0

غذاهای انگشتی یا فینگرفودها برای کودکان شیرخوار

غذای-کمکی-کودک
بازدید 171

هر نوع ماده غذایی که قابلیت قطعه‌بندی به اندازه یک لقمه راحت و خوردن آن را برای کودک آسان کند، به عنوان یک غذای انگشتی محسوب می‌شود. خوردن غذاهای انگشتی برای کودکان جذاب و سرگرم‌کننده است و یک گام مهم به سوی استقلال آنهاست. همچنین، خوردن غذاهای انگشتی به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی دقیق و هماهنگی حرکتی را بهبود بخشد. در این مقاله، می‌توانید با توجه به زمان مناسب ارائه این نوع غذاها به کودک و انتخاب بهترین غذاهای انگشتی برای کودکان شیرخوار آشنا شوید.

زمان مناسب برای شروع غذا های انگشتی

وقتی کودک شما به دورهٔ هشت تا نه ماهگی می‌رسد، احتمالاً با برداشتن قاشقی که با آن به او غذا می‌دهید یا استفاده از انگشتان دست خودش برای قاپیدن غذا از بشقابتان، به شما نشان می‌دهد که آمادهٔ خوردن غذاهای انگشتی است.

در ابتدا، کودک شما ممکن است فقط غذا را بگیرد و آن را به سمت دهانش ببرد، اما در نهایت یاد می‌گیرد که چگونه از انگشتانش برای برداشتن غذا استفاده کند و این مهارت دقیق حرکتی به عنوان “گرفتن گازانبری” شناخته می‌شود. شما تنها کافیست چهار یا پنج تکه غذای انگشتی را در سینی یا بشقابی مناسب در صندلی بلند ویژهٔ غذاخوردن کودک قرار دهید و هنگامی که کودک آنها را می‌خورد، می‌توانید تکه‌های بیشتری را در بشقاب اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که تغذیه کودک در یک صندلی بلند به جای صندلی خودرو یا کالسکه، خطر خفگی را کاهش می‌دهد و به او یاد می‌دهد که از این پس، صندلی بلند مکانی است که باید در آن غذا بخورد. همچنین، بازی کردن در حین خوردن غذا ممکن است باعث ریخت‌وپاش زیادی شود، بنابراین بهتر است بلافاصله دستمال‌ها را بردارید و به کودکتان اجازه دهید از این تجربه یادگیری لذت ببرد.

نکاتی در دادن غذاهای انگشتی به کودکان

اگرچه کودک شما احتمالاً اشتهای خوبی دارد، اما ممکن است دندان‌های زیادی نداشته باشد. بنابراین، بهتر است با غذاهایی شروع کنید که قابل حل شدن در لثه‌های کودک باشند یا به راحتی در دهانشان حل شوند. هنگامی که کودک به سن نوپایی می‌رسد، شما قادر خواهید بود تکه‌های کوچک از آنچه خودتان می‌خورید به او بدهید. برای انتخاب غذاهای انگشتی مناسب، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

تنوع غذایی: به یاد داشته باشید که کودک شما در حین خوردن غذا در حال یادگیری درباره بافت، رنگ و بوی غذاها است. بنابراین، تلاش کنید انواع متنوعی از غذاها را به او ارائه دهید.

اجتناب از خوراکی‌های بی‌ارزش: در برابر وسوسۀ ارائه شیرینی‌هایی مانند کیک و کلوچه یا خوراکی‌های چربی مثل پفک و چیپس، به کودکتان کاملاً مقاومت کنید. زیرا در حال حاضر کودکتان به مواد مغذی غنی نیاز دارد، نه کالری‌های خالی و بی‌ارزش.

پیشگیری از خفگی: غذاها باید طوری باشند که خوردن آنها راحت باشد و به همین دلیل خطر خفگی را کاهش دهند. سبزیجات باید به طور کامل پخته شوند تا نرم و له شوند و همه چیز باید به تکه‌های کوچک خرد شوند. حتی یک دانۀ انگور در حال حاضر برای کودکتان خیلی بزرگ است و می‌تواند خطر خفگی را به وجود آورد.

توجه به واکنش‌های آلرژیک: در گذشته، کارشناسان معتقد بودند که به کودکان خیلی کوچک نباید تخم‌مرغ، ماهی یا محصولات حاوی بادام‌زمینی بدهید، زیرا این مواد ممکن است باعث ایجاد آلرژی غذایی در کودک شوند. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کودکان از خوردن زودهنگام این غذاها آلرژی بگیرند. با این حال، برخی پزشکان همچنان توصیه می‌کنند که هنگام معرفی غذاهای جامد به کودکتان احتیاط کنید و اگر مشکوک هستید که کودکتان ممکن است به غذاهای خاصی آلرژی داشته باشد، غذاها را به آرامی و یکی‌یکی به کودک بدهید و به نشانه‌های واکنش آلرژیک گوش کنید.

غذاهای انگشتی مناشب کودکان

 • غلات صبحانه به شکل برشته و بدون افزودن شکر باشد.
 • تکه‌های کوچکی از نان را با پوره سبزیجات همراه کنید تا ویتامین‌های بیشتری دریافت شود.
 • پاستا را به خوبی پخته کرده و به صورت تکه‌تکه کنید.
 • تکه‌های کوچکی از پنیر استفاده کنید.
 • تخم‌مرغ را به‌طور کامل پخته کرده و آن را به صورت ریزشده اضافه کنید.
 • آلو را بخارپز کرده، له کنید و بدون هسته قرار دهید.
 • سبزیجاتی مانند هویج، نخودفرنگی، کدوی سبز و سیب‌زمینی را به صورت تکه‌های کوچک و خوب پخته شده اضافه کنید.
 • بروکلی کوچک یا گل‌کلم را نیز به خوبی پخته کنید و به صورت تکه‌های کوچک به صبحانه اضافه کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *