0

بعد از قطع جلوگیری، چقدر طول می کشد تا باردار شویم؟

قطع جلوگیری از بارداری
بازدید 154

هدف اصلی استفاده از روش‌های کنترل بارداری، این است که زوجین بتوانند خودشان در مورد زمان بارداری تصمیم بگیرند. ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد، در دوران اول زندگی مشترک خود می‌خواستید با استفاده از روش‌های کنترل بارداری، تا ۱۵ سال بعد، صاحب فرزند نشوید. اما اکنون شما شتابزده هستید و آماده بارداری هستید. آیا این بدان معناست که بلافاصله پس از قطع روش کنترل بارداری، باردار می‌شوید؟ آیا به سادگی به محض قطع قرص‌های ضد بارداری یا سایر روش‌ها، باروری شما به حالت قبل بازمی‌گردد؟ بهترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد، این است که همه چیز بستگی به شرایط شما دارد.

بعد از قطع جلوگیری، چقدر طول می کشد تا باردار شویم؟

با توجه به این سوال، باید به یک نکته مهم اشاره کنم. بازگشت باروری به معنی باردار شدن به خودی خود نیست، اما برای باردار شدن، نیاز است که قابلیت باروری در خانم بهبود یابد.

  • بیشتر روش‌های کنترل بارداری هورمونی از طریق جلوگیری از تخمک‌گذاری، از بروز بارداری جلوگیری می‌کنند.
  • در صورتی که تخمک آزاد نشود، اسپرم فرصت لقاح را ندارد و به همین دلیل شما باردار نمی‌شوید.
  • به طور ساده، عدم تخمک‌گذاری به معنای عدم باروری است.

بازگشت باروری بعد از قطع جلوگیری

پس از قطع روش جلوگیری، به معنای شروع مجدد فرایند تخمک‌گذاری است. هر زمانی که باروری بازگردد، می‌توان انتظار بارداری را داشت. اما مدت زمان لازم برای بازگشت باروری، بستگی به روش‌های پیشگیری است که تاکنون استفاده کرده‌اید. در ادامه، به مقایسه روش‌های مختلف جلوگیری از بارداری از این جهت می‌پردازیم.

روشهای طبیعی و استفاده از حائل ها

اگر از روش‌هایی مانند کاندوم، کاندوم زنانه، دیافراگم یا اسپرم‌کش برای کنترل بارداری استفاده می‌کنید، خبر خوب برای شما این است که باروری بلافاصله به حالت قبل بازمی‌گردد. این روش‌ها تنها مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شوند و هیچ تأثیری بر تولید تخمک ندارند. با استفاده از این وسایل، هیچ تغییری در بدن ایجاد نمی‌شود. یکی از مزایای دیگر کاندوم این است که مانع انتقال عفونت‌های جنسی خواهد شد. بسیاری از عفونت‌های منتقله جنسی، اگر به موقع درمان نشوند، می‌توانند باروری را تحت تأثیر قرار دهند. اگر برای کنترل خانواده از روش طبیعی استفاده می‌کنید، ممکن است سریعتر باردار شوید. در بسیاری از این روش‌های طبیعی، فرد باید روزهای بارورتر خود را ثبت کند. بنابراین، در همین روزها، می‌توانید برای بارداری اقدام کنید.

روش های ترکیبی کنترل بارداری

حالا ببینیم که اگر قصد دارید قرص‌های ضد بارداری را ترک کنید، چقدر طول می‌کشد تا باردار شوید. باردار شدن به معنای بازگشت قابلیت باروری نیست. به عبارت دیگر، بسیاری از خانم‌ها نمی‌دانند که بعد از قطع قرص‌های ضد بارداری به مدت چه زمانی باردار می‌شوند، زیرا اطلاعات دقیق و صحیحی در این زمینه وجود ندارد. در بیشتر خانم‌ها، تخمک‌گذاری در چند هفته پس از قطع قرص‌ها شروع می‌شود، با این حال در برخی موارد ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد. لازم است به خاطر داشته باشید که مکانیسم عمل قرص‌های ضد بارداری در بدن، توقف تخمک‌گذاری است.

اگر یک خانم دو وعده قرص را فراموش کند، بلافاصله باردار نمی‌شود، زیرا تخمک‌گذاری مجدداً رخ نمی‌دهد و بر اساس نظر پزشکان، حتی پس از قطع مصرف قرص، مادر در وضعیت باروری بالاتری قرار نخواهد گرفت. پس “افسانه سه ماه” از کجا به وجود آمده است؟ بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند تا سه دوره قاعدگی از روش‌هایی مانند استفاده از کاندوم یا روش دیگری استفاده کنید. این توصیه تنها بر اساس این است که انتظار سه ماهه به شما کمک می‌کند تا چرخه خود را نظارت کنید و در نتیجه زمان بارداری را پیش‌بینی کنید.

پس از قطع قرص ضد بارداری، هیچ دلیل پزشکی برای انتظار سه ماه قبل از اقدام به بارداری وجود ندارد. در واقع، باروری ممکن است در اولین ماه پس از قطع قرص بازگردد.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *