0

داروهایی که روی قدرت باروری اثر منفی می‌گذارد

تاثیر قرص بر باروری
بازدید 194

داروهای مختلف می‌توانند بر قدرت باروری افراد تأثیر منفی داشته باشند. اگر شما مجبور به مصرف دارو هستید ولی اطمینان ندارید که آیا مصرف آنها بر روی باروری شما تأثیر منفی دارد یا خیر، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا ببینید آیا لازم است آنها را در طول تلاش برای بارداری قطع کنید یا می‌توانید از نوع دیگری استفاده کنید. در ادامه، برخی از داروهایی که ممکن است بر باروری زنان و مردان اثر بگذارند، برایتان ذکر شده است.

چه داروهایی روی باروری زنان تأثیر می‌گذارد؟

بعضی از داروهایی که ممکن است بر قدرت باروری خانم‌ها تأثیر بگذارند عبارتند از:

استروئیدها: این داروها شامل کورتیزون و پردنیزون هستند که برای درمان بیماری‌هایی مانند آسم و لوپوس استفاده می‌شوند. اگر به دزهای بالا مصرف شوند، ممکن است جلوی غده هیپوفیز را بگیرند و باعث شوند که مقدار کافی از هورمون محرک فولیکول و هورمون لوتئین‌ساز برای تخمک‌گذاری طبیعی تولید نشود.

محصولات پوست و مو بر پایه هورمون: کرم‌ها، ژل‌ها و محصولات مراقبتی مو که حاوی استروژن یا پروژسترون هستند، ممکن است بر تخمک‌گذاری تأثیر بگذارند. اگرچه احتمال جذب مشکل‌سازی از این هورمون‌ها از طریق پوست بسیار کم است، اما بهتر است از نظر احتیاطی از استفاده از آنها خودداری کنید.

داروهای تنظیم فشار خون: بعضی از داروهای قدیمی‌تری که برای کنترل فشار خون بالا استفاده می‌شوند، مانند متیل دوپا، ممکن است باعث افزایش سطح پرولاکتین در بدن شود و در تخمک‌گذاری تداخل ایجاد کند.

داروهای سیستم اعصاب مرکزی: تقریباً هر دارویی که تأثیری بر سیستم اعصاب مرکزی دارد، از جمله داروهای خواب‌آور یا ضدتشنج، ممکن است باعث افزایش سطح پرولاکتین و تداخل در تخمک‌گذاری شود. با این حال، بیشتر داروهای ضدافسردگی جدید مانند بازدارنده‌های بازجذب سروتونین تأثیر منفی روی تخمک‌گذاری یا باروری زنان ندارند.

داروهای تیروئید: داروهایی که برای درمان کم‌کاری تیروئید استفاده می‌شوند، اگر به طرز نادرستی با دزهای زیاد یا کم تجویز شوند، ممکن است بر تخمک‌گذاری تأثیر بگذارند.

درمان‌های سرطان: روش‌های شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و سایر درمان‌های سرطان ممکن است به تخمک‌های زنان آسیب برسانند یا منجر به نارسایی زودرس تخمدان شوند، که به معنای قطع عملکرد تخمدان‌ها قبل از سن ۴۰ سالگی است.

چه داروهایی روی باروری مردان تأثیر می‌گذارد؟

تأثیر برخی از داروها بر قدرت باروری و تولید اسپرم در مردان عبارتند از:

درمان جایگزینی تستوسترون: مصرف درمان جایگزینی تستوسترون برای مردانی که سطح تستوسترون در بدنشان پایین است، ممکن است باعث کاهش تولید اسپرم شود.

استروئیدها: دزهای بالای استروئیدهایی مانند پردنیزون و کورتیزون، که در تخمک‌گذاری زنان تأثیر دارند، ممکن است در برخی مردان نیز تعداد اسپرم‌ها را کاهش دهند.

سولفاسالازین: این دارو برای درمان اختلالات التهابی مانند کولیت زخمی یا روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود. سولفاسالازین ممکن است تعداد اسپرم‌ها را کاهش دهد، اما معمولاً پس از قطع مصرف دارو به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

درمان‌های سرطان: روش‌های شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و سایر درمان‌های سرطان ممکن است به سلول‌های اسپرم آسیب برسانند یا توانایی تولید اسپرم را کاهش دهند.

داروهای فشار خون: برخی از داروهای استفاده شده برای کنترل فشار خون، مانند مسدودکننده‌های بتا و داروهای ادرارآور، ممکن است باعث اختلال در نعوظ شود.

داروهای افسردگی: برخی از داروهای ضدافسردگی ممکن است باعث اختلال در نعوظ یا مشکل در انزال شوند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *