0

بارداری و نگهداری حیوان خانگی

بارداری و موی گربه
بازدید 121

آیا موی گربه می‌تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود؟

نوعی انگل به نام توکسوپلاسما وجود دارد که ممکن است باعث سقط جنین در زنان باردار یا مشکلات سلامتی در جنین شود. این انگل در گربه‌ها تکثیر می‌کند و موجب ابتلا آنها به بیماری توکسوپلاسموز می‌شود. این بیماری از طریق مدفوع گربه و موهای آلوده به مدفوع گربه به مدت 2 تا 3 هفته در اطراف پخش می‌شود.

اما بعد از آن، گربه مقاومت خود را در برابر توکسوپلاسما پیدا می‌کند و طی زمان به توکسوپلاسموز مبتلا نمی‌شود و بیماری را به هیچ شکلی به دیگران منتقل نمی‌کند. اغلب موارد ابتلا به توکسوپلاسما در انسان از طریق مصرف گوشت خام، سبزیجات و میوه‌های نشسته نشده رخ می‌دهد و نه از طریق انتقال توسط مدفوع گربه.

لازم به ذکر است که در صورت بارداری، مشاوره پزشک خود را درباره هرگونه خطری که ممکن است وجود داشته باشد، دریافت کنید. او می‌تواند شما را با تشخیص، پیشگیری و درمان مربوطه مطلع کند.

آیا موی گربه می‌تواند باعث سقط جنین شود؟

بله، انگلی به نام توکسوپلاسما وجود دارد که می‌تواند از راه دهان به انسان منتقل شده و باعث بروز توکسوپلاسموز شود. این بیماری ممکن است ناشی از مصرف گوشت خام یا نیم پز، و یا مصرف میوه و سبزیجاتی که با خاک در تماس بوده و به اندازه کافی شسته نشده باشند، باشد. همچنین، این انگل می‌تواند از طریق لمس مدفوع گربه آلوده و سپس تماس دست با دهان یا از طریق انتقال موهای آلوده به مدفوع گربه، به دهان انسان منتقل شود.

گربه‌ها این انگل را از مصرف گوشت خام دریافت می‌کنند. اگر گربه خانگی شما برای شکار موش به بیرون نمی‌رود یا از گوشت خام تغذیه نمی‌کند، احتمال انتقال توکسوپلاسما به آن وجود ندارد. علاوه بر این، گربه‌های ولگرد نیز معمولاً در دوره‌های بعدی زندگی خود از طریق انگل توکسوپلاسما بیمار نمی‌شوند یا این بیماری را به دیگران منتقل نمی‌کنند. زیرا پس از قرار گرفتن در معرض توکسوپلاسما در طول دوران کودکی خود، از این انگل در دوره‌های بعدی مصون می‌شوند. با این حال، اگر خاک جعبه گربه خود را به طور منظم هر روز تمیز کنید، خطر انتقال بیماری حتی از مدفوع حاوی انگل‌های فعال را نیز به حداقل می‌رسانید.

گربه من آیا انگل توکسوپلاسما دارد؟

برای تشخیص آیا گربه شما به انگل توکسوپلاسما آلوده است یا مصونیت دارد، می‌توانید از آزمایش‌های IgM-IFA و IgG-Elisa استفاده کنید که بر روی سرم خون گربه انجام می‌شود. همچنین، مادران باردار می‌توانند از طریق آزمایش خون متوجه شوند که آیا در برابر این انگل مصون هستند یا خیر. اگر مادران باردار توکسوپلاسما مثبت باشند (دارای ایمنی نسبت به بیماری)، در صورت بارداری مادر باردار، خطر ابتلا به توکسوپلاسما به طور مطلق وجود ندارد.

تنها در صورتی خطر ابتلا به توکسوپلاسما وجود دارد که مادر بارداری که قبلاً به میکروب‌های توکسوپلاسما مبتلا نشده است، در دوران بارداری به انگل توکسوپلاسما بخورد. اگر مادر باردار توکسوپلاسما منفی است، باید در خصوص مراقبت‌های زیر در رابطه با گربه توجه کند.

موی گربه و سقط جنین – مراقبت و پیشگیری

اگر امکانش را دارید، گربه خود را برای انجام آزمایش توکسوپلاسما به آزمایشگاه ببرید. اگر گربه شما نسبت به توکسوپلاسما مصون است، مشکلی وجود ندارد. اما اگر فرصت انجام آزمایش را ندارید یا گربه شما در برابر توکسوپلاسما ایمن نیست، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پس از لمس گربه، دست‌های خود را به خوبی بشویید.
  • به هیچ وجه به گربه خانگی خود اجازه ندهید بیرون برود.
  • هرگز گربه خود را با گوشت خام و مواد مشابه تغذیه نکنید.
  • تمام درمان‌ها و واکسیناسیون‌های ضد انگل گربه خود را به موقع و بدون وقفه انجام دهید. در صورت امکان، فاصله بین واکسیناسیون‌های ضد انگل را به هر چهار هفته کاهش دهید.
  • جعبه خاک گربه خود را با استفاده از دستکش و حداقل هر 24 ساعت تمیز کنید.

توجه داشته باشید که این تدابیر مراقبتی می‌توانند خطر انتقال توکسوپلاسما را کاهش دهند، اما به صورت مطلق نمی‌توانند آن را از بین ببرند. در صورتی که شما یا همسرتان باردار هستید، مشاوره پزشک خود را در مورد خطرات و اقدامات بیشتر برای پیشگیری از توکسوپلاسما بگیرید.

آیا گربه را باید در دوران بارداری از خونه دور کرد؟

توصیه نمی‌شود به دلیل خطر سقط جنین، گربه را در دوران بارداری از خانه دور کنید. موضوع مرتبط با موی گربه و سقط جنین قابلیت اثبات علمی ندارد. همچنین، خطر ابتلا به توکسوپلاسما از سبزیجات نشسته‌ای که به خوبی شسته نشده‌اند، از مصرف غذا در رستوران‌ها یا از دست‌زدن به گوشت خام با دست برهنه بسیار بیشتر است نسبت به خطر انتقال توکسوپلاسما از طریق گربه. با استفاده از اطلاعات موجود در این مقاله، می‌توانید به طور کامل از این خطر محافظت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *