0

آیا پسوریازیس در کودکان نیز رخ می دهد و آیا مسری است؟

پسوریازیس کودکان
بازدید 114

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که باعث افزایش تولید سلول‌های جدید پوست می‌شود. این افزایش تولید سلول‌ها منجر به تجمع سلول‌های اضافی در پوست می‌شود. این سلول‌های اضافی به شکل لکه‌های قرمز رنگ و پوسته‌ای به نام پلاک شناخته می‌شوند. پلاک‌ها حاوی حاشیه‌های تیز و پوسته‌های خاکستری تا سفید نقره‌ای هستند و به آنها فلس می‌گویند. ضایعات پوستی پسوریازیس ممکن است با خارش اندک تا شدید همراه باشند. آیا پسوریازیس در کودکان رخ می‌دهد؟ در اینجا همه چیز درباره پسوریازیس در کودکان برایتان توضیح می‌دهیم.

آیا پسوریازیس در کودکان نیز رخ می دهد؟

بله، پسوریازیس به همه سنین تأثیر می‌گذارد. این بیماری معمولاً در گروه سنی 15 تا 30 سال شروع می‌شود، اما علیرغم کمیاب بودن، می‌تواند در نوزادان و کودکان نیز رخ دهد.

آیا پسوریازیس در کودکان مسری است؟

خیر، پسوریازیس بیماری مسری نیست و از طریق انتقال از فردی به فرد دیگر قابل انتقال نمی‌باشد.

علت پسوریازیس در کودکان چیست؟

با اینکه علت دقیق وقوع پسوریازیس هنوز مشخص نیست، اما چندین عامل می‌توانند در بروز این بیماری در نوزادان، کودکان و بزرگسالان نقش داشته باشند. فرض می‌شود که پسوریازیس ناشی از ترکیب عوامل خطر مانند ژنتیک، حساسیت به بیماری‌های خود ایمنی، تحریکات محیطی و عفونی باشد.

آیا پسوریازیس ارثی است؟

سابقه خانوادگی نیز به عنوان یک فاکتور خطر قوی برای پسوریازیس محسوب می‌شود. به طور کلی، اگر یکی از اعضای خانواده (به ویژه بستگان درجه یک یا دوم) با پسوریازیس مبتلا باشد، احتمال ابتلا به پسوریازیس در فرد دیگری که به این بیماری مستعد است، به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. همچنین، سابقه خانوادگی اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری کرون نیز ممکن است احتمال ابتلا به پسوریازیس را در کودکان افزایش دهد، زیرا پسوریازیس به عنوان یک اختلال خود ایمنی در نظر گرفته می‌شود.

در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، چاقی به عنوان یک عامل خطر برای پسوریازیس مطرح است. اما این مسئله به طور معمول در دوران نوزادی عامل خطری برای پسوریازیس نمی‌باشد. عوامل دیگری مانند استرس، استفاده از برخی داروها، هوای سرد و صدمات پوستی نیز به عنوان علل احتمالی در نظر گرفته می‌شوند که بیشتر در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، به عنوان فاکتور خطر برای پسوریازیس مطرح می‌شوند.

اما در نوزادان و کودکان، عموماً قبل از شروع پسوریازیس، عفونتی رخ می‌دهد. سرماخوردگی می‌تواند یک محرک شایع در نوزادان باشد و عفونت‌های استرپتوکوکی گلو به عنوان عامل عفونی شایع‌تر برای پسوریازیس در کودکان بزرگتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

پسوریازیس در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پسوریازیس در نوزادان به عنوان یک بیماری نادر شناخته می‌شود و تشخیص آن بسیار دشوار است، زیرا ممکن است بطور ظاهری شبیه به سایر بیماری‌های پوستی دوران نوزادی که شایع‌تر هستند، باشد.

برای تشخیص این بیماری، سابقه خانوادگی و مشاهده دقیق توسط یک تخصصی بسیار ضروری است. اگر فرزند شما تحت تاثیر طفح‌های پوستی قرار دارد که با استفاده از کرم‌ها و درمان‌های خانگی بهبود نمی‌یابد، بهتر است به پزشک فرزند خود مراجعه کنید تا نوع آن طفح‌ها را تشخیص دهد. پزشک ممکن است علل احتمالی طفح‌ها را شناسایی کند. برای تشخیص پسوریازیس نوزادی، طفح‌ها باید مدتی تحت نظر قرار گیرند. همچنین، مراجعه به یک تخصصی پوست هم می‌تواند مفید باشد.

علائم پسوریازیس در کودکان و نوزادان چیست؟

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی غیرعفونی است که پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیشتر انواع پسوریازیس باعث ایجاد لکه‌های پوسته‌پوسته سفید مایل به قرمز در مناطق مختلف بدن می‌شوند. این لکه‌ها ممکن است خارش داشته باشند و به شدت دردناک باشند، حتی ممکن است ترک خورده و خونریزی کنند. در نوزادان، این ضایعات بیشتر در ناحیه صورت، گردن، آرنج، زانو، ناحیه پوشک و پوست سر مشاهده می‌شوند.

پسوریازیس در نوزادان ممکن است بهبود یابد و هرگز بازگشت نکند، در عکس العمل به پسوریازیس در مراحل بعدی زندگی که عمدتاً شامل فازهای فعالیت و خاموشی است، تفاوت دارد. در مراحل بعدی، انواع مختلف پسوریازیس را به دقت بررسی خواهیم کرد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *