0

الگوی خواب نوزادان، آیا نوزادان خواب می بینند؟

خواب نوزاد
بازدید 143

الگوی خواب نوزادان و شیرخواران متفاوت است و هیچ الگوی مشخصی برای آن‌ها وجود ندارد. ممکن است یک شیرخوار، بدون توجه به تمام شرایط، در هر ساعت از شبانه روز بیدار شود و سبب بیدار شدن والدین خود شود. هر بی‌نیازی دارای روال خواب و تغذیه منحصر به فرد خود است.

در ادامه، توضیحاتی در مورد الگو و مراحل خواب نوزادان را برای شما شرح می‌دهیم و سپس به شما اطلاع می‌دهیم که آیا نوزاد شما ممکن است خواب کابوس ببیند یا خیر.

الگوهای خواب نوزادان

غالباً، نوزادان تازه متولد شده ساعات طولانی را در طول روز خواب می‌کنند و بیشتر در شب بیدار می‌شوند. به عبارت دیگر، روز و شب را اشتباه می‌گیرند. این موضوع می‌تواند برای والدین بسیار سخت و خسته‌کننده باشد. بهتر است در طول روز و حدود ساعت ۴ بعد از ظهر، با انجام فعالیت‌هایی مانند پخش موسیقی، آماده‌سازی غذا یا هر فعالیت خاص دیگری، فرزند خود را از خواب بیدار کنید و تا ساعت ۸ تا ۹ شب او را مشغول کنید تا در این بازه زمانی خواب نکند. پس از چند روز اجرای این روش، فرزند شما شب‌ها برای مدت طولانی‌تری خواب خواهد کرد و سپس تغذیه منظم و مناسب نیز در طول روز انجام می‌شود.

بیشتر شیرخواران تا حدود سه ماهگی، بیش از چند ساعت (معمولاً چهار ساعت) در طول شب خواب نمی‌کنند. اما برخی از شیرخواران با وزن بیشتر (تقریباً 5 تا 5.5 کیلوگرم) ممکن است این اتفاق زودتر رخ دهد. همچنین، برخی از والدین ممکن است تا حدود یک سالگی فرزندشان، الگوی خواب منظمی را تجربه نکنند.

مراحل خواب نوزادان

ممکن است بخواهید که فرزند شما اینگونه نباشد که شما را مدام از خواب راحت محروم کند، ولی بهتر است بفهمید که معده‌ی شیرخواران بسیار کوچک است و نمی‌تواند غذای زیادی را ذخیره کند، بنابراین آنها سریعاً گرسنه می‌شوند. با این حال، هنگامی که رژیم غذایی و الگوی خواب نوزاد یا شیرخوار شما تغییر می‌کند، آنها ممکن است حدود شش تا هشت ساعت در طول شب بخوابند.

اما اکنون می‌بینیم که فرزندتان، در حالی که شیر خورده و پوشکش خشک است، در خواب شروع به گریه می‌کند. گاهی اوقات به نظر می‌رسد که در حال مبارزه با یک دشمن نامرئی هستند. می‌خواهیم به مراحل خواب نوزادان بپردازیم.

خواب آرام

در این بازه زمانی، پلک‌های فرزند شما بسته خواهد شد و چشم‌هایش پشت پلک‌ها حرکتی نخواهند داشت یا حرکاتشان به صورت ناچیزی مشاهده می‌شود. او به طور عادی تنفس می‌کند و بدون انجام هیچ حرکتی خواب می‌کند. گاهی اوقات ممکن است صداهای آه مانند کوتاه و ملایمی را از او بشنوید، که نشان می‌دهد در رویاها و دنیای کوچک خود خشنود است.

خواب فعال

در این مرحله از خواب نوزادان، ممکن است حرکات سریع چشم را در پشت پلک‌های فرزندتان مشاهده کنید. آنها ممکن است گریه کنند و بازوها و پاهایشان به هم بخورند، یا ناگهان پرش کنند و به نظر برسد که با چیزی وحشتناک روبرو شده‌اند. در یک لحظه‌ی چشم به هم زدن، گریه‌ی آنها ممکن است متوقف شود و فرزندتان ممکن است اخم کند، لبخند بزند یا حالات دیگری را در چهره‌اش نمایان کند.

موارد دیگری که شاید در این مرحله از خواب اتفاق بیافتد، صداهایی شبیه به مکیدن و خر و پف‌های ملایم هستند. همچنین، تنفس فرزند شما ممکن است نامنظم به نظر برسد.

خواب انتقالی

در بین مراحل خواب آرام و فعال، یک دوره خواب انتقالی یا گردشی وجود دارد و همچنین بین مراحل خواب فعال و آرام. در این شرایط، ممکن است چشمان آنها باز و بسته شود و همچنین ممکن است گریه یا ناله کنند.

دوره بیداری

در بین مراحلی که ذکر شد، مواقعی وجود دارد که فرزند شما ممکن است از خواب بیدار شود، اما بدون نیاز به کمک شما، بلافاصله به خواب برگردد. آنها ممکن است در این وضعیت گریه کنند، حتی اگر هیچ مشکل یا دلیل خاصی برای آن وجود نداشته باشد.

آیا نوزاد خواب، کابوس می بیند؟

اگرچه درباره خواب دیدن نوزادان بحث زیادی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد تا زمانی که یک شیرخوار به سن یک سالگی نرسد، به طور معمول از کابوس‌های شبانه رنج نخواهد برد. آنچه که ممکن است آنها تجربه کنند، به عنوان “وحشت شبانه” شناخته می‌شود. این مسئله حدوداً در 3 درصد از نوزادان رخ می‌دهد و ممکن است تا زمانی که آنها به کودکی نوپا برسند و حتی در سنین بالاتر نیز ادامه داشته باشد.

تصور می‌شود که این اتفاقات بیشتر در چند ساعت اول خواب رخ می‌دهند. نوزاد شما ممکن است جیغ بزند، گریه کند و برای شما غیرقابل تحمل باشد. اما بعد از چند دقیقه، معمولاً به خواب برمی‌گردد. تنها شخصی که می‌تواند بر روی فرزندتان تأثیرگذار باشد، شما هستید. اگر این اتفاق برایش رخ داد، می‌توانید با صدای آرامتان به او اطمینان داده و او را ساکت کنید. با ملایمت دستان او را بگیرید تا او دوباره به خواب برود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *