0

نوزاد از چند ماهگی مادر و پدرش را می شناسد؟

نوزاد از چند ماهگی مادرخود را میشناسد
بازدید 187

وقتی می‌بینید که پس از مدتی پس از تولد، فرزندتان شما را می‌شناسد، با دیدن شما لبخند می‌زند، دست و پا می‌زند و از شما می‌خواهد که او را بغل کنید، لحظات بی‌نظیری را تجربه می‌کنید که به سختی قابل توصیف است. اما برای والدینی که هنوز این اتفاق را ندیده‌اند، ممکن است سوال کنند که نوزاد از چند ماهگی مادر و پدرش را می‌شناسد؟

نوزاد از چند ماهگی مادر و پدرش را می شناسد؟

وقتی فرزندتان را در آغوش می‌گیرید، ممکن است این سئوال در ذهنتان مطرح شود که آیا او شما را می‌شناسد؟ در واقعیت، نوزاد در مواجهه با هر فردی، ابتدا به صورت آن فرد نگاه می‌کند و آن را در ذهنش ثبت می‌کند. در این مقاله، بیشتر به بررسی این موضوع می‌پردازیم که آیا نوزادان قادر به تشخیص چهره والدین و اعضای خانواده خود از سایر افراد هستند یا خیر.

نوزادان در ابتدا قادر به تشخیص مادر خود هستند. نوزادان تازه متولد شده در کنار مادر احساس آرامش می‌کنند و نه تنها بو و صدای مادر برایشان آشنا است، بلکه چهره مادر را که در طول روز به آن نگاه می‌کنند نیز به خوبی تشخیص می‌دهند. در سن سه ماهگی، نوزاد قادر به تفکیک چهره‌ها از یکدیگر است و در بغل افراد ناشناس ناراحت می‌شود. با این حال، آیا نوزاد در لحظه تولد مادر خود را تشخیص می‌دهد یا خیر، یک موضوع قابل بحث است.

چه زمانی نوزاد پدر خود را می‌شناسد و تشخیص می‌دهد؟

تاکنون هیچ مطالعه‌ای در این زمینه انجام نشده است. با این حال، اعتقاد بر این است که نوزادان قادر به شنیدن صدای پدر در داخل رحم هستند و پس از تولد قادر به تشخیص آن می‌باشند. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که آینده پدران با نوزادان خود در دوران رحمی صحبت کنند. نوزادان با دنیا به صورت تاریک و محدودیت دید به دنیا می‌آیند و به احتمال زیاد در چند هفته اول قادر به تشخیص چهره والدین خود می‌باشند.

نوزادان چه زمانی افراد خانواده را از غریبه‌‌ها تشخیص می‌دهند؟

بعد از توضیح این نکته که نوزاد از سن چند ماهگی قادر به شناخت پدر و مادر خود است، بحث به سایر اعضای خانواده می‌پردازد. در این زمینه، تحقیقات خاصی انجام نشده است، اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که نوزادان در اوایل زندگی قادر به تشخیص چهره مادر خود از سایر افراد هستند. شناسایی سایر اعضای خانواده تا چند ماه طول می‌کشد و نوزادی که معمولاً فقط با اعضای خانواده خود در تعامل است، نسبت به نوزادی که با افراد مختلف در تماس است، سریعتر قادر به شناسایی اعضای خانواده خود خواهد بود.

نوزادان چطور افراد را می‌شناسند؟

همان‌طور که یک فرد بالغ با تماشای چهره‌ها، آن‌ها را به خاطر می‌سپارد و چهره‌های زیبا بهتر به یاد می‌مانند، نوزادان نیز با نگاه کردن به چهره‌ها، آن‌ها را به یاد می‌سپارند.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که نوزادان قادر به تشخیص چهره‌ای هستند که در دوران رحمی سایه آن را می‌بینند. در این مطالعه، 39 جنین در سن 34 هفته‌ای مورد بررسی قرار گرفتند و تصاویری از چهره مادر روی رحم نمایش داده شد. در همین حین، با استفاده از تصاویر 4D، حرکات سر جنین ثبت شدند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که سر جنین به‌منظور دیدن و تشخیص دادن این چهره، حرکاتی انجام می‌دهد. البته، این تشخیص تنها برای چهره‌هایی بود که برای نوزاد جذابیت داشتند.

دیدن افراد غریبه چه تاثیری بر جنین می‌گذارد؟

احتمالاً متوجه شده‌اید که نوزاد یا کودکی که قبلاً سرحال و بازیگوش بوده است، هم‌اکنون با دیدن یک فرد غریبه ناارام می‌شود. دلیل این مسئله ارتباط غریبه بودن فرد با چهره‌است. نوزاد با دیدن افراد غریبه، کنجکاو می‌شود و در عین حال اضطراب دارد و رفتاری عجیب و غریب نشان می‌دهد. احتمالاً کودک دچار ترس و اضطراب نشده است، اما دیدن یک فرد غریبه باعث ناراحتی او می‌شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *