0

آیا باید نگران اضافه وزن کودکان پرتحرک باشید؟

وزن کودکان پر تحرک
بازدید 106

اگر کودک شما در ترکیب قد و وزنش در صدک ۸۵ یا ۹۵ قرار دارد، ممکن است به طور کلی متناسب باشد، حتی اگر به نظر شما کمی چاق به نظر برسد. اگر صدک وزنی‌اش بسیار بالاتر از صدک قدی‌اش باشد، می‌تواند یک علامت هشدار باشد. با این حال، در سنین دو تا پنج سالگی، قضاوت در مورد وزن کودکان بسیار زود است، زیرا بیشتر کودکان کوچک به طور طبیعی با رشد قدی بیشتر به وزن طبیعی می‌رسند. به عبارتی، در حالی که وزن خود را حفظ می‌کنند یا فقط کمی وزن اضافه می‌کنند، قدشان بلندتر می‌شود.

حضور فعالیت در زندگی کودک شما یک گام مهم در مسیر صحیح است. بر اساس مطالعات، رابطه مستقیمی بین کم‌تحرکی و چاقی کودکان وجود دارد، به عبارت دیگر بیشتر کودکانی که واقعاً اضافه وزن دارند، به طور کلی فعال نیستند. بنابراین، تشویق کودک به حضور در فعالیت‌ها و تحسین تلاش‌هایش را ادامه دهید. اگر فرزند شما همچنان در طول روز پرانرژی و فعالیت دارد، احتمال اضافه وزن داشتن وجود ندارد.

اگر نگران وزن فرزندتان هستید و پزشک کودکتان هم موافق است که کاهش وزن یک یا دو کیلوگرم برای او مناسب است، سعی کنید او را به سمت یک رژیم غذایی سالم و کم چرب هدایت کنید و به او شیر بدون چربی بدهید. همچنین، خودتان نیز می‌توانید این رژیم را به عمل بیاورید. اگرچه فرزندتان هنوز در دوران رشد است، نیاز بدنش به چربی در طول زمان از دوران شیرخوارگی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در این رابطه، رژیم غذایی او باید به شکلی مشابه با رژیم بزرگسالان باشد، به این معنی که بیش از ۳۵ درصد کالری‌های خود را از چربی دریافت نکند.

علاوه بر این، از استفاده از غذا به عنوان تسکین و آرام کردن کودک یا به عنوان جایزه خودداری کنید. به عنوان مثال، به کودک نگویید: “اگر خوب اسفناج بخوری، می‌توانی برای دسر کیک شکلاتی بخوری.” این کار باعث می‌شود که کودکان ارزش‌های خاصی را به غذاها نسبت دهند و ممکن است در آینده منجر به پرخوری شوند.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *