0

تخمک گذاری چقدر طول می کشد و چه زمانی رخ می دهد؟

تعیین روز تخمک گذاری
بازدید 108

تخمک‌گذاری یک رویداد ماهانه است که در زنان در سنین باروری رخ می‌دهد. در یک چرخه قاعدگی 28 روزه، تخمک‌گذاری به طور معمول در حدود روز چهاردهم اتفاق می‌افتد. در طی این فرآیند، یک تخمک از یکی از تخمدان‌ها آزاد می‌شود و از طریق لوله فالوپ (لوله رحمی) به رحم منتقل می‌شود. رها شدن تخمک از تخمدان، یک اتفاق خودبه‌خود نیست.

در واقع، تخمک‌گذاری توسط عوامل مختلفی که قبل از آن رخ می‌دهند، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در هر ماه، فولیکول‌های یکی از تخمدان‌ها در بازه زمانی روز 6 تا 14 چرخه قاعدگی، شروع به تکامل و بالغ شدن می‌کنند. در روزهای 10 و 14، یک تخمک از یکی از این فولیکول‌ها به وجود می‌آید. سپس در روز 14 از چرخه قاعدگی، این تخمک از تخمدان شما آزاد می‌شود.

بعضی از خانم‌ها به صورت مستقیم به چرخه قاعدگی خود فکر نمی‌کنند یا تخمک‌گذاری را پیگیری نمی‌کنند. اما تخمک‌گذاری نقش مهمی در فرآیند لقاح دارد. بنابراین، اگر در حال برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن هستید، آگاهی از مدت زمان تخمک‌گذاری و زمانی که آن رخ می‌دهد، به شما کمک خواهد کرد.

در طول تخمک گذاری هر ماه چه اتفاقی می افتد؟

هر ماه، به طور معمول یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود در طول فرآیند تخمک‌گذاری. اما برخی از خانم‌ها ممکن است در عرض ۲۴ ساعت بیش از یک تخمک را آزاد کنند. بعد از تخمک‌گذاری، تخمک بالغ آماده برای بارور شدن توسط اسپرم می‌شود و این منجر به لقاح و باروری می‌شود.

اگر تخمک‌گذاری و نقش آن در باروری را به طور کامل درک نکرده‌اید، ممکن است باور داشته باشید که می‌توانید در هر زمانی از ماه باردار شوید. اما واقعیت این است که شما فقط در چند روز خاص از هر ماه، به عبارتی در اطراف تخمک‌گذاری، بارور هستید.

تخمک گذاری هر ماه چقدر طول می کشد؟

فرایند طبیعی تخمک‌گذاری در هر ماه به طور تقریبی ۲۴ ساعت طول می‌کشد. زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می‌شود، در صورت عدم لقاح، در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت جذب می‌شود یا می‌میرد. اگر لقاح رخ ندهد، تخمک همراه با لایه داخلی رحم شما ریزش می‌کند و از بین می‌رود. این اتفاق به طور معمول منجر به خونریزی قاعدگی در حدود دو هفته بعد می‌شود.

اگرچه تخمک‌گذاری یک رویداد یک روزه در هر ماه است، اما فکر نکنید که می‌توانید فقط در یک روز از ماه باردار شوید. بارداری می‌تواند در یک پنجره زمانی شش روزه، یعنی پنج روز قبل از تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری رخ دهد.

این به این دلیل است که اسپرم می‌تواند تا پنج روز در بدن یک خانم زنده بماند. بنابراین، اگر چند روز قبل از تخمک‌گذاری یا در همان روز تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید، اسپرم ممکن است در بدن شما باقی بماند تا در زمان عبور تخمک از لوله فالوپ با آن لقاح اتفاق بیفتد.

درست است که لقاح در لوله فالوپ رخ می‌دهد، نه در رحم. اگر اسپرم و تخمک به هم نرسند، تخمک لقاح نشده پس از یک روز جذب و حل می‌شود. اما اگر تخمک بارور شده باشد، سفر خود را از طریق لوله فالوپ به داخل رحم ادامه می‌دهد و در حدود ۶ تا ۱۰ روز پس از لقاح در رحم کاشته می‌شود و لانه‌گزینی می‌کند.

علائم تخمک گذاری

بعضی از خانم‌ها ممکن است تخمک‌گذاری را بدون توجه به تغییرات در بدن خود تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند علائم تخمک‌گذاری را درک کنند. اگر قصد باروری و بچه‌دار شدن را دارید، برنامه‌ریزی برای رابطه جنسی در روزهای باروری بسیار مهم است. خبر خوب این است که روش‌هایی برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری وجود دارد.

مراقب تغییرات در ترشحات دهانه رحم خود باشید: اگر توجه کردید که دارید ترشحاتی از دهانه رحم ترشح یا خروج مایع مشاهده می‌کنید، این نشانه تخمک‌گذاری فعلی شما است یا نشانه‌ای برای تخمک‌گذاری در روزهای آتی است. این ترشحات ممکن است شفاف، مرطوب، کشسانی یا به شکل رشته‌ای باشند. همچنین ممکن است شبیه سفیده تخم‌مرغ باشند.

تغییر دمای پایه بدن خود را بررسی کنید: این دما به دمای بدن شما در حالت استراحت اشاره دارد. در زمان تخمک‌گذاری، دمای بدن شما ممکن است کمی افزایش یابد. اما باید توجه داشت که یک مشکل وجود دارد و آن این است که برخی از خانم‌ها تا دو یا سه روز پس از زمان باروری خود، افزایش دمای پایه بدن را تجربه نمی‌کنند. بنابراین، وقتی متوجه افزایش دمای پایه بدن خود می‌شوید، ممکن است تخمک‌گذاری کمی قبل‌تر اتفاق افتاده باشد.

همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درد سینه ها
  • گرفتگی عضلات
  • نفخ
  • بالا رفتن میل جنسی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *