکل‌گیری استخوان‌ها تأیید شده است. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این دارو قابل عبور از مرز جفت شده و در بافت‌های جنینی یافت می‌شود. در حال حاضر، هیچ گونه اطلاعات کنترل شده‌ای در ارتباط با استفاده از این دارو در دوران بارداری انسان وجود ندارد؛ اغلب گزارش‌ها مربوط به مصرف کوتاه مدت این دارو، به عنوان مثال درمان در سه ماهه اول بارداری، می‌باشند. اطلاعات موجود درباره استفاده طولانی مدت این دارو در دوران بارداری، مانند درمان سیاه‌زخم، محدود و موجود نیست.

گزارش شده است که مصرف این دارو باعث ایجاد نواقص مادرزادی می‌شود. مصرف در مقادیر بالا می‌تواند منجر به نکروز کبد چرب حاد در مادران باردار شود، به ویژه در افرادی که مبتلا به پینونفریت هستند. مشکلات جنینی نیز ممکن است با مقدار مصرف دارو در ارتباط باشد. هنگامی که در دوران رشد دندانی جنین، به عبارت دیگر در نیمه دوم بارداری، مصرف شود، داروی تتراسایکلین می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی دندان‌ها به رنگ‌های زرد، خاکستری و قهوه‌ای شود. این عارضه جانبی اغلب در مصرف طولانی‌مدت دیده می‌شود، اما در مصارف کوتاه‌مدت نیز گزارش شده است. علاوه‌براین، گزارش شده است که هیپوپلازی مینای دندان نیز به علت مصرف این دارو رخ می‌دهد.

هشدارهای مصرف داکسی سایکلین در دوران شیردهی

به دلیل احتمال رنگ دهی به مینای دندان یا رسوب دارو در استخوان‌ها، مصرف داروهای تتراسایکلین در دوران شیردهی ممنوع است. با این حال، بررسی‌های دقیقتر نشان داده است که تاثیرات مضر در استفاده کوتاه‌مدت از این دارو مشاهده نمی‌شود. زیرا میزان شیر مادر کم بوده و جذب کلسیم از شیر توسط نوزاد نیز کاهش می‌یابد. براساس نظریه برخی از متخصصان، استفاده از این دارو به‌مدت کوتاه (مثلاً ۱۰ روز) در صورت عدم وجود درمان جایگزین، مشکلی ندارد. با این حال، ممکن است نوزادان شیرخوار مبتلا به اسهال شوند.

در حال حاضر، میزان جذب دارو توسط نوزادان شیرخوار هنوز مشخص نیست. استفاده کوتاه‌مدت این دارو در بانوان شیرده توسط بیشتر سازندگان محدودیتی ندارد؛ با این حال، تأثیر مصرف طولانی‌مدت دارو بر نوزادان شیرخوار هنوز مشخص نیست. به دلیل احتیاط‌های نظری، توصیه نمی‌شود که دوره‌های طولانی‌مدت یا تکراری از این دارو در طول دوران شیردهی مصرف شود. اغلب کارشناسان خطرات نظریکه شامل لکه‌دار شدن دندان‌ها و تأثیر بر رشد استخوان در نوزادان شیرخوار است را به عنوان احتمالی نمی‌دانند.

دو دوز خوراکی از این دارو (۲۰۰ میلی‌گرم و ۱۲ ساعت بعد ۱۰۰ میلی‌گرم) در ۱۵ مادر شیرده اعمال شد. میزان دارو در شیر مادر در بازه زمانی ۳ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف دارو به طور میانگین به ترتیب ۰.۷۷ میلی‌گرم در لیتر (در محدوده ۰.۴ تا ۱.۴ میلی‌گرم در لیتر) و ۰.۳۸ میلی‌گرم در لیتر (در محدوده ۰.۱۲ تا ۰.۸۵ میلی‌گرم در لیتر) خواهد بود.

در این مطالعه، داروی مذکور (۱۰۰ میلی‌گرم در روز) به صورت خوراکی به ۱۰ مادر ارائه شد. در روز دوم، میانگین میزان دارو در شیر در بازه زمانی ۳ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف، به طور متوسط ۰.۸۲ میلی‌گرم در لیتر (در محدوده ۰.۳۷ تا ۱.۲۴ میلی‌گرم در لیتر) و ۰.۴۶ میلی‌گرم در لیتر (در محدوده ۰.۳ تا ۰.۹۱ میلی‌گرم در لیتر) بود. بنابراین، بر اساس این مطالعه، میانگین مصرف تخمینی نوزادی که تنها از شیر مادر تغذیه می‌کند، حدوداً ۶ درصد از دوز داروی متناسب با وزن مادر است.

بعد از مصرف یک دوز داروی ۱۰۰ میلی‌گرم (معادل ۳ قرص)، بیشترین میزان دارو در شیر حدود ۰.۹۶ میلی‌گرم در لیتر بود و پس از مصرف یک دوز ۲۰۰ میلی‌گرمی (معادل ۳ قرص)، ۱.۸ میلی‌گرم در لیتر بود. با مصرف دو قرص ۱۰۰ میلی‌گرمی در روز به مدت ۵ روز، میزان دارو در شیر به ۳.۶ میلی‌گرم در لیتر خواهد رسید. در یک مطالعه دیگر در اولین قاعدگی پس از زایمان، میزان دارو در شیر پس از مصرف دوز خوراکی ۱۰۰ میلی‌گرم (معادل ۳ قرص) به ۰.۶ میلی‌گرم در لیتر و پس از مصرف ۱۱ قرص ۲۰۰ میلی‌گرمی، به ۱.۱ میلی‌گرم در لیتر رسید.

پس از مصرف دو قرص ۳۰۰ میلی‌گرمی (تک دوز)، میزان دارو در شیر در بازه‌های زمانی ۲، ۴ و ۶ ساعت پس از مصرف به ترتیب به ۰.۸، ۰.۷ و ۰.۴ میلی‌گرم در لیتر می‌رسد. استفاده کوتاه‌مدت از این دارو قابل قبول است. با این حال، به عنوان یک هشدار (از نظر تئوری)، از استفاده طولانی‌مدت یا تکرار دوره در دوران شیردهی پرهیز شود.

آیا داکسی سایکلین وارد شیر انسان می شود؟

بله، طبق نظر حداقل یک تولیدکننده دارو، در ارزیابی فواید شیردهی در رشد و سلامت، نیاز بالینی مادر به دارو و همچنین عوارض جانبی احتمالی که به دلیل مصرف دارو یا دیگر مشکلات زمینه‌ای مادر در شیر ممکن است ایجاد شود، باید در نظر گرفته شود.

تاثیرات مصرف دارو بر نوزادان شیرخوار هنوز به طور کامل مشخص نیست. کودک باید از لحاظ مشکلاتی مانند خارش یا مشکلات گوارشی از قبیل اسهال یا عفونت کاندیدیاز (برفک یا سوزش پوشک) مورد بررسی قرار گیرد. طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، تتراسایکلین یک داروی سازگار با شیردهی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *