0

رشد حرکتی کودک (دویدن و پریدن)

رشد حرکتی کودک
بازدید 142

کودکان کوچک عاشق دویدن و پریدن هستند، اما برای آنها جدا کردن همزمان هر دو پا از زمین سخت‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم. برای یک کودک که می‌خواهد این کار را انجام دهد اما نمی‌تواند، این موضوع می‌تواند خیلی سخت و آزاردهنده باشد.

همچنین، ممکن است کودک شما از بچه‌های بسیار پرجنب‌وجوش نباشد و طبعی آرام‌تر و درون‌گرا داشته باشد. در این صورت، چگونه می‌توانید به او کمک کنید تا لذت پریدن و دویدن را بیشتر تجربه کند؟

راهکارهای تشویق مهارت دویدن و پریدن در کودکان

اگر مایلید، می‌توانید به کودکتان در تمرین این مهارت به شکلی بی‌خطر و مفید کمک کنید. برخی از روش‌های موثر عبارتند از:

نگه داشتن هر دو دست کودک و اجازه دادن به او که روی یک تخت یا ترامپولین (یک تشک پرش درجا) بالا و پایین بپرد.
قرار دادن چند بالش سالم و پر شده روی زمین و اجازه دادن به کودک برای پریدن از بالای چیزی کم ارتفاع مانند یک چهارپایه کوتاه و محکم به اندازه کودک. این کمک می‌کند تا مهارت بالا و پایین رفتن را تقویت کند.

استفاده از یک توپ دسته‌دار بزرگ و محکم که به کودک این امکان را می‌دهد تا حس پرواز را تجربه کند و همچنین فشار آوردن به زمین با هر دو پا را تمرین کند.

با این روش‌ها، می‌توانید به کودکتان کمک کنید تا مهارت پریدن و دویدن را تقویت کند.

اگر کودک شما در دستهٔ کودکان آرام‌تری قرار دارد و علاقه‌ای به دویدن و پریدن ندارد، شما می‌توانید با انجام کارهایی مشابه موارد زیر، او را به حرکت تشویق کنید. اما به خاطر داشته باشید که نباید کودک را به زور مجبور به انجام کامل یک کار کنید:

می‌توانید شعرهای کودکانه را به صورت نمایش و تئاتری اجرا کنید تا کودک را به حرکت ترغیب کند. به عنوان مثال، شعری مانند “پرپرپر، کلاغه پرید، رفت و رفت تا به خونه‌اش رسید” را بخوانید و همزمان با هم به بالا بپرید و بدوید.

کودک را به همراه همسر یا یکی از دوستان خود به پارک ببرید و او را تشویق کنید که بین شما و دوستتان دویدگی کند. می‌توانید در هر دو سر مسیر، کودک را در آغوش بگیرید و در هوا چرخانده شود. این کار ممکن است باعث شود کودک سریع‌تر حرکت کند.

می‌توانید یک “پیست مسابقه” را با گچ روی زمین پارک یا روی ماسه ساحل بکشید. همچنین، می‌توانید چند جعبه یا دایره را روی زمین بکشید و به کودک پیشنهاد دهید روی آن‌ها بپرد.

اگر کودکتان تازه شروع به یادگیری حروف الفبا کرده است، می‌توانید چند حرف الفبای بزرگ را روی زمین بکشید و او را تشویق کنید که دور آن‌ها بدوید و حاشیهٔ آن‌ها را با پا لمس کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *