0

علت تکرر ادرار در زمان حاملگی چیست؟

علت تکرر ادرار در زمان حاملگی چیست؟
بازدید 89

یکی از مشکلاتی که در بارداری برای مادران به وجود می‌آید، نیاز مکرر به دستشویی است و این باعث می‌شود که آنها با “تکرر ادرار” مواجه شوند. برخی از مادران ممکن است نگران شوند که این مشکل غیرطبیعی است، در حالی که برخی دیگر سعی می‌کنند با تحمل و کاهش فعالیت دستشویی، کمتر به دستشویی بروند.

در ادامه، با مشکل تکرر ادرار در بارداری و راهکارهای مدیریت آن آشنا خواهید شد.

تکرر ادرار یکی از علائم شایع و اولیه در طول بارداری است که در حدود هفته ششم بارداری آغاز می‌شود. یکی از عوامل اصلی تکرر ادرار، افزایش حجم خون در بدن در طول بارداری است که باعث افزایش تولید ادرار می‌شود. همچنین، افزایش اندازه رحم در طول بارداری ممکن است باعث فشار بر مثانه و تکرر ادرار شود.

بعضی افراد اعتقاد دارند که در سه ماهه دوم بارداری، با رشد رحم به خارج از لگن، تکرر ادرار کاهش می‌یابد، اما تحقیقات موجود هنوز شواهد قاطعی در این زمینه ارائه نکرده‌اند. در واقع، تکرر ادرار در سه ماهه دوم بارداری ممکن است کاهش چشمگیری نداشته باشد. در یک مطالعه که در آن زنان باردار تعداد دفعات و حجم ادرار خود را ثبت می‌کردند، پژوهشگران مشاهده کردند که هم تعداد دفعات و هم حجم ادرار در طول بارداری افزایش می‌یابد و کاهش چشمگیری در سه ماهه دوم مشاهده نمی‌شود.

می شود دفعات ادرار کردن را کم کرد؟

تلاش کنید مصرف چای و قهوه را کاهش دهید، زیرا این مواد تا حدودی اثر مدر دارند و تولید ادرار را افزایش می‌دهند. همچنین، برای کاهش تعداد دفعات دستشویی در شب، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، اما در ساعات قبل از خواب آب ننوشید. یک روش دیگر این است که در هنگام ادرار کردن، کمی به جلو خم شوید تا مثانه به طور کامل تخلیه شود. علاوه بر این، کارهای دیگری برای کاهش تکرار ادرار انجام دادن نیست. به عبارتی یکی از مادران می‌گوید: “طبیعت به این شکل عمل می‌کند و مادر را به بیدار شدن در شب‌های پس از تولد کودک عادت می‌دهد!”

چه زمانی تکرر ادرار بیماری است؟

در صورتی که هنگام ادرار کردن درد و سوزش احساس می‌کنید یا اگر پس از ادرار کردن همچنان احساس نیاز به دستشویی رفتن دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است علائمی از عفونت ادراری باشند. عفونت‌های ادراری بیشترین نوع عفونت باکتریایی در زنان باردار هستند و اگر به درستی درمان نشوند، می‌توانند منجر به عفونت کلیه و زایمان زودرس شوند.

آیا “نگه داشتن” ادرار سبب بی اختیاری می شود؟

بسیاری از زنان در طول بارداری با مشکل “بی اختیاری فشاری” روبه‌رو می‌شوند. در این نوع بی اختیاری، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین، مقداری ادرار از مثانه خارج می‌شود. این عارضه در سه ماهه سوم بارداری رایج‌تر است. برای جلوگیری از این عارضه، مناسب است قبل از پر شدن بیش از حد مثانه، به دستشویی بروید.

انجام ورزش‌های کگل که به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند، می‌تواند به کاهش بی اختیاری فشاری کمک کند. بهتر است ورزش‌های کگل را در اوایل بارداری شروع کنید و تا بعد از زایمان ادامه دهید. در واقع، انجام این ورزش‌ها در غیر از زمان بارداری نیز بسیار مفید است. قبل از شروع ورزش، حتماً مثانه خود را تخلیه کنید. در صورت نیاز، می‌توانید از پد نیز استفاده کنید.

تکرر ادرار تا چه زمانی ادامه می یابد؟

تکرار ادرار به فاصله زمانی کوتاه پس از زایمان بهبود می‌یابد. در چند روز اول بعد از زایمان، حجم و تعداد ادرار افزایش می‌یابد، زیرا بدن در حال دفع مایعات اضافی است که در طول بارداری در بدن تجمع یافته بوده است. اما پس از چند روز، وضعیت به حالت قبل از بارداری بازمی‌گردد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *