0

ترسیدن در بارداری و در صورت ترسیدن در بارداری چه کنیم؟

ترسیدن در بارداری
بازدید 534

تماشای یک صحنه ترسناک، سقوط، شنیدن یک صدای ناگهانی و بلند، ترساندن توسط افراد اطراف، پریدن یک گربه جلوی پا، شنیدن یک خبر ناگوار و … همه این تجربه‌ها می‌تواند باعث ایجاد یک شوک و ترس ناگهانی در افراد شود. این ترس، اغلب زودتر یا دیرتر فروکش می‌کند و برای بیشتر مردم نگرانی‌ای ایجاد نمی‌کند. اما در مورد زنان باردار، وضعیت متفاوت است و ترسیدن در طول بارداری برای آن‌ها بسیار دلهره‌آور است، زیرا نگران تهدید سلامت جنین خود هستند. در این مقاله، می‌توانید به پاسخ سوالات خود درباره ترسیدن در طول بارداری و عوارض آن پاسخ دهید.

علت ترسیدن در بارداری

طبیعی است که در طول دوران بارداری خود کمی نگران باشید، زیرا شما در حال تجربه مسیری هستید که همه چیز در آن برایتان جدید است و قابل پیش‌بینی نیست. استرس‌ها و نگرانی‌های ویژه دوران بارداری و همچنین تغییرات جسمی و هورمونی باعث می‌شود تا شما نسبت به دوران پیش از بارداری حساس‌تر شده و بسیار تحریک‌پذیر شوید. به همین دلیل، به راحتی به هر محرکی واکنش نشان می‌دهید و ممکن است با کوچکترین اتفاق غیرمنتظره بترسید و شوکه شوید.

آیا ترسیدن در بارداری خطرناکه؟

قبل از پاسخ به این سوال مهم که آیا ترسیدن در بارداری برای شما و یا جنینتان خطری ایجاد می‌کند یا نه، مناسب است که کمی درباره مکانیسم تأثیر ترس بر روی بدن آگاه شوید.

ترس باعث فعال شدن سیستم عصبی شما برای تولید هورمون‌های آدرنالین می‌شود. آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب شما می‌شود و در نتیجه تنفس شما کم عمق و سریع‌تر می‌شود (نفس نفس زدن) و به طور مهم فشار خون شما نیز افزایش می‌یابد. این مکانیسم از دوران عصر حجر تاکنون در بقای بشر نقش داشته است، زیرا بدن شما را برای فرار از موقعیت‌های ترسناک و دلهره‌آور آماده می‌کند.

بنابراین، می‌توانیم بگوییم که نه، ترسیدن در طول بارداری خطرناک نیست و فقط می‌تواند منجر به تغییر در تنفس و ضربان قلب شما شود و یا روحیه حساسیتتان را کمی تحت تأثیر قرار دهد.

ترسیدن در بارداری، باعث سقط جنین خواهد شد؟

اصلی‌ترین دغدغه و نگرانی مادران در طول بارداری، به هر دلیلی، این است که ترسیدن چه تأثیری بر جنینشان خواهد داشت.

  • آیا ترسیدن در بارداری به سقط جنین منجر می‌شود؟
  • آیا ترسیدن در بارداری باعث زایمان زودرس می‌شود؟
  • آیا فرزندم در صورت ترسیدن در بارداری آسیب می‌بیند؟

این سوالات ذهن نگران مادران را مشغول کرده و باعث استرس آنها می‌شوند.

به طور عمومی باید بگوییم که، عدم تطابق با باورهای رایج در جامعه که معتقدند ترسیدن در طول بارداری به هر دلیلی می‌تواند تأثیرات بسیار منفی بر روی جنین داشته باشد و از همه مهم‌تر باعث سقط جنین شود، داده‌های علمی به خوشبختی این شایعات را رد کرده و تأیید نمی‌کنند. در واقع، ترسیدن در طول بارداری منجر به سقط جنین نمی‌شود و همچنین مشکلی برای بارداری و جنین ایجاد نمی‌شود.

البته نمی‌توانیم نادیده بگیریم که اگرچه ترسیدن در طول بارداری به صورت ناگهانی، خطر جدی ندارد، اما استرس‌ها، ترس‌ها و نگرانی‌های بلندمدت می‌توانند تأثیراتی بر سلامت کلی بارداری داشته باشند. به همین دلیل، توصیه می‌شود تلاش کنید در راستای تأمین آرامش روحی خود، از افکار منفی دوری کنید و به چیزهای شاد فکر کنید. همچنین، امتحان کردن موسیقی‌های آرامش‌بخش و تماشای برنامه‌های سرگرم‌کننده می‌تواند به آرامش ذهنی شما کمک کند و به تدریج از زندان استرس و نگرانی رهایی پیدا کنید.

آیا در صورت ترسیدن در بارداری با صدای بلند، فرزندم هم می ترسد؟

یکی از مواردی که به طور معمول و رایج باعث ترسیدن در طول بارداری می‌شود، صداهای بلند و ناگهانی هستند که انتظارشان را نداشته‌اید. مثلاً روشن کردن تلویزیون در حالی که صدای آن از قبل بلند بوده است یا صدای رعد و برق و…

در این موارد، علاوه بر نگرانی در مورد سقط جنین، ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که آیا فرزندم هم ترسیده و یا شنوایی او آسیب دیده است؟

اما نیازی به نگرانی نیست! صداهای بلند معمولاً تأثیری بر جنین شما ندارند، زیرا او توسط کیسه و مایع آمنیوتیک احاطه شده است و بنابراین صداها با همان شدتی که شما شنیده اید، به او نمی‌رسند.

در صورت ترسیدن در بارداری چه کنیم؟

اگر به هر دلیلی در طول بارداری به طور ناگهانی ترسیده و شوکه شدید، اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که از آن محیط دور شوید و به خودتان کمی زمان بدهید تا آرام شوید. تلاش کنید تا به آرامی نفس عمیق بکشید و افکار مثبت داشته باشید. به طور معمول، اگر شما مشکلی نداشته باشید، نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست. اما اگر در صورت ترسیدن در طول بارداری، مشکلاتی مانند درد زیر شکم، درد کمر، انقباض رحمی و… شدید رخ داد و یا اگر بیش از حد نگران سلامت جنین بودید، لازم است که به بیمارستان مراجعه کنید تا ضربان قلب و فشار خونتان بررسی شود و در صورت لزوم سونوگرافی نیز انجام شود. به این ترتیب، می‌توانید از سلامت خود و سلامت جنینتان اطمینان حاصل کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *