0

آیا لپ‌تاپ روی قدرت باروری تاثیر می گذارد؟

تاثیر لپ تاپ بر باروری
بازدید 156

در زنان، پاسخ تقریباً منفی است. به دلیل تولید تخمک‌ها در تخمدان‌ها که در داخل بدن زنان قرار دارند، آنقدر شدید نیست که گرمای یک لپتاپ یا منابع بیرونی دیگر بتوانند دمای مرکزی بدن را به حدی افزایش دهند که به تخمدان‌ها و در نتیجه تخمک‌ها آسیب برسانند.

اما پاسخ به این سؤال دربارهٔ مردان کمتر قطعی است. اسپرم در بیضه‌ها تولید می‌شود که در کیسهٔ بیضه واقع شده‌اند. زیرا کیسهٔ بیضه در خارج از بدن قرار دارد، در مقابل گرمای بیرونی، آسیب‌پذیرتر از تخمدان‌های زنان است. پژوهش‌ها نیز نشان داده‌اند که افزایش دمای کیسهٔ بیضه ممکن است تولید اسپرم را کاهش دهد و احتمالاً بر توانایی اسپرم برای تخمک‌باروری تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، برخی کارشناسان باروری به مردان توصیه می‌کنند که وقتی در تلاش برای بچه‌دارشدن هستند، از جکوزی، سونا و لباس زیر تنگ پرهیز کنند؛ زیرا تمام این عوامل گرمای زیادی در اطراف کیسهٔ بیضه ایجاد می‌کنند.

در یک پژوهش انجام شده در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان، پژوهشگران باروری متوجه شدند که مردانی که به مدت یک ساعت با یک لپتاپ روی پای خود کار می‌کردند، به طور متوسط تقریباً ۲/۷ درجه سانتی‌گراد افزایش دما در کیسهٔ بیضه تجربه کردند. هرچند در این پژوهش بررسی نشد که آیا افزایش دما تأثیری بر تولید اسپرم مردان دارد یا خیر، اما پژوهش‌های قبلی نشان داده بودند که حتی یک درجه سانتی‌گراد افزایش دما در کیسهٔ بیضه ممکن است بر تولید اسپرم سالم تأثیر منفی داشته باشد.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *