0

تعویض پوشک بچه

بازدید 183

بعضی از والدین ممکن است هنگام تعویض پوشک کودک خود با مشکلات کوچکی مواجه شوند یا سؤال‌هایی درباره تعویض پوشک داشته باشند. برای تعویض پوشک بچه، بهتر است ابتدا یک ترتیب اولیه برای آغاز در ذهنتان داشته باشید. شما می‌توانید با گذر زمان این ترتیب اولیه و مراحل را تغییر داده و روش خودتان را اجرا کنید. مطمئن باشید که پس از مدتی قادر خواهید بود این کار را حتی در یک اتاق تاریک و در حالت نیمه خواب نیز انجام دهید.

برای آماده‌سازی وسایل لازم برای تعویض پوشک کودکتان، می‌توانید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

1. محیط گرم و تمیز برای تعویض پوشک را تعیین کنید.
2. از یک میز تعویض پوشک استفاده کنید؛ این بهترین گزینه است.
3. یک حوله یا زیرانداز تمیز را روی محلی که قرار است پوشک عوض شود، گسترده کنید.
4. یک پوشک تمیز و مقداری دستمال کنار خود قرار دهید.
5. به جای دستمال مرطوب، از آب ولرم و پنبه بهداشتی استفاده کنید.
6. پماد ضد سوختگی یا وازلین برای بچه را آماده کنید.
7. اگر کودک را روی سطحی بلند مانند میز تعویض پوشک یا تختخواب عوض می‌کنید، مطمئن شوید که در طول این فرآیند همیشه یک دست خود را روی او نگه دارید. بسیاری از میزهای تعویض پوشک دارای کمربند هستند که می‌توانید برای بستن کودک از آن استفاده کنید. با این حال، در هر صورت، هیچ وقت کودکتان را بدون نظارت ترک نکنید، زیرا بچه‌ها در هر سنی ممکن است از بلندی بیفتند و آسیب ببینند.
8. اگر فکر می‌کنید پوشک قبلی بسیار کثیف است، می‌توانید یک پارچه یکبارمصرف، حوله یا یک تکه پارچه تمیز را زیر کودک قرار دهید و هر بار پس از تعویض پوشک، آن را بشویید و ضدعفونی کنید یا دور بیندازید.

-لطفاً دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.
-کودک را روی یک حوله یا زیرانداز قرار دهید.
-پوشک کثیف را باز کنید و هر دو مچ پای کودک را با یک دست بگیرید و به آرامی بلند کنید.
-پوشک کثیف را بردارید و جایی بگذارید تا بقیه محل کثیف نشود.
-اگر کودک پسر است، بهتر است آلت تناسلی او را با یک پارچه تمیز یا حوله بپوشانید تا ادرار روی شما یا خودش نکند.
-اگر پوشک حاوی مدفوع است، از نیمه جلویی پوشک قبلی برای پاک کردن بخشی از آن از باسن کودک استفاده کنید.
-با یک تکه پنبه مرطوب، قسمت جلوی ناحیه تناسلی را تمیز کنید.
-اگر کودک دختر است، ناحیه تناسلی او را از جلو به عقب تمیز کنید تا از ورود میکروب‌ها به واژن جلوگیری شود.
-در صورت کردن کودک، یک تکه پنبه دیگر را مرطوب کرده و باسن او را کاملاً تمیز کنید.
-مطمئن شوید چین‌های ران و باسن کودک را نیز تمیز کنید.
-در مورد پسرها، چین‌های زیر آلت تناسلی را نیز تمیز کنید.
-اجازه دهید پوست کودک کمی با جریان هوا خشک شود یا آن را با یک حوله نرم و تمیز، آرام خشک کنید.
-برای کمک به درمان یا جلوگیری از حساسیت به پوشک، می‌توانید پماد سوختگی یا وازلین بچه را به پوست نوزاد بزنید.
-بعد از تمیز شدن کامل پاهای کودک، آنها را دوباره کمی بلند کنید و نیمه پشتی پوشک را زیر او قرار دهید.
-بالای نیمه پشتی پوشک باید تا کمر کودک برسد.
نیمه جلویی پوشک تمیز را تا شکم کودک بالا ببرید.
-برای نوزادان پسر، آلت تناسلی او را رو به پایین قرار دهید تا احتمال کمتری برای ادرار کردن روی بالای پوشک وجود داشته باشد.
-اگر کودک شما تازه متولد شده است، ریشه بند ناف را تا زمانی که خشک شود و بیفتد، پوشاندن نکنید.
-مطمئن شوید که بخشی از پوشک که بین پاهای کودک قرمی‌گیرد، به خوبی بسته شده است تا نشت پیش نیاید.
-بعد از بستن پوشک، می‌توانید لباس‌های تمیز را بر روی کودک بپوشانید.
-همچنین، بهتر است پوشک تمیز را به طور منظم تعویض کنید، به خصوص هنگامی که کودک کثیف شده است یا پوشک خیلی پر شده است.
-به یاد داشته باشید که هر کودک ممکن است نیازهای تمیز شدن و تعویض پوشک را در فواصل زمانی مختلف داشته باشد، بنابراین مهم است که به نیازهای شخصی کودک خود توجه کنید و وقتی که احساس می‌کنید کودک کثیف است یا پوشکش پر شده است، اقدام به تمیز کردن و تعویض پوشک کنید.

توصیه‌ها برای تعویض پوشک:

یکی از نکات مهم در مورد تعویض پوشک نوزاد در خانه و در بیرون از خانه، رعایت تعویض مرتب پوشک است. این کار باعث پیشگیری از ایجاد حساسیت و ادرارسوختگی می‌شود. به خصوص در مواردی که پوشک به مدت طولانی آلوده به مدفوع باقی می‌ماند، تعویض سریع آن بسیار مهم است. این تأخیر می‌تواند به سرعت باعث ایجاد حساسیت شود. همچنین، حتی اگر کودک شما حساسیت ندارد، استفاده از پماد ادرارسوختگی قبل از تعویض پوشک شبانه می‌تواند مفید باشد. مطمئن شوید که پوشک‌هایی با کیفیت بالا استفاده می‌کنید، اما این موضوع به خودی خود دلیلی نیست که تعویض پوشک را به تأخیر بیاندازید.

نکات مهم در مورد تعویض پوشک:

اطلاع از تفاوت حساسیت و عفونت: در صورت بروز مشکلی در ناحیه زیر پوشک و کشاله‌های ران کودک، مهم است تفاوت بین حساسیت معمولی نسبت به پوشک یا راش پوشک و حساسیت قارچی و عفونت را بدانید، زیرا این دو مورد نیاز به درمان‌های متفاوتی دارند.

استفاده از وسایل سرگرمی: هنگامی که کودک شما بزرگ‌تر می‌شود، می‌توانید وسایلی را برای سرگرمی او در دسترس قرار دهید. اگر کودک در حین تعویض پوشک بی‌قراری می‌کند، از اسباب‌بازی‌هایی که از تمیز بودن آنها اطمینان دارید، برای کمک به سرگرمی او استفاده کنید. اگر میز تعویض پوشک دارید، می‌توانید روی دیوار روبه‌رویی میز تعویض پوشک، عکس‌های رنگی یا آینه‌های کوچکی را با فاصله آویزان کنید تا کودک بتواند به تصاویر خود در آنها نگاه کند.

تهیه پوشک کافی: بهتر است در خانه پوشک‌های کافی داشته باشید تا ناگهان با نبودن پوشک مواجه نشوید. نوزادان می‌توانند در طول روز حتی هشت تا ده پوشک را خیس یا کثیف کنند.
“شاخص رطوبت در پوشک‌ها به صورت یک خط مشخص است که در صورت مرطوب شدن پوشک، تغییر رنگ می‌دهد. استفاده از این نوع پوشک‌ها اختیاری است و نیازی به آن نیست، اما می‌تواند به شما کمک کند تا با یک نگاه، زمان تعویض پوشک را بهتر بفهمید.

در خرید پوشک، اگر مدفوع کودک به طور مرتب از بالای نیمی از پشت پوشک نشت کند، بهتر است یک پوشک با سایز بزرگ‌تر تهیه کنید. همچنین، باید به یاد داشت که وزن مشخص شده در بسته‌بندی پوشک فقط یک راهنمای کلی است و ممکن است کودک شما نیاز به سایز بزرگ‌تری داشته باشد.

پیشنهاد می‌شود هنگام خروج از خانه، تعدادی کیسه پلاستیکی با خود بردارید. اگر سطل مخصوص دور انداختن پوشک‌های کثیف در دسترس نباشد، می‌توانید پوشک‌های کثیف را درون این کیسه‌ها قرار داده و آنها را هنگام بازگشت به خانه در سطل زباله بیندازید. بهتر است پوشک‌ها را بدون پیچیدن در کیسه، در سطل زباله قرار دهید. همچنین توصیه می‌شود پوشک‌ها را در مراکز شهری که زباله‌های خشک و تر را جداگانه دور می‌اندازند، رها نکنید. این کار ممکن است مشکلاتی را برای دیگران ایجاد کند.

برای نظافت مناسب، اگر امکان دارد یک سطل مخصوص برای تعویض پوشک تهیه کنید. اما اگر سطل مخصوص پوشک در دسترس نباشد، بهتر است سطل زباله پوشک نوزاد را جدا از سطل زباله خانه قرار دهید و هر شب محتوای کیسه را برون ببرید. می‌توانید روی یک تکه کاغذ، محتوای کیسه را بنویسید و روی آن بچسبانید تا جلوی باز شدن غیرقصدی آن توسط دیگران را بگیرید. همچنین، محل تعویض پوشک را همیشه تمیز و بهداشتی نگه دارید.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *